Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Archives for lipiec 2014

Lipiec 2014 – czego internauci szukali o wekslach

lipiec 2014

Gorąco, nie chce mi się pisać, więc dziś krótko :)

Co ciekawego w wyszukiwarce google:

– gdy dłużnik nie ma pieniędzy na wykup weksla in blanco – nie musi mieć pieniędzy, ponieważ weksla in blanco się nie wykupuje – jako że nie opiewa on na żadne roszczenie. A jeśli mówimy o stosunku podstawowym, na który dłużnik nie ma pieniędzy, to cóż, albo dłużnik ma problem, albo wierzyciel, to zależy od sumy zobowiązania:)

W każdym miesiącu ludzie szukają w internecie hasła „podpis na wekslu”, „jak nazywa się podpis na wekslu”, tak jakby podpis na wekslu miał jakąś nazwę. Czyżby jakiś wykładowca-terrorysta zadawał takie podchwytliwe pytania? Jednak kiedy zobaczyłem frazę „podpis na wekslu na 4 litery” domyśliłem się, że chodzi o hasło do krzyżówki :) W takim przypadku będzie to AWAL, to znaczy podpis poręczyciela wekslowego.

Pomieszanie imion

Podczas dzisiejszych darmowych porad zadzwonił czytelnik z dość ciekawą sprawą. Pozwólcie, że opiszę. Szczegóły oczywiście będą zmienione, istota zagadnienia pozostanie jednak ta sama.

Otóż pani Janina Maria Nowak wpadła w szpony nałogu – zakupoholizmu. Z tego powodu popadła w kilkadziesiąt długów, czego efektem były tez powystawiane weksle. I z takiego weksla powód wytoczył wobec niej powództwo.

Z nieznanych przyczyn powód wskazał jednak w pozwie, że wystawcą jest Maria Nowak. I sąd tak zaadresował list z pozwem. Co ciekawe, sam nakaz zapłaty został już wydany na Janinę Marię Nowak wraz z poprawnym jej peselem. Zbiegiem okoliczności osoba, do której był adresowany pozew, Maria Nowak, to mama Janiny Marii Nowak. I to właśnie mama odebrała adresowany do niej list, w którym był nakaz zapłaty wydany na córkę.

Smaczku dodaje fakt, że weksel jest totalnie nieważny – bowiem data wystawienia jest późniejsza od daty płatności. Samo wydanie nakazu zapłaty było zatem błędem.

Aż chce się wnieść zarzuty i wygrać proces, tyle że… wystawczyni weksla, Janina Maria Nowak uciekła przed wierzycielami za granicę, nie wiadomo gdzie jest, i wygląda na to, że w tej dziesięciolatce do domu nie wróci. Została zresztą z niego już wymeldowana. Nie ma zatem nawet szans na uzyskanie jej podpisu pod zarzutami.

Co robić?

Zaproponowałem, aby adresatka listu napisała do sądu, że dostała nakaz wystawiony nie na siebie. I że osoba wskazana w nakazie nie mieszka pod tym adresem. No i wspomniała mimochodem, że jej zdaniem weksel jest zupełnie nieważny i może sąd niech dokona reasumpcji swojego postanowienia o wydanie nakazu zapłaty, bo to trochę tak głupio, że sąd wydaje nakaz z weksla, z którego prima facie widać, że jest nieważny…

Darmowe porady wekslowe – piątek

Już po raz drugi, pojutrze, 25 lipca 2014r. w godzinach 10:00 – 11:30 będę czekał na Twój telefon, podczas którego możesz bezpłatnie porozmawiać ze mną na dowolne tematy wekslowe. Obiecuję pomóc w każdy możliwy sposób, na jaki pozwala linia telefoniczna:)

Zapraszam!

Piątek, 25 lipca 2014r.
godzina 10 – 11:30
telefon […]

Weksel w złocie

Czy można wystawić weksel płatny złotem? Taki jak na tej aukcji?
allegro
allegro1

Pierwsze co rzuca się w oczy, to fakt, że sprzedawca nie wie, co sprzedaje. Nie jest to bowiem, oczywiście, „urzędowy blankiet czekowy”.

A jak z tym złotem? W dobie psującego się pieniądza fiducjarnego pokusa na wystawienie weksla „na złoto” jest duża. Niestety, tak się nie da (co może prowadzić nas do słusznego wniosku, że weksel jest głównie narzędziem krótkoterminowego kredytu).

A co mamy w tym wekslu? Cyframi sumę wyrażoną „10 000 zł w złocie” oraz słownie „dziesięć tysięcy w złocie”.
O ile zapis cyfrowy można by próbować obronić (opiewa skutecznie na złotówki i nieskutecznie na formę płatności), o tyle zapis słowny nie wskazuje już w ogóle waluty. Ponieważ w razie sprzeczności zapisu cyfrowego i słownego, pod uwagę bierzemy ten drugi, jak i z powodu tego, że weksel bez oznaczenia waluty jest nieważny, bardzo możliwe jest, że za taki właśnie byłby uznany ten weksel.

W tym kontekście uznanie tego weksla za „UNIKAT” jest słuszne – nikt takich weksli nie wystawia ;)

A co zrobić, jeśli weksel ma opiewać na długoterminowe zobowiązanie, a my nie ufamy w siłę naszej złotówki w czasie wykupu weksla? Rozwiązania są dwa – wybranie takiej waluty istniejącego w momencie wystawienia weksla państwa, co do której mamy większą nadzieję na utrzymanie jej wartości w przyszłości, albo uzgodnić stosunek podstawowy, zabezpieczony wekslem in blanco nie wypełnionym co do sumy, którego wysokość spłaty będzie się opierała na wybranych przez strony wskaźnikach (na przykład na wartości złota – remitent będzie miał prawo uzupełnić weksel za 10 lat na kwotę będącą wartością w danej walucie uncji złota).

Metoda respiratora

Co najczęściej słyszy wierzyciel, gdy dzwoni do swojego dłużnika z przypomnieniem o przeterminowanej płatności?

„Ja też czekam na płatności”.

Co ciekawe, często powodem tych zatorów są tak zwane dobre, pod względem kondycji finansowej, i duże firmy. Kredyt kupiecki jest po prostu dla nich najtańszą formą kredytu i może być stosowany nawet jeśli dłużnik ma nadwyżki finansowe. Jest to świadoma polityka finansowa takich przedsiębiorstw.

Pomimo upłynięcia terminu płatności zapłatę przeciąga się, płacąc mniej i w ratach – dopiero jak już wierzyciele będą tracić cierpliwość i „ledwo dyszeć” – metoda respiratora – wówczas dostaną. Część.

Problemem dla wierzycieli jest to, że na swoje wierzytelności w praktyce mogą tylko czekać. Tylko nieliczni z nich, korzystający z faktoringu, mogą „przerobić” je na gotówkę.

Można jednak pogodzić wierzycieli z dłużnikami lubiącymi długie terminy płatności – weksel z długim terminem płatności umożliwi dłużnikowi długie kredytowanie się, a wierzycielowi pozwala na sfinansowanie otrzymanym wekslem swoich płatności, czy nawet otrzymanie gotówki.

Myślę, że i firmy faktoringowe przychylniej by patrzyły, gdyby miały płacić nie tyle za wystawione faktury, co za weksle.

Chcesz przekonać wierzyciela do zastosowania długiego terminu płatności? Zapłać mu wekslem!

Przegrany proces i stracony majątek to nie koniec świata – czyli jak dopiec remitentowi, który puścił cię z torbami

Wysłuchałem mnóstwa opowieści wystawców, którzy poprzegrywali sprawy sądowe i potracili swój majątek z tego powodu, że remitent weksel in blanco niesłusznie wypełnił i puścił w obieg. Wszystkie te historie kończyły się na przegranej sprawie sądowej z posiadaczem weksla. To tak, jakby zatrzymać się w połowie drogi. Naturalnym następstwem jest domaganie się od remitenta naprawienia szkody, która została poczyniona w związku z faktem, że wypełnił on weksel na nienależne roszczenie.

W Kancelarii Remitent przygotowaliśmy pomoc dla każdej osoby, która padła ofiarą nieuczciwego remitenta.

Konsultacja sprawy, ocena i przygotowanie dowodów, podjęcie decyzji o zasadności wytoczenia powództwa, sporządzenie pozwu, reprezentacja przed sądem – wszystko to w ramach jedynej pobieranej od wystawcy weksla opłacie w wysokości 369zł. Pozostała część wynagrodzenia Kancelarii jest ustalana jako success fee, czyli prowizji pobieranej od faktycznie wyegzekwowanych od sprawcy szkody sum.

Wszystkich poszkodowanych wystawców zapraszamy do kontaktu mailowego z Kancelarią.

Zasada Szybkości

Jan Bednarczyk wspominał mi kiedyś o pewnej niepisanej zasadzie prawa wekslowego – wierzyciel ma jak najszybciej otrzymać pieniądze. Przejawia się to w wielu kwestiach, od uproszczonej procedury dowodowej i ograniczonej możliwości zarzutów („wszystko w wekslu, nic poza wekslem, nic przeciw wekslu” – chciałoby się sparafrazować faszystowski slogan), poprzez krótkie terminy przedawnienia (aby szybko ujawniało się „kto komu co”), a na postępowaniu nakazowym, zabezpieczeniu i rygorach natychmiastowej wykonalności kończąc.

Odwracając tę zasadę można też przekornie stwierdzić, że prawem wierzyciela jest również szybko dowiedzieć się… że nic nie dostanie :)

Pamiętacie sprawę „przekombinowanego” weksla? Opisałem ją w październiku 2012r., pozew do sądu był złożony również w tamtym okresie. Sąd nie wydał nakazu zapłaty (jest to idealny przykład prawidłowego rozumienia zasady „weksla wzbudzającego wątpliwości” – podejrzenie przeróbek tekstu – właśnie to!, a nie domniemania stosunku podstawowego, Pani Jolu ;))

Wczoraj odbyła się pierwsza rozprawa, na której sąd skierował wniosek do prokuratury celem zbadania zasadności podejrzenia sfałszowania weksla, a sprawę cywilną odroczył bezterminowo.

Podejrzenie fałszerstwa wynika z tej klauzuli (cały weksel jest tutaj).
wterminie

Teraz prokuratura przez wiele miesięcy będzie badać, czy wystawca podpisał weksel z datą „31.12.1999”, czy może „w terminie 31.12.1999 – 31.12.2009”.

Oczywiście dotarcie do prawdy obiektywnej może być ciekawe, ale był sposób, aby sprawę tę zakończyć na pierwszej rozprawie.

Ponieważ albo weksel ten był podpisany z datą wykupu 1999r., wówczas był przedawniony (tak, był taki zarzut).

Albo weksel był podpisany z datą wykupu „w terminie 31.12.1999 – 31.12.2009”, wówczas jest nieważny z uwagi na więcej jak jeden termin płatności (tak, był taki zarzut).

Tertium non datur.

Do oddalenia powództwa nie musimy wiedzieć, która opcja jest prawdziwa, wystarczy nam słuszne przekonanie, że przynajmniej jedna musiała zajść.

No ale wygląda na to, że czeka nas nawet kilkuletni proces (to znaczy będzie on trwał 3 godziny przez kilka lat:). Nie, żebym się żalił, bo lubię takie „smaczki”, ale… może czasem warto pamiętać o zasadzie szybkości. Albo o tym, aby sobie niepotrzebnie terminów i szafy z aktami nie zajmować :)

Weksel is not enough

Absurdów sądowych ciąg dalszy.

Doszliśmy do etapu, w którym sąd (wydział zamiejscowy w 18-tysięcznym mieście) chce dokonać zwrotu pozwu, jeśli pozew ten oparty jest jedynie na wekslu…

Sąd zobowiązał do przedstawienia okoliczności stosunku podstawowego związanego z wystawieniem weksla (co, jeśli stosunkiem tym był tylko wystawiony i wręczony weksel? Zresztą co za pomysł, aby stosunek podstawowy musiał dowodzić powód?) oraz przedstawienie deklaracji wekslowej (co, jeśli jej nie ma?) pod rygorem… zwrotu pozwu (sic!).

enough

Jedna z osób, której pokazałem powyższe wezwanie, skomentowała je w pięknie dosadny sposób:

„Spuścić na drzewo, napisać, że jest legitymacja z weksla i niech idzie się p***”.

Czerwiec 2014 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszły miesiącu statystyki odwiedzin bloga kształtowały się w następujący sposób:

czerwiec

Spośród fraz, po których trafiliście tutaj z wyszukiwarki google, do krótkiego omówienia wybrałem następujące:

– czy jest ważny weksel którego sumę wekslową rozłożono na raty – jeśli rozłożenie na raty wynika z treści weksla, to zobowiązanie takie jest nieważne, jako że weksel nie może posiadać więcej jak jednego terminu płatności. Można jednak zawrzeć pomiędzy posiadaczem weksla i wystawcą ugodę, na mocy której strony rozkładają płatność weksla na raty.

– czy można zmienić deklaracją wekslową – można, oczywiście za zgodą obu stron transakcji. Można nawet ją zupełnie zmienić – czyli ten sam weksel in blanco zacząłby zabezpieczać zupełnie inny stosunek cywilny (zawsze to oszczędność 1 kartki papieru:)

– weksel był 15 lat temu i nikt mi go nie oddał po tylu latach i przyszło mi. do zapłaty 57 tys. – do tego tematu można podchodzić dwutorowo. 15 lat temu wystawiłeś weksel na 57 tysięcy i dziś masz go wykupić (co z przedawnieniem?)? Miałeś zatem 15 lat nieoprocentowanego kredytu!:) Ale coś czuję, że chodzi tu o jakiś weksel in blanco. Cóż…

– kto jest remitentem weksla wystawionego przez Kowalskiego na zlecenie Nowaka – Nowak?

– wystawił weksel i zmienił adres – a to niedobry! ;)

– czy weksel na którym znajduje się sfałszowany podpis wystawcy może być ważny? – owszem. Bardziej intrygujące jest, czy fałszerz podpisu może być uznany za wystawcę i pociągnięty do odpowiedzialności za zapłatę. Oczywiście wszelcy poręczyciele i indosanci odpowiadają nawet w przypadku jawnie sfałszowanego podpisu wystawcy.