Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Jacek » 12 wrz 2014, 19:21

Pozwałem dłużniczkę z weksla własnego - prosty wzór ze strony Lecha. Dzisiaj otrzymałem wezwanie do usunięcia brakow formalnych "wezwanie do przedłożenia dokumentu z ktorego wynikałoby iz pozwana wzywana była do wykupu weksla". W praktyce nie wzywałem jej formalnie do wykupu, ale ona wiedziała o płatności.
Proszę o radę co powinienem odpisać Sądowi?

W pozwie, wzór uproszczony, napisałem m.in. "(...) mimo przedstawienia do wykupu pozwana nie wykupiła (...)"

Dodam, że w miejscem płatności jest moje miejsce zamieszkania, w domyśle pozwana powinna przyjechać do mnie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Lech » 12 wrz 2014, 19:23

No cóż, nie pozostaje chyba nic innego jak napisać, że brak wezwania nie jest brakiem formalnym pozwu, jak też wytłuścić sądowi, że przedstawienie weksla do zapłaty polega na udaniu się i przedstawieniu oryginału, a nie wysyłaniu wezwania.

Raportuj jak dalej :)

EDIT: pod jakim rygorem jest to wezwanie?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Jacek » 12 wrz 2014, 19:38

"pod rygorem negatywnych skutków dowodowych"

Jak sądzisz Lech w praktyce co się stanie gdy nie odpisze sądowi? Zawsze wszystko szło gładko.
Dłużniczka przy wystawianiu weksla pierwotnie źle wpisała datę (zamiast 20.08 wpisała 20.03) i z trójki zrobiła ósemkę w mojej obecności. Może sądowi to się nie spodobało? Wklejam ten kawałek, reszta jest ok.
Załączniki
weksel.jpg
weksel.jpg (68.96 KiB) Przejrzano 19243 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Lech » 12 wrz 2014, 19:42

Jedynym negatywnym skutkiem dowodowym może być to, że pozwana uzna roszczenie i zażąda kosztów (ale wtedy by na niej spoczywał ciężar dowodu nieprzedstawienia weksla do zapłaty). Ale żeby z czegoś takiego robić od razu wezwanie? Ech, niektórym chyba się nudzi :)

Data wygląda OK.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Jacek » 12 wrz 2014, 19:43

Lechu co byś zrobił na moim miejscu. Nie bardzo wiem co dobrze napisać sądowi? czy też w ogóle nie pisać nic?

Że nie jest to brak formalny?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Lech » 12 wrz 2014, 19:46

- że dłużniczka nie była wzywana do zapłaty listownie
- że weksel został przedstawiony do zapłaty w miejscu i terminie płatności, i że przedstawienie weksla polega na tym, że posiadacz osobiście udaje się w miejsce płatności i okazuje oryginał weksla wystawcy
- że ciężar dowodu nieprzedstawienia weksla do zapłaty (i w ogóle podniesienie takiego zarzutu) spoczywa na pozwanej
- że przedstawienie weksla do zapłaty nie jest warunkiem odpowiedzialności wystawcy weksla własnego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Jacek » 12 wrz 2014, 19:47

Lechu dziękuje, dam znac co i jak. Mój sąd działa bardzo szybko na szczęście :)
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: kutyjka » 14 wrz 2014, 15:22

Lech pisze:Jedynym negatywnym skutkiem dowodowym może być to, że pozwana uzna roszczenie i zażąda kosztów (ale wtedy by na niej spoczywał ciężar dowodu nieprzedstawienia weksla do zapłaty). Ale żeby z czegoś takiego robić od razu wezwanie? Ech, niektórym chyba się nudzi :)

Data wygląda OK.
Z doświadczenia - czy pieczątką kancelarii na pozwie zmniejsza ryzyko takich wezwań, przekierowywania w tryb zwykły itp. czy raczej sądy bywają po prostu kapryśne i trzeba z tym żyć :-) ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Lech » 14 wrz 2014, 15:46

Nie prowadziłem takich badań statystycznych (wiesz, trzeba by mieć dwie równorzędne próby, trafiające na tych samych sędziów itd. ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: kutyjka » 14 wrz 2014, 18:09

Lech pisze:Nie prowadziłem takich badań statystycznych (wiesz, trzeba by mieć dwie równorzędne próby, trafiające na tych samych sędziów itd. ;)
Weźmy taki scenariusz:
1. pozywam Pana X z weksla na 20.000,
2. nie dostaję nakazu bo sędzia ma jakieś wątpliwości i sprawa trafia do I C zamiast I Nc,
3. mija rok i wygrywam rozprawę - sąd zasądza 20.000 + odsetki,
4. komo,
5. okazuje się że 6 miesięcy wstecz postępowanie egzekucyjne objęło skutecznie i nie będę już miał jak się zaspokoić.

Czy w takiej sytuacji podjęlibyście się reprezentować mnie przy pozwie przeciw Skarbowi Państwa? Szkodę poniosłem w wyniku błędu sędziego.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Lech » 14 wrz 2014, 18:19

Nie widzę szans takiej sprawy - niewydanie nakazu zapłaty to subiektywna i niezaskarżalna decyzja sędziego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Palestra » 14 wrz 2014, 18:44

Lech pisze:Nie widzę szans takiej sprawy - niewydanie nakazu zapłaty to subiektywna i niezaskarżalna decyzja sędziego.
Chyba, że taki sędzia notorycznie widząc weksel, podejmuje złe decyzję. Wówczas, kto wie....
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Jacek » 14 wrz 2014, 21:10

kutyjka pisze:Z doświadczenia - czy pieczątką kancelarii na pozwie zmniejsza ryzyko takich wezwań, przekierowywania w tryb zwykły itp. czy raczej sądy bywają po prostu kapryśne i trzeba z tym żyć :-) ?
Jak to wygląda na pozwie to nie wiem, natomiast jedna osoba podpisywała weksel na odległość. Poszła z wekslem do notariusza, aby ten potwierdził jej podpis złożony na wekslu. Podpisała, notariusz potwierdził i dokleił ten swój akt do weksla (oba A4) i na łączeniu przybił pieczątke (połowa pieczątki na wekslu połowa na akcie). Akt stwierdzał, że osoba ta i ta własnoręcznie podpisała dokument stanowiący 'weksel in blanco'. Był to weksel własny, jednak kobieta nie chciała chyba aby notariusz widział kwoty i remitenta i złożyła tylko podpis a weksel wypełniła w domu (prosty weksel własny).
Potem poszło do sądu, sąd przesunął do cywilnego bo myślał (w moim przekonaniu), że weksel byl in blanco a ktoś sobie dopisał resztę. I się ciągnie wszystko, pozwana ani mysli się stawić. Trzeba na wszystko uważać :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Lech » 14 wrz 2014, 21:27

Jacek pisze:Potem poszło do sądu, sąd przesunął do cywilnego bo myślał (w moim przekonaniu), że weksel byl in blanco a ktoś sobie dopisał resztę.
Nawet to nie byłby uzasadniony powód, aby nakazu nie wydawać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Jacek » 14 wrz 2014, 21:29

Sądowi tego nie wytłumaczysz
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Jacek » 01 lis 2014, 15:07

Dla porządku tylko dodam, że w dniu wczorajszym wydany został nakaz, więcej żadnej korespondencji nie było.

Podziękowanie dla Lecha za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Lech » 01 lis 2014, 16:50

A w końcu odpisywałeś coś, czy olałeś sprawę? Jak odpisywałeś, to co? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Jacek » 01 lis 2014, 17:00

Lech pisze:- że dłużniczka nie była wzywana do zapłaty listownie
- że weksel został przedstawiony do zapłaty w miejscu i terminie płatności, i że przedstawienie weksla polega na tym, że posiadacz osobiście udaje się w miejsce płatności i okazuje oryginał weksla wystawcy
- że ciężar dowodu nieprzedstawienia weksla do zapłaty (i w ogóle podniesienie takiego zarzutu) spoczywa na pozwanej
- że przedstawienie weksla do zapłaty nie jest warunkiem odpowiedzialności wystawcy weksla własnego.

Dokładnie to Lechu, w nieco bardziej urzędowej formie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Post autor: Lech » 01 lis 2014, 18:53

Zatem życzę powodzenia w dalszych czynnościach :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości