Zamiast pracy, dostali wezwanie do zapłaty 9,5 tys. zł

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5622
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Zamiast pracy, dostali wezwanie do zapłaty 9,5 tys. zł

Post autor: Lech » 26 lis 2013, 09:08

http://praca.wp.pl/title,Zamiast-pracy- ... omosc.html
Agencja reklamowa z Krakowa szukała kandydatów do pracy. Oferowała wynagrodzenie w wysokości 3,6 tys. zł. Nic więc dziwnego, że chętnych nie brakowało. Pracownicy mieli rozwozić przesyłki kurierskie własnymi autami. Chętni musieli też wpłacić kaucję (400 zł) na konto pracodawcy oraz podpisać weksle in blanco. Szefowa tłumaczyła, że to zabezpieczenie wykonania umowy.

Tomasz oraz jego żona podpisali wymagane dokumenty i podjęli pracę. Wkrótce potem otrzymali pismo. Wynikało z niego, że pracodawca odstępuje od umowy w trybie natychmiastowym. Dowiedzieli się też, że kaucja i weksel pozostaną do dyspozycji firmy. Za przepracowanie kilku tygodni nie otrzymali ani grosza. Małżeństwo wylicza, że firma powinna zwrócić im 8 tys. zł (pensje dla obojga, do tego koszt kaucji).

Damian z Częstochowy również podpisał umowę z agencją reklamową. Gdy zepsuło mu się auto (konieczne do rozwożenia przesyłek), wymówił umowę. Niedługo potem otrzymał wezwanie do zapłaty 9,5 tys. zł z tytułu podpisanego weksla.

Osób poszkodowanych przez tę firmę jest dużo więcej. Pracownicy wskazują, że w wielu przypadkach dostarczenie przesyłek w ogóle nie było możliwe, bo podane adresy nie istniały. Zgłosili sprawę na policję.

- Policjanci zatrzymali 31-letnią właścicielkę firmy. Okazało się, że agencja działała na rynku od ok. 3 miesięcy. Przez cały ten czas oferowała pracę kuriera. W jej mieszkaniu zabezpieczyliśmy ok. 100 weksli. Posiadamy informacje, że 30 weksli już sprzedano firmie windykacyjnej. Poprzez kancelarię prawną osoby pokrzywdzone otrzymują wezwania do wykupu weksla – mówi Anna Zbroja z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Właścicielce firmy już postawiono zarzuty.

- Prowadzone jest dochodzenie w sprawie z zawiadomienia licznych pokrzywdzonych działaniami Agencji Reklamowej G8, właścicielce został postawiony zarzut oszustwa. Mechanizm wyłudzenia polegał na wprowadzaniu osób chcących pracować w agencji w błąd - co do wartości przesyłek i istnienia podmiotów, którym przesyłki miały być dostarczane. Osoby te były zobowiązane do podpisywania weksli in blanco, które potem były wypełniane na znaczne kwoty na ich szkodę. Pokrzywdzeni wpłacali także kaucje, które nie zostały im zwrócone – informuje prokurator Dariusz Furdzik z Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście Zachód.

Policja nadal poszukuje pokrzywdzonych. Apeluje o kontakt za pośrednictwem następujących numerów telefonów: 12 61 53 045, 12 61 53 100. Osoby zamieszkałe poza Krakowem mogą składać zawiadomienia w komendach znajdujących się najbliżej ich miejsca zamieszkania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości