Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Dlaczego przedsiębiorcy nie używają weksli?

Takie pytanie zadałem znajomemu księgowemu. On z kolei zadał je 150 swoim klientom. Wyodrębniliśmy cztery powody, którymi przedsiębiorcy tłumaczą fakt niestosowania weksli w swojej firmie. Każdy z nich opiszę w kolejnym wpisie.

A może i Ty masz jakąś opinię na ten temat – co może być źródłem niechęci przedsiębiorców do weksli? Napisz ją w komentarzu, zobaczymy na ile jest ona zasadna :)

Comments

 1. Brak wiedzy o prawie wekslowym oraz staromodna terminologia (remitent, trasat, awal itd). Pozdrawiam.

 2. @Ryszard – brak wiedzy jest jednym z tych czterech powodów. Staromodna terminologia – zapisane do opracowania. Dziękuję za komentarz!

 3. Nikt tego nie stosuje, dlaczego moja firma ma wybiegać przed szereg z jakimiś wekslami?(syndrom pioniera)

 4. @Łukasz – zakonotowane, dzięki ;)

 5. Ponieważ trwa medialna nagonka, weksel jest demonizowany i w powszechnym mniemaniu podpisać weksel to jak założyć sobie stryczek na szyje. Od własnych Klientów parę razy słyszałem już tekst typu: „nie zrobię mu takiego świństwa”, „nie bo się obrazi i ucieknie”, „nie bo pomyśli, że chcę go oszukać”.

 6. @Michał – ok, zajmiemy się i tym ;)

 7. Brak wiedzy to oczywiście główna przyczyna niestosowania weksli w praktyce przez przedsiębiorców.

  Ponadto, a może nawet przede wszystkim, tu nie chodzi nawet o brak wiedzy przedsiębiorców, ale o brak wiedzy szeroko rozumianych księgowych obsługujących przedsiębiorców. Nawet jak u przedsiębiorcy pojawia się jakaś malutka myśl na temat weksla, to zawsze najpierw ten temat omawia z księgowością, a tam zawsze zderza się w tym temacie ze ścianą.

  Bardzo często jak ktoś już miał doświadczenia z wekslem, to zazwyczaj złe. Dlatego wszyscy boją się tego tematu jak ognia. Tak jak napisał Pan Michał Hajduk, weksel kojarzy się z oszustwem, i nawet ktoś może chce zastosować weksel, ale boi się łaty jakiegoś krętacza czy cwaniaka.

  Ludzie ogólnie nie rozumieją w ogóle filozofii wekslowej, nie rozumieją abstrakcji czy elastyczności. Zauważają tylko to co jest nagłaśniane w mediach, czyli oszustwa wekslowe.

  Weksel jest wręcz „tematem tabu”. Nie funkcjonuje prawie w powszechnych dyskusjach prawno-gospodarczo-ekonomicznych, które mam wrażenie, że tak są prowadzone żeby przypadkiem ktoś nie wpadł na pomysł jak tu można sobie upraszczać życie.

  Przyczyną niestosowanie weksli jest też, ogromny strach przedsiębiorców przed jakąkolwiek nowością już nawet nie w relacjach z kontrahentami, ale w relacjach z US i generalnie administracją publiczną.

  I dlatego tak wychodzi, że jak weksel gdzieś się pojawia, to zazwyczaj przypadkowo, a nie z racji świadomej strategii czy taktyki.

 8. brak wiedzy szeroko rozumianych księgowych obsługujących przedsiębiorców.

  Ba, żeby tylko księgowych. Nawet prawników ;)

  Jak zwykle dziękuję za trzymający poziom komentarz!

 9. „Ba, żeby tylko księgowych. Nawet prawników ;)”

  No tak. Dla ogromnej większości prawników, to też klasyczny black magic :)

Speak Your Mind

*