Jak prawidłowo okazać weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
erykos
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2014, 07:44

Jak prawidłowo okazać weksel

Post autor: erykos » 09 sie 2014, 01:00

Witam..Szukam i szukam i nie mogę znaleźć informacji jak prawidłowo okazać weksel.. Mam udział finansowy w działalności sąsiada i chciał bym się zabezpieczyć, gdyż on nie śmierdzi groszem, ale ma głowę na karku. Formę weksla wykorzystałem już w kilku pożyczkach dzięki właśnie P.Lechowi (wcześniej sporządzałem umowy pożyczki). Proszę o informację w jaki prawidłowy sposób mam okazać weksel sąsiadowi, w jaki sposób trzeba okazanie udokumentować, i czy trzeba by było wiarygodne przed ewentualnym postępowaniem roszczeniowym przed Sądem. Zrobiłem własny wzór oczywiście wzorując się na wekslach Pana Lecha Malinowskiego. Proszę o ocenę czy wzór jest poprawny.. pozdrawiam....

Rafał Ptak
Załączniki
MÓJ WEKSEL ---- PO OKAZANIU.doc
(25 KiB) Pobrany 396 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak prawidłowo okazać weksel

Post autor: Lech » 09 sie 2014, 07:28

Po pierwsze - proszę spojrzeć: http://www.remitent.pl/tylko-dla-poczat ... zaplaty/38

Po drugie: przedstawienie weksla nie jest jakimś problemem dla posiadacza, zwłaszcza jeśli dochodzi należności wyłącznie od wystawcy i jego poręczycieli, a nie indosantów. W takim przypadku nie trzeba w szczególny sposób dokumentować przedstawienia do zapłaty, a w pozwie jedynie wspomnieć, że miało miejsce.

Po trzecie: patrząc na wzór weksla - proponuję zmienić wzór weksla z weksla płatnego w pewien czas po okazaniu na weksel płatny za okazaniem. Dlaczego? Termin płatności weksla płatnego w pewien czas po okazaniu biegnie od daty wizy złożonej przez wystawcę przy okazaniu. Nie ma problemu, jeśli wystawca przy okazaniu taką wizę datowaną umieści. Problemem jest, jeśli tego nie zrobi. Wówczas należy sporządzić protest, nawet w przypadku weksla zawierającego klauzulę "bez protestu". http://www.remitent.pl/protest-w-wekslu ... tujmy/3102 I to może być faktycznym utrudnieniem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
erykos
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2014, 07:44

Re: Jak prawidłowo okazać weksel

Post autor: erykos » 09 sie 2014, 08:34

Witam. Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Zrobię oczywiście tak jak Pan polecił.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości