Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Archives for kwiecień 2013

„Weksel bez umowy jest nieważny” – do śmiechu i do płaczu

Niektóre nieobeznane w temacie osoby traktują weksel jako „załącznik do umowy”. Jest to oczywiście błąd. Weksel sam w sobie kreuje zobowiązanie, jest przecież samodzielnym papierem wartościowym. Jeśli weksel jest podpisywany w związku z inną umową, ma nad nią tę przewagę, że jest ważny, nawet jeśli zawarta obok niego umowa jest z jakiegoś powodu wadliwa.

Tyle tytułem wstępu. Podam teraz dwa przykłady błędnych twierdzeń – do śmiechu i do płaczu.

Do śmiechu może być czytając książkę p. Beaty Jońskiej pt. „Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi”. Możemy się dowiedzieć, że:

Weksel bez podpisanej deklaracji wekslowej jest nieważny

weksel bez deklaracji

Jeśli natomiast idąc na sprawę sądową powód słyszy od sędziego wątpliwości w ważność weksla podpisanego jako zupełnego, ponieważ:

No, ale do tego weksla żadnej umowy nie ma

to już jest powód do płaczu. Bzdury w książkach pozostają tylko bzdurami w książkach, natomiast na sali sądowej gra toczy się o prawdziwe pieniądze.

Po zasłyszeniu takiej kwestii na sali rozpraw, należałoby chyba zacząć od złożenia pisma z załącznikiem w postaci jakiegoś komentarza do prawa wekslowego. Byle by tylko nie była to książka pani Jońskiej ;)

Chyba mnie trochę przeceniacie…

…jeśli chodzi o szybkość moich odpowiedzi na maila. Co prawda odpisuję każdemu, ale przecież nie natychmiast. Taki mail dostałem dzisiaj:

Czy weksel jest poprawny?

Pilnie proszę o pomoc
Jesteśmy właśnie u notariusza.

Wysłane z telefonu Windows Phone

Dziękuję za zaufanie, ale liczenie na kontakt podczas gdy pytający siedzi u notariusza jest trochę ryzykowne. Swoją drogą, notariusz nie wiedział, czy weksel poprawny? :)

Oczywiście weksel nie jest poprawny. Ale łatwo to naprawić – wystarczy dopisać po kwotach, w jakiej walucie zobowiązanie ma być płatne.

Jak otrzymać bezpłatną poradę?

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz skorzystać z jakiejkolwiek dostępnej na rynku płatnej porady na temat zagadnienia wekslowego, możesz umieścić swoje pytanie/zagadnienie na forum wekslowym. Odpowiadam tam regularnie i bezpłatnie. Wymagam tylko rzetelnego opisania sprawy, tak aby mój wkład w dyskusję nie poszedł na marne. Jeśli mam się wypowiedzieć na temat weksla, proszę o zamieszczenie jego skanu, albo przynajmniej dokładnej treści.

Jeśli nie chcesz bądź nie możesz (np. z uwagi na toczącą się sprawę sądową i ryzyko czytania forum przez stronę przeciwną) upubliczniać swojego pytania i związanych z nim materiałów, możesz napisać do mnie maila.

Na wysłane do mnie na maile z pytaniami mającymi stricte charakter porady prawnej, jeśli odpowiedź nie jest trywialna (którą mogę zmieścić w jednym lub dwóch zdaniach :) odpowiadam w ramach usługi płatnej.

Na co zwrócić uwagę przy wystawianiu weksla in blanco, oraz przykład umowy wekslowej – mój artykuł w Gazecie Prawnej

Dzisiaj w Gazecie Prawnej w dodatku „Firma i prawo” (tylko płatny dostęp, w wersji papierowej dostępny tylko dla prenumeratorów) ukazał się mój artykuł dotyczący weksla in blanco oraz umowy wekslowej.

Początkowo miałem pisać o sposobie wystawienia weksla zupełnego, ale z uwagi na fakt, że dostałem dosyć sporo miejsca (26 tysięcy znaków), uznałem że nie sposób ciekawie go zapełnić pisząc o tak prostej czynności :) Zatem o wekslu zupełnym być może będę miał jeszcze okazję pisać, ale już w skromniejszej formie.

Bardzo uważny czytelnik bloga z pewnością odnajdzie w artykule tematy, które zostały już poruszone na blogu lub forum wekslowym. Jednak wiele z nich po raz pierwszy w tak wyraźny sposób zostało poruszonych w prasie „popularnoprawnej”. Pisząc w skrócie – nie jest to poradnik typu „podpisz blankiet weksla i daj remitentowi deklarację, a będziesz bezpieczny” :)

W poruszonych zagadnieniach znalazły się między innymi:

– weksel in blanco nie jest idealnym zabezpieczeniem każdej umowy. Czasem warto pomyśleć, czy nie lepiej jest użyć do tego celu weksla zupełnego

– o bardzo ważnym wyłączeniu możliwości dokonywania indosu weksla in blanco

– o konieczności umieszczania jeszcze w wekslu in blanco remitenta i daty wystawienia weksla

– o umieszczaniu w wekslu informacji o jego kaucyjnym charakterze

– co zrobić z wekslem – czyli o tym, aby nie wierzyć w komisyjne niszczenie weksli

– jak się zachować, gdy posiadacz weksla żąda od nas zapłaty, a my nie uznajemy zasadności wypełnienia weksla in blanco

Ponadto opisałem cechy, jakie powinna przejawiać umowa wekslowa, wyjaśniłem dlaczego jest ona lepsza od jednostronnej deklaracji. W tekście znajdziecie też jej przykład.

Zapraszam do lektury :)

Dlaczego nie mówicie o istotnych rzeczach?

Jeden z czytelników przesłał mi link (dziękuję!) do materiału na Youtube, w którym pani mecenas z kancelarii Rachelski i wspólnicy przez kilka minut opowiada o wekslu in blanco.

Jest to chyba dobry przykład jak mówić 4 minuty o wekslu in blanco dla niezorientowanych w temacie osób i nie powiedzieć niczego ważnego. A wręcz przeciwnie, wpuszczać potencjalnych wystawców na niezłą „minę”, np.

„Najprostszym wekslem in blanco jaki może być wystawiony to jest blankiet wekslowy”.

Za to nieobeznany z tematem internauta dowie się tak bardzo „istotnych” dla niego rzeczy, że weksel in blanco podpisuje się nazwiskiem osoby fizycznej, może być podpisany przez pełnomocnika, albo że (uwaga, uwaga!) weksel in blanco może być wypełniony tylko zgodnie z deklaracją wekslową, która jest podpisywana przez wystawcę.

A jeśli nie będzie wypełniony zgodnie z deklaracją, to co? Długopis sczeźnie? Czy może „weksel stanie się nieważny”? :)

O takim szczególe, jak wystawca ma udowodnić, że weksel został uzupełniony niezgodnie z umową, skoro to sam wystawca sobie taką umowę podpisał, już nie wspomnę.

[piątkowo] Co zdarza mi się dostać w mailu

Z racji prowadzenia bloga dostaję wiele różnych mniej i bardziej dziwnych skanów weksli. Czasem ktoś skanu wysłać nie może, a próbuje mnie jakoś zapoznać z wekslem, najczęściej w formie słownej. Otrzymany niedawno „rysunek weksla” nazwałbym mistrzostwem świata :) Mimo wszystko o wiele wygodniej i bezpieczniej jest operować skanami prawdziwych dokumentów, a nie ich „graficznym przetworzeniem” :) Tak czy siak na podstawie poniższej grafiki nie pokusiłbym się nawet na „oszacowanie” treści weksla :) Proszę pamiętać, że w wekslu czasem obecność jednego słowa, czy nawet jego położenie na dokumencie, jest bardzo ważne i może zmienić istotę zobowiązania.

Errata do wpisu o wekslach na stronach pewnej kancelarii

Mylić się jest rzeczą ludzką. Nawet jak w temacie weksli mylą się radcowie prawni, od których należałoby oczekiwać podwyższonej staranności. Grzechem jest jednak trwać w pomyłce, gdzie pomimo zwrócenia uwagi na błąd, nadal jest on popełniany.

Weźmy na przykład stronę o wekslach tej kancelarii pod jakże mylącym tytułem „Jak poprawnie podpisać weksel”.

Czego możemy się dowiedzieć?


Z powyższego oznacza ni mniej ni więcej, że jeśli na wekslu znajduje się podpis wystawcy i podpis poręczyciela, i podpis wystawcy zostanie „skreślony”, to weksel pozostanie ważny. Nie jest to prawda – weksel wyłącznie z podpisem poręczyciela nie jest (jeszcze) ważnym wekslem.


Szczerze pisząc, nie bardzo rozumiem, co autor chciał przez to przekazać. Czy jeśli weksel zostanie podpisany „Kowalski”, tworząc wątpliwość, który spośród tysięcy Kowalskich weksel wystawił, to będzie on (weksel) nieważny? Skomplikujmy sytuacje jeszcze bardziej – niech Kowalski podpisze się nieczytelnie, w formie zwykle przez siebie używanej. Czy wg linkowanej kancelarii nie otrzymamy ważnego weksla, o ważnym zobowiązaniu wekslowym już nie wspominając?


Ufność w powyższy zapis może spowodować wymierne szkody finansowe. Prawda jest taka, że podpisując się pod błędnie zapisaną firmą nie otrzymujemy „nieważnego weksla”, tylko ważny weksel z zobowiązaniem zaciągniętym przez osobę, która weksel podpisała (jako ten rzekomy pełnomocnik). Oznacza to bowiem, że osoba podpisująca weksel nie była umocowana do reprezentowania wskazanej na wekslu firmy i bez znaczenia jest, czy firma taka faktycznie istnieje, czy nie.

Weksel w pracy jest jak dziecko z szefem

Cały kraj ogarnęła nowa plaga – pracownicze dzieci. Płodzone w godzinach pracy pomiędzy szefami i podwładnymi. Coś trzeba z tym zrobić, państwo nie może pozwolić, aby jego niewolnicy rozmnażali się jak chcą.

Tylko co?

Może karać tych, co płodzą w godzinach pracy.

Może nakazywać płacić alimenty tym, co spłodzili.

A może wydać ustawę:

„Dziecko poczęte ze związku pracownicy i jej szefa jest nieważne. Nie istnieje”

.
Popukalibyście się w głowę, widząc taki przepis?

To samo wrażenie można odnieść, czytając że „weksel wystawiony przez pracownika na rzecz pracodawcy jest nieważny”.

Nie może być nieważny, skoro jest, i jest ważny. O ważności weksla decyduje prawo wekslowe, a nie kodeks pracy.

Można spróbować uznać pracowników za osoby częściowo ubezwłasnowolnione niezdolne do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego na rzecz swojego pracodawcy (czym różni się to od nieważności weksla pisałem tutaj). Tylko czy będzie to zgodne z prawem wekslowym? I ogólnie, z istotą weksla?

Napiszę o tym niedługo :)

Nieważność weksla a nieważność zobowiązania wekslowego

„Przepisy i zasady prawa pracy, w szczególności zawarte w dziale V Kodeksu pracy, wykluczają wystawianie weksla gwarancyjnego jako środka zabezpieczenia roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika w mieniu pracodawcy, co oznacza, że taki weksel jest nieważny z mocy prawa” – cytuje w swoim stanowisku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej znane już nam orzeczenie Sądu Najwyższego.

Należy sprostować tutaj błąd, którego niestety dopuścił się Sąd Najwyższy. Została pomylona nieważność zaciągniętego zobowiązania wekslowego z nieważnością samego weksla.

Weksel zawierający wszystkie niezbędne elementy zawsze będzie ważnym wekslem, nawet jeśli podpis wystawcy będzie sfałszowany, albo złożony pod przymusem lub położony przez osobę niezdolną do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. Albo: podpisany w relacji pracownik-pracodawca, jeśli już chcemy traktować pracowników jak ubezwłasnowolnione dzieci.

To, co może być nieważne, to zobowiązanie danej osoby wynikające z danego weksla.

Jeśli za pomocą siekiery zmuszę kogoś do podpisania weksla, to otrzymam ważny weksel, w którym wystawca nie zaciągnął skutecznie zobowiązania wekslowego.

W czym tkwi różnica?

Ważny weksel z nieważnym zobowiązaniem wystawcy (w przeciwieństwie do nieważnego weksla, czyli wystawionego z wadami formalnymi) będzie mógł zawierać w sobie ważne zobowiązania innych dłużników wekslowych, na przykład indosantów.

Tak samo – jeśli nawet uznamy, że zobowiązanie wekslowe zaciągnięte w ramach kodeksu pracy jest nieważne, choć samo to w sobie jest absurdem – nie spowoduje to nieważności weksla jako takiego.

Z tego względu powoływanie się na wspomniane orzeczenie SN jest niczym innym, jak powielaniem pomyłki sądowej, a prowadzone na tej podstawie wnioskowanie zawsze będzie prowadzić na manowce.

Marzec 2013 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszłym miesiącu blog odwiedziło ponad 10 200 unikalnych użytkowników. Statystycznie średnia długość każdej wizyty przekroczyła 4 minuty.

Za najciekawsze frazy, po których trafiliście na blog z wyszukiwarki google tym razem uznałem:

skradziono mi weksel trasowany – bardzo ciekawe. Ktoś użył weksla trasowanego (rarytas!) i jeszcze mu go skradziono. Podwójny „pech” :) Co robić? Jeśli skradziono weksel, należy go umorzyć

czy windykacja nalicza odsetki – przypomniał mi się dowcip, jak synek pyta taty, czy wąż ma ogon. Zatem – czy windykacja nalicza odsetki? „Wyłącznie, synu, wyłącznie” :)

jakie najmniejsze nominaly można wyciągnąć w Choszcznie z bankomatu – nie mam pojęcia, ale podoba mi się to pytanie :)

czy weksel własny musi być z avalem – oczywiście nie, weksel nie musi posiadać poręczenia

czy jeśli weksel został zniszczony przy mnie, to czy mogę być spokojna – zasadniczo tak, CHOCIAŻ słyszałem historię (nie wiem, czy nie urban legend), w której posiadacz weksla podarł go i wyrzucił na oczach wystawcy, a potem tenże posiadacz wygrzebał weksel ze śmietnika, i w sądzie umorzył go jako zniszczony – umożliwiając sobie dochodzenie roszczenia od wystawcy! Nawet jeśli taka sytuacja nie miała miejsca, to może zajść w teorii i praktyce. W rezultacie należy zauważyć, że jedynie zwrot weksla wystawcy wraz z pokwitowaniem zapłaty jest jedyną i dającą 100% pewności metodą na likwidację zobowiązania wekslowego.

czy powiadomienie o wypełnieniu weksla może być wysłane w formie maila – nie ma ku temu przeszkód, jeśli strony nie zastrzegły innej formy na przesłanie takiej informacji. Oczywiście „informacja o wypełnieniu weksla” nie może zastąpić samego przedstawienia weksla do zapłaty, którego e-mailem już się nie dokona.