Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Archives for grudzień 2014

Martwe weksle w służbie nauki

Można znać prawo wekslowe i nie umieć wystawić dobrego weksla, można nie znać prawa wekslowego i poprawnie używać weksli. Tutaj niewątpliwie praktyka jest przed teorią. Można przeczytać cały komentarz, a i tak przed napisaniem weksla będzie się miało wątpliwości, czy rzeczywiście będzie on mógł tak wyglądać, jeśli się wcześniej weksla nie widziało. Prawo wekslowe, jako jedno z nielicznych, nie kreuje praktyki, tylko praktyka wykreowała prawo wekslowe. Weksel nie istnieje dlatego, że powstało prawo wekslowe, tylko prawo wekslowe istnieje dlatego, że *wcześniej* istniał już weksel. Z tego powodu przepisy nie definiują „co to jest weksel” tylko co najwyżej „co powinien zawierać”, zgodnie ze staroencykopedyczną zasadą „koń jaki jest, każdy widzi”.

Na czymże zatem mają ćwiczyć studenci, prawnicy, przedsiębiorcy, hobbyści? Lektura przepisów nie jest dobrym pomysłem, tak samo jak jeżdżenia samochodem nie nauczymy się czytając prawo o ruchu drogowym. Czy mamy ćwiczyć na żywym organizmie swoich spraw lub spraw swoich klientów? Moje doświadczenie dowodzi, że najłatwiej i najciekawiej nauczyć się weksli na przykładach.

Zapraszam zatem na stronę, która składa się wyłącznie ze skanów weksli, wraz z ich krótkim i konkretnym opisem. Na początek wybrane 9 weksli, ale obiecuję że ich ilość będzie tylko większa :) Strona wykonana jest w blogowym standardzie WordPressa, więc polecam zasubskrybowanie, jeśli korzystasz z takiej formy prenumeraty treści.

Zachęcam również do współtworzenia strony przez przesyłanie ciekawych przykładów weksli.

Ps. udanej zabawy sylwestrowej! ;)

wekslepl

Akt oskarżenia w sprawie kieleckich weksli

Wygląda na to, że szykuje nam się sprawa wekslowa, którą będzie można określić jako najciekawszą w ostatniej piętnastolatce.

Do Sądu Okręgowego w Kielcach wpłynął akt oskarżenia przeciwko trzem osobom oskarżonym w sprawie tak zwanych kieleckich weksli. Oprócz remitenta i drugiej osoby niebiorącej bezpośredniego udziału w obrocie tymi wekslami do aresztu, a w konsekwencji do aktu oskarżenia dołączył również indosatariusz nabywający weksel.

Do tej pory wypowiadałem się w tej sprawie mając na uwadze wekslowo-cywilny (niekarny) punkt widzenia. Był to dobry przykład aby pokazać zasady ochrony nabywcy weksla, oraz to jak należy się bronić w takich sytuacjach. Że nie można podnosić zarzutu, że „przecież dług nie istnieje”, skoro po drugiej stronie jest weksel właśnie taki dług stwierdzający. Ochronę nabywcy weksla może wzruszyć tylko jego zła wiara lub rażące niedbalstwo. Jako ciekawostkę dodam, że przynajmniej w niektórych sprawach, indosy były dokonane już po terminie płatności weksla, co umożliwiało podnoszenie wobec nabywcy przysługujących wobec remitenta zarzutów bez ograniczeń. Mimo to nie wszyscy pełnomocnicy pozwanych zdawali sobie od razu z tego sprawę (o tym czy wybierając do sprawy wekslowej kancelarię „na chybił-trafił” wybierzmy dobrze pisałem już w tekście o tym jak zapłaciłem 180zł za błędną poradę).

Według prokuratury do takiej złej wiary kupującego weksle doszło, jako że – według niej – sam nabywca weksla był z zmowie z remitentem i jego wspólnikiem, jak i dopuszczał się przerabiania weksli (ucinania ich fragmentów na których znajdowała się adnotacja o istnieniu stosunku podstawowego).

Zapowiada się ciekawy 2015 rok :)

Jak płacić za weksel, aby nie płacić… dwa razy

Formuła wekslowego przyrzeczenia zapłaty brzmi „zapłacę za ten weksel” i stanowi to ważną wskazówkę dotyczącą istoty tego zobowiązania. Obiecujemy zapłacić za weksel – przyniesiony fizycznie – jeśli wierzyciel tylko powołuje się na fakt wystawienia przez nas weksla, ale go nie okazuje – nie jest godzien do otrzymania nawet złotówki.

Opowiem o dwóch sprawach wekslowych, w których jestem powodem. Oba weksle zostały zbyte na mnie przez jednego z czytelników bloga. W obu przypadkach pozwani powołali się na spłatę weksli. Przedstawili nawet dokumenty na tę okoliczność. Na koniec opiszę wskazówki dla dłużników – jak spłacać weksel, aby nie musieć za niego zapłacić po raz drugi, oraz dla wierzycieli – jak przyjmować zapłatę za weksel, aby potem wystawione pokwitowanie nie zostało użyte w złej wierze wobec samego wierzyciela…

Sprawa nr 1 – „antycypacja”

.
Wystawca wystawił weksel taki jak poniżej. Było to w lutym 2011 roku. Weksel zupełny, wypisany ręką wystawcy, żadne sprawy „in blanco” i późniejsze wypełnienia.
c-weksel
Otrzymawszy nakaz zapłaty – oburzony – pozwany składa zarzuty. „Że przecież weksel już spłacił”. Załącza całą serię dowodów wpłat – nie wobec mnie, tylko wobec remitenta. Pierwszy z dowodów:
c-splata
Wygląda na to, że pan pozwany już w 2010 roku wiedział, że w 2011r. wystawi weksel i już wówczas go chciał spłacać :) Ale żarty na bok – widać tutaj ewidentnie przekombinowany zarzut. Obniża to wiarygodność kolejnych dowodów wpłat, które co prawda już są wystawione po dacie wystawienia weksla, ale wyglądają następująco:
c-splata 2
Pozwany jakiś weksel spłacał. Gdyby ten weksel był jedynym wekslem wystawionym przez niego na rzecz tego remitenta, mógłbym takie pokwitowanie uznać i roszczenie wycofać. Remitent jednak powiedział, że pokwitowania dotyczyły innych weksli, jak również pokazał mi skany tychże weksli. Wygląda zatem na to, że wystawca po otrzymaniu nakazu zapłaty „pokombinował” i uznał, że rzuci w zarzutach wszystkie pokwitowania jakie ma i zobaczy „co się przylepi” ;) Jak na razie zyskał to, że sprawa już się drugi rok toczy, ponieważ sąd chce go usilnie przesłuchać czy przypadkiem MI żadnych kwot nie spłacał.

Sprawa nr 2 – „niech wierzyciel zgłasza roszczenia zgodnie z prawdą!”

Kolejna sprawa trochę świeższa i szybko zakończona. Procedura podobna – nakaz, potem zarzuty spłaty częściowej weksla. Takie same pokwitowania, z których nie wynika jakiego weksla dotyczy spłata, a tych weksli było dużo. Na szczęście zarzuty zostały odrzucone jako wniesione po zawitym 2-tygodniowym terminie, co oszczędzi mi, pozwanemu i sądowi uczestniczenia niepotrzebnie w kilkuletnim procesie.
zarzuty

Błędy dłużników

Szanowny dłużniku. Jeśli spłacasz weksel, żądaj bezwzględnie jego zwrotu w momencie wręczania pieniędzy. Nie ma weksla, nie ma pieniędzy. Skoro chcesz spłacać, to ty dyktujesz warunki, bo ty masz kasę. Jeśli już spłacasz tylko część weksla, nie zadowalaj się samym pokwitowaniem, żądaj umieszczenia na wekslu wzmianki o częściowej spłacie. Uprawnienie do takiego żądania wynika wprost z artykułu 39 prawa wekslowego. Wzmianka na wekslu będzie wówczas wiążąca wobec innych jego posiadaczy i nie będziesz narażony na konieczność dwukrotnej spłaty.

Błędy wierzycieli

Szanowny wierzycielu. Jeśli wystawiasz dłużnikowi pokwitowanie spłaty weksla, napisz coś więcej niż „spłata weksla”. Niech będzie widać, że pokwitowanie dotyczy weksla wystawionego danego dnia na daną kwotę, przez kogo wystawionego. Pamiętaj, że takie niejednoznaczne pokwitowania mogą być użyte przeciwko tobie w zupełnie innych sprawach.

Listopad 2014 – czego internauci szukali o wekslach

listopad 2014

Tradycyjnie jak co miesiąc wybór kilku fraz z wyszukiwarki google, po których czytelnicy trafili na ten blog.

– jak wykazać, że się nie mieszka w miejscu zamieszkania – nic prostszego, wystarczy spreparować dowody na to, że się nie mieszka tam, gdzie się mieszka ;)

– podpisujesz umowy zlecenia z pracodawcą na pustej kartce – a skąd wiesz, że podpisujesz akurat umowę zlecenia, skoro kartka jest pusta? :)

– jak wycofać się z weksla – najłatwiej chyba go wykupić? ;)

– co musi zawierać weksel in blanco – musi zawierać co najmniej podpis. Niektórzy sądzą, że musi też zawierać słowo weksel (Jak wystawić weksel in blanco – poradnik odwrotny).