Uzupełnienie weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Ela R.
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2021, 08:47

Uzupełnienie weksla

Post autor: Ela R. » 19 kwie 2021, 08:55

Dzień dobry,
mam problem z uzupełnieniem weksla in blanco.
Umowa pożyczki została zwarta na w dniu 8 lutego 2019 roku. Pożyczka została udzielona na tydzień licząc od daty podpisania umowy. Pożyczkobiorca zobowiązał się do zwrotu pożyczki w ciągu tygodnia od upływu terminu na który została zwarta umowa pożyczki. Dłużnik w ratach spłacił tylko niewielką część pożyczki, ale kilka miesięcy po terminie z umowy.
Strony podpisały deklarację wekslową z której wynika, że remitent ma prawo wpisać sumę wekslową wysokości zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki pomniejszonego o wpłaty i powiększonego o odsetki.
Remitent jako dzień płatności weksla wpisze dzień następujący po 14 dniach od daty wymagalności wierzytelności z umowy.
Remitent jako dzień wystawienia weksla wpisze dzień następujący po dniu wymagalności wierzytelności wynikającej z umowy pożyczki.

Mam problem z datą wystawienia i datą płatności. Czy data płatności ma być wpisana zgodnie z deklaracją? To oznaczałoby, że musi to być data wsteczna.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Uzupełnienie weksla

Post autor: Lech » 19 kwie 2021, 11:03

To rzeczywiście jest problem, ponieważ postanowienia deklaracji są błędne i mówią o wpisaniu dat (wystawienia i płatności weksla) nie odpowiadających prawdzie. I teraz powstaje pytanie, czy wpisywać daty fałszywe, ale zgodne z deklaracją, czy niezgodne z deklaracją, ale prawdziwe. Ja skłaniałbym się do tej drugiej opcji, czyli data wystawienia weksla taka jaka była faktycznie (zapewne tożsama z datą podpisania umowy pożyczki), a termin płatności weksla aktualny (bo aktualnie weksel wypełniasz i dopiero teraz go będziesz przedstawiała do zapłaty).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Ela R.
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2021, 08:47

Re: Uzupełnienie weksla

Post autor: Ela R. » 19 kwie 2021, 12:30

Dziękuję za odpowiedź.

Wybór drugiej opcji spowoduje, że weksel będzie uzupełniony niezgodnie z deklaracją. Tu z całą pewnością narażam się na taki zarzut i nie wiem co wtedy.

Może bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dochodzenie zapłaty na podstawie samej umowy pożyczki z pominięciem weksla. Sama umowa pożyczki nie ma żadnych zapisów dotyczących jej zabezpieczenia wekslem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Uzupełnienie weksla

Post autor: Lech » 20 kwie 2021, 11:26

Ela R. pisze:
19 kwie 2021, 12:30
Dziękuję za odpowiedź.

Wybór drugiej opcji spowoduje, że weksel będzie uzupełniony niezgodnie z deklaracją. Tu z całą pewnością narażam się na taki zarzut i nie wiem co wtedy.
Też nie wiem. Zapewne po uznaniu zarzutów, wystawca musiałby zapłacić więcej, bo odsetki naliczałyby się od wcześniejszej daty :)
Może bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dochodzenie zapłaty na podstawie samej umowy pożyczki z pominięciem weksla. Sama umowa pożyczki nie ma żadnych zapisów dotyczących jej zabezpieczenia wekslem.
Można też oprzeć się i na wekslu i na umowie pożyczki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy sądy w przypadku weksli kaucyjnych chcą się zapoznawać z umowami, które weksel zabezpieczał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 78 gości