"Nie" dla weksli pracowniczych

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

"Nie" dla weksli pracowniczych

Post autor: Lech » 19 lut 2013, 14:10

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,904 ... #BoxBizTxt
Państwowa Inspekcja Pracy chce, aby pracodawcy przestali zmuszać pracowników do podpisywania weksli in blanco. - Nie wykluczamy zmian w Kodeksie pracy - słyszymy w Ministerstwie Pracy.

Zwykła kartka papieru może stać się dokumentem wzywającym do bezwarunkowego zapłacenia określonej w nim sumy osobie wskazanej w wekslu. Wystarczy, że będą na niej wpisane wszystkie niezbędne dla weksla informacje.

Dlatego pracodawcy często sięgają po weksle, żeby zabezpieczyć swoje interesy - np. odzyskać pieniądze zainwestowane w szkolenie pracownika, gdy ten postanowi odejść z pracy, czy też koszty uszkodzonego lub zniszczonego sprzętu służbowego.

Co ważne, to pracodawca sam szacuje, jakie szkody poniósł i nie musi przed sądem udowadniać winy pracownika ani zasadności swoich roszczeń. Wypełnia weksel, składa pozew w sądzie i czeka na pieniądze, bo dokument wzywa do "bezwarunkowego zapłacenia" widniejącej na nim kwoty.

Jedyne, co pracownik może zrobić w takiej sytuacji, to wnieść zarzuty do nakazu zapłaty i przedstawić w sądzie dowody, które wstrzymają egzekucję. Ma na to dwa tygodnie. Problem w tym, że pracownicy nie zawsze się orientują, że mają takie prawo.

- To poważny problem. Dzwoni do nas wiele osób, które narzekają, że przyszli pracodawcy wymuszają na nich podpisanie weksla, bo inaczej nie dostaną pracy - mówi nam Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy.

"Gazeta" opisywała w sierpniu ubiegłego roku historię pracownicy jednego z lubelskich zakładów fryzjerskich. Zanim rozpoczęła pracę, podpisała weksel in blanco. Kiedy okazało się, że praca wyglądała inaczej, niż się spodziewała, pracownica postanowiła wypowiedzieć umowę. Jednak szef, mając podpisany weksel, zwrócił się do sądu, a ten nakazał byłej pracownicy uregulować zobowiązania wekslowe, które pracodawca wycenił na bagatela 17 tys. zł. Sprawy nadal nie rozstrzygnięto. Przed Sądem Rejonowym w Zielonej Górze trwa postępowanie, które być może skończy się za miesiąc.

Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy, już we wrześniu zeszłego roku po raz pierwszy zwróciła się do resortu pracy z prośbą o uregulowanie kwestii weksli.

Ministerstwo odpowiedziało wtedy, że nie widzi potrzeby zmian w Kodeksie pracy. W styczniu tego roku inspektor skierowała do resortu kolejne pismo, tym razem proponując konkretne zmiany. Chodzi m.in. o dodanie nowego przepisu przewidującego, że weksel wystawiony jako zabezpieczenie roszczeń wynikających ze stosunku pracy, jest nieważny.

- Ta zmiana mogłaby się łączyć z rozszerzeniem katalogu wykroczeń przeciwko prawom pracownika. Byłoby nim przyjęcie przez pracodawcę lub osobę działającą w jego imieniu weksla w celu zabezpieczenia roszczeń ze stosunku pracy - wyjaśnia Iwona Hickiewicz.

Co na to resort pracy? Jeszcze nie przygotował oficjalnej odpowiedzi na propozycję głównego inspektora pracy. Jednak serwisowi GazetaPraca.pl udało się ustalić, że zmiany w Kodeksie pracy nie są wykluczone. Na razie ministerstwo zwróciło się do GIP z prośbą o określenie skali zjawiska. Zapowiada, że przeprowadzi analizę prawną, której efekty mają dać odpowiedź na pytanie, czy konieczne są zmiany w prawie pracy.

- Kodeks pracy jest co pewien czas nowelizowany, więc okazje do zmian na pewno będą. Czekamy tylko na dane od minister Hickiewicz i wyniki naszej analizy prawnej - wyjaśnił rzecznik resortu Janusz Sejmej. Dodaje, że stanowisko Ministerstwa Pracy jest jednoznaczne: stosowanie weksli jest łamaniem prawa.

Danuta Rutkowska przypomina, że Państwowa Inspekcja Pracy nie może pomóc poszkodowanym, bo prawo pracy nie zakazuje stosowania weksli.

Co więcej, niejasności powoduje sama interpretacja tego prawa - część prawników uważa, że pracodawcy mogą stosować takie zabezpieczenia. Powołują się przy tym na art. 300 Kodeksu pracy, z którego wynika, że do niektórych spraw związanych ze stosunkiem pracy można stosować przepisy Kodeksu cywilnego, czyli też Prawo wekslowe. Niejednolite jest też orzecznictwo sądowe w tej sprawie. Inicjatywa GIP ma na celu wyeliminowanie tych niejasności i możliwości nadinterpretacji. Na razie inspekcja może wyłącznie przestrzegać pracowników przed podpisywaniem weksli.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości