Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Darmowe porady wekslowe – piątek

10 lipca 2015r. w godzinach 12:00 – 14:00 będę czekał na Twój telefon, podczas którego możesz bezpłatnie porozmawiać ze mną na dowolne tematy wekslowe. Obiecuję pomóc w każdy możliwy sposób, na jaki pozwala linia telefoniczna:)

Zapraszam!

Piątek, 10 lipca 2015r.
godzina 12:00 – 14:00
telefon […]

Comments

 1. Włodzimierz says:

  Szanowny Panie!

  Pozwalam sobie zadać Panu takie oto pytanie:

  Mam trzy weksle własne z terminami płatności na 1.02.2011, 2.06.2015 oraz (znowu) 2.06 2015 i po wezwaniu wystawcy do zapłaty chcę złożyć pozew w sądzie. Wartość przedmiotu sporu to ponad sto tysięcy złotych – zamierzam złożyć pozew w okręgowym sądzie gospodarczym na Czerniakowskiej (obaj mieszkamy w Warszawie; wystawca na Mokotowie, ja na Żoliborzu); czy to właściwy sąd?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie Pana pozdrawiam,

  Włodzimierz Bernard Wojciechowski

 2. @Panie Włodzimierzu, sąd gospodarczy będzie zasadny, jeśli roszczenie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, zarówno po stronie wystawcy, jak i remitenta (oraz innych stron, jeśli występują w tej relacji, na przykład poręczycieli). Jeśli którakolwiek ze stron nie jest przedsiębiorcą (lub jest przedsiębiorcą, ale roszczenie nie wynika z prowadzonej działalności), wówczas właściwym jest zwykły sąd cywilny (niegospodarczy).

Speak Your Mind

*