Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Elementarz

Da się w jednym zdaniu napisać, jak powinien być sporządzony weksel. Otóż weksel własny jest zobowiązaniem podpisanym przez dłużnika, zawierającym miejsce i datę jego sporządzenia oraz informację, kto, komu, ile, gdzie i kiedy zapłaci za weksel. Wszystkie te elementy są ważne, wpływają na zapisane w wekslu zobowiązanie i powinny być określone na wekslu według odpowiednich reguł.

W dzisiejszej Gazecie Prawnej w dodatku Firma i Prawo (tylko płatny dostęp, w wersji papierowej tylko dla prenumeratorów) napisałem krótki przewodnik wystawiania weksla zupełnego. Opisałem każdy obowiązkowy element weksla. Objaśniłem sposób i cel ustanawiania poręczyciela na wekslu.

weksel dgp

Osoby wystawiające weksel po raz pierwszy, zachęcam do skorzystania z tego wzoru, który oprócz samej treści blankietowej, zawiera szczegółowy opis każdego z elementów weksla.

Comments

  1. Osobiście wole wpisywać „na rzecz” zamiast „na zlecenie”. Lepiej wygląda i jest czytelniejsze w przypadku dodania klauzuli „nie na zlecenie” :)

  2. @Michał – Tak, jeśli chcemy zrobić rektaweksel, to tylko „na rzecz”, a nie „na zlecenie”, aby potem się klauzule ze sobą nie kłóciły. Jeśli natomiast chcemy stworzyć normalny weksel, to wybór formy jest obojętny.

    (dodałbym może, że „na zlecenie” jest lepsze, bo dobitniej podkreśla fakt, że weksel jest płatny właśnie „na zlecenie” czyli nie tylko na rzecz remitenta, ale na rzecz każdej innej wskazanej przez niego osoby, niemniej jednak dziś „nikt” już dokładnego znaczenia i celu tego zapisu nie rozumie ;)

  3. Mnie doświadczenie nauczyło, że lepiej wpisywać „na rzecz”. Często weksle, których wzory przygotowywałem jako „na zlecenie” były później wzbogacane przez strony o klauzulę „nie na zlecenie”. Oczywiście bez wcześniejszej konsultacji ze mną. Później był problem z wytłumaczeniem Klientowi, że może być problem z dochodzeniem roszczeń z tak „upgradowanego” weksla :)

  4. Fajnych masz klientów, niby nic nie wiedzą, ale „nie na zlecenie” sobie jednak sami wpisali :)

  5. W zasadzie to jest norma i dotyczy nie tylko weksli. Gdzieś coś ktoś przeczyta. Następnie coś bezmyślnie dopisze i się potem dziwi, że są problemy :)

  6. Marek Zwoliński says

    Moim zdaniem wpisywanie na wekslu klauzuli „na rzecz” ma tylko sens przy rektawekslach. Przy normalnych weksla do indosowania, może prowokować błędną interpretację przez osoby niezbyt biegłe w tematyce weklsowej, i co za tym idzie problemy dla wierzyciela wekslowego.

  7. Tu akurat zabezpiecza mnie treść art. 11 prawa wekslowego. Łatwiej wytłumaczyć, że brak użycia sformułowania „na zlecenie” nie wyłącza indosowania, niż wytłumaczyć się z weksla „na zlecenie X ale nie na jego zlecenie”. Tym bardziej, że osobie nieobeznanej w wekslach nie jest łatwo wytłumaczyć, że przygotowany projekt weksla był poprawny tylko on go „zepsuł” :)

  8. Przecież wystarczy sformułować przyrzeczenie zapłaty jako „zapłacę Janowi K. ale nie na zlecenie” :) problem znika, wiadomo że weksel taki nie jest p.w. na zlecenie a jednocześnie składnia zdania nie razi w oczy :)

  9. Masz rację, @Kamilu :)

  10. @Kamil – oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że od samego początku ma być to rekta-weksel :) Jednakże chodzi o to, że ludzie często po otrzymaniu lub ściągnięcia z internetu blankietu weksla na zlecenie próbują go przerobić na rekta-weksel. W przypadku gdy mamy formułkę „na zlecenie” zamiast „na rzecz” może to się źle skończyć dla remitenta :)

  11. A czy poprawny jest zapis „zapłacę za ten rekta weksel na zlecenie” ?

  12. @Rafał – dwie sprzeczne klauzule. Nie powinno się doprowadzać do takiej sytuacji. Czy może to oznaczać błędność weksla? To zależy od sądu :) Obecnie „na tapecie” w kancelarii mamy sprawę z weksla „na zlecenie” zawierającego klauzulę „bez indosu” i taki zarzut został zgłoszony. Niestety dowody mają oparcie również w stosunku podstawowym.

  13. W deklaracji wekslowej jest zastrzeżenie klauzuli „rekta weksel”.
    Tylko chodzi o to, że weksel in blanco zawiera już wydrukowane słowa „na zlecenie”, więc chyba jedyną możliwością jest jego uzupełnienie w ten sposób ?

  14. Deklaracja wekslowa się nie liczy, ważne jest, jaka jest treść weksla.

  15. Czy mógłby mi Pan podpowiedzieć, jak wybrnąć z takiej sytuacji ? Albo jak powinna brzmieć taka klauzula, ale przy użyciu zwrotu „rekta” ?

  16. Nie bardzo rozumiem czego Pan oczekuje i dlaczego na takiej klauzuli Panu zależy. Zapraszam na forum (https://forum.remitent.pl), proszę tam zamieścić skan weksla i deklaracji.

Speak Your Mind

*