Czy można obecnie wystawić weksel z opłatą skarbową?

Data dodania: 10 maj 2011    Tagi:

Takiego maila dostałem niedawno:

Znalazłam Pana bloga i forum o wekslach, bardzo pomocne informacje- dziękuję:) Dowiedziałam się właściwie u Pana dopiero, że opłaty skarbowe do weksli nie są już obowiązkowe. Zanim trafiłam na Pana strony, ja również natknęłam się artykuły w money.pl i inne, które cytowane były na forum, o konieczności opłat oraz miejscach gdzie można kupić urzędowe blankiety wekslowe.
Mam pytanie związane z tymi opłatami i będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Chcę wystawić weksel własny osobie, która chciała podpisać ze mną umowę notarialną o udzielonej pożyczce. Umowa taka, jak Pan zapewne wie, wiążę się ze sporym kosztem, natomiast weksel nie kosztuje właściwie nic i dlatego pomyślałam o takim wyjściu. Ponieważ jednak osoba ta jest dość nieufna (sam fakt, że umowę chce podpisać notarialnie, nie wystarczy jej zwykła między nami), chciałabym uiścić opłatę skarbową na tym wekslu i potwierdzić go urzędowo. Proszę mi doradzić, jak mam to zrobić. Już kilka godzin siedzę nad tematem i szukam miejsca, gdzie w Warszawie mogę to zrobić.Dzwoniłam już po bankach, pocztach i US (to za wskazówkami właśnie tych artykułów, o których wspominałam) i każdy się dziwi.

Nic dziwnego, że każdy się dziwi, opłaty skarbowej od weksla nie ma już od 2007r. Tym samym ani nie kupi się już urzędowych blankietów wekslowych (nie są już produkowane), ani nikt nie skasuje opłaty skarbowej na wekslu. Natomiast same blankiety weksla z opłatą skarbową (z dowolnego okresu – III RP, PRL, II RP, czy nawet z czasów okupacji hitlerowskiej) można kupić na… allegro ;)

Jeśli remitent rzeczywiście preferuje formę nad treścią i chce mieć weksel „urzędowo poświadczony”, to nie pozostaje nic innego, jak wydać od 10 do 300zł netto (w zależności od sumy zobowiązania) i poprosić notariusza o poświadczenie podpisu na wekslu. A może lepiej uświadomić remitenta, czym tak naprawdę jest weksel, jak się go wystawia i co jest potrzebne do jego ważności? Bo z zachowania remitenta widać, że nie za bardzo zdaje sobie z tego sprawę…

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce google między innymi poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • opłata skarbowa od weksla
 • gdzie można kupić weksel
 • opłata od weksla
 • opłata skarbowa weksel
 • opłata skarbowa za weksel
 • opłata za weksel
 • gdzie można kupić weksle
 • opłata wekslowa
 • opłata skarbowa od weksli
 • opłata od weksla in blanco

Podyskutuj na forum

Komentarzy: 4

 1. Ale starego blankietu wekslowego też można użyć do wystawienia weksla. I będzie wtedy urzędowo i z GODŁEM!

 2. Lech pisze:

  Oczywiście, można użyć, wszak liczy się treść. Podejrzewam jednak, że remitentowi chodziło nie tylko (nie tyle) o blankiet, co o (baczność!) oficjalne pieczątki (spocznij!) :)

 3. A może temu wierzycielowi – niedowiarkowi wystarczy karta wzoru podpisu? Tak jak do KRS. Wtedy taksa tylko 20 zł + VAT.

 4. Lech pisze:

  Tak po prawdzie przedział 10-300zł za poświadczenie podpisu dotyczy weksli, które wymieniają sumę wekslową („na dokumentach, jeżeli przedmiot jest oznaczony sumą pieniężną”).

  Od weksla in blanco jest opłata 20zł („na pełnomocnictwach i innych dokumentach”), tym samym jeśli ktoś chce wystawić weksel na dużą kwotę i niedużo płacić u notariusza, niech wpierw wystawi weksel bez sumy, poświadczy podpis, i dopiero potem wpisze kwotę :)

Zostaw komentarzUwaga, jeśli chcesz zadać pytanie lub pozostawić wpis, który nie dotyczy bezpośrednio niniejszego artykułu, zapraszam na forum wekslowe. Żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi!

Możesz również wysłać do mnie e-maila, adres znajduje się na samym dole strony.

Możesz używać tagów: <blockquote > cytat </blockquote >, <strong> pogrubienie</strong>