Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Chyba mnie trochę przeceniacie…

…jeśli chodzi o szybkość moich odpowiedzi na maila. Co prawda odpisuję każdemu, ale przecież nie natychmiast. Taki mail dostałem dzisiaj:

Czy weksel jest poprawny?

Pilnie proszę o pomoc
Jesteśmy właśnie u notariusza.

Wysłane z telefonu Windows Phone

Dziękuję za zaufanie, ale liczenie na kontakt podczas gdy pytający siedzi u notariusza jest trochę ryzykowne. Swoją drogą, notariusz nie wiedział, czy weksel poprawny? :)

Oczywiście weksel nie jest poprawny. Ale łatwo to naprawić – wystarczy dopisać po kwotach, w jakiej walucie zobowiązanie ma być płatne.

Jak otrzymać bezpłatną poradę?

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz skorzystać z jakiejkolwiek dostępnej na rynku płatnej porady na temat zagadnienia wekslowego, możesz umieścić swoje pytanie/zagadnienie na forum wekslowym. Odpowiadam tam regularnie i bezpłatnie. Wymagam tylko rzetelnego opisania sprawy, tak aby mój wkład w dyskusję nie poszedł na marne. Jeśli mam się wypowiedzieć na temat weksla, proszę o zamieszczenie jego skanu, albo przynajmniej dokładnej treści.

Jeśli nie chcesz bądź nie możesz (np. z uwagi na toczącą się sprawę sądową i ryzyko czytania forum przez stronę przeciwną) upubliczniać swojego pytania i związanych z nim materiałów, możesz napisać do mnie maila.

Na wysłane do mnie na maile z pytaniami mającymi stricte charakter porady prawnej, jeśli odpowiedź nie jest trywialna (którą mogę zmieścić w jednym lub dwóch zdaniach :) odpowiadam w ramach usługi płatnej.

Comments

 1. Możesz czas pomyśleć o jakiejś telefonicznej gorącej linii. Taki pogotowie wekslowe czynne 24 godziny na dobę ;)

 2. @Michał: pomysł dobry, tylko ja od telefonu uciekam. W skrócie – zwykle wcześniej odpowiem na maila, niż odbiorę telefon ;)

 3. Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)
  Dobra robota !

 4. @Tomasz: nie ma za co. Choć chętnie bym się dowiedział jak tam rzeczywiście ta sytuacja u notariusza wyglądała :)

 5. hahahahahhahahahah

  :)

 6. @Patryk: uprzejmie proszę o bardziej treściwe komentarze :)

 7. Płatny w Pruszkowie – Leszku uważaj ;)

 8. @Łukasz, Pruszków to siał strach w latach ’90. Teraz największa mafia na Wiejskiej siedzi ;)

 9. Czasy takie, że nawet notariuszom nie można ufać. O ile w ogóle kiedykolwiek można było. Jeżeli ktoś będący stroną umowy namawiałby mnie do tego, żeby załatwić sprawę u jego znajomego notariusza, to na pewno wybrałbym innego (w sytuacji kiedy nie ogarniam problemu i muszę zaufać…)

 10. @Lichwiarz – jak to mawia ojciec dyrektor „ładnie się nam pan przedstawił przed milionami słuchaczy” :))

  Co do ogarniania problemu przez notariusza, to w sumie mógłby być dowolny, nawet żądany przez drugą stronę, byle umowa, którą miałbym podpisać była wcześniej odpowiednio sprawdzona przez przeze mnie wybraną osobę.

Speak Your Mind

*