Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pawelwoj
Posty: 37
Rejestracja: 28 kwie 2014, 21:19

Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: pawelwoj » 04 gru 2014, 23:58

Witam ponownie
mam klienta który chce pożyczyć 20k i spłacić to w 48 ratach miesięcznych,oczywiście powiększone o prowizję.
Zabezpieczeniem tej pożyczki ma być dwóch poręczycieli,z tego co udało mi się znaleźć na forum wystarczy by na rewersie napisali słowo poręczam i podpisali się z imienia i nazwiska.
Czy mają przy tym podać swoje numery pesel i adresy zamieszkania?
Czy należy pisać do tego deklarację wekslową,umowę pożyczki a może tylko 48 weksli zupełnych z innymi datami płatności?
W przypadku samych weksli co podać w tytule przelewu do wystawcy?
Czy imię i nazwisko wierzyciela oraz miejsce i daty płatności można wydrukować, czy musi to być pismo odręczne?
Nie chce mi się wypełniać 48 weksli,wystarczy że wystawca będzie musiał wszystkie ręcznie podpisać.
Czy wekslom można nadać numery (WEKSEL WŁASNY NR 1)tak by w tytule przelewu wystawca podawał np.wykup weksla nr 1 itd.?
Weksel widoczny poniżej będzie ok?
Dziękuję z góry za wszystkie udzielone rady i sugestie.

Pozdrawiam Paweł.
Załączniki
weksel.jpg
weksel.jpg (97.12 KiB) Przejrzano 18882 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 01:17

pawelwoj pisze:Czy mają przy tym podać swoje numery pesel i adresy zamieszkania?
Nie muszą, ale mogą.
Czy należy pisać do tego deklarację wekslową,umowę pożyczki a może tylko 48 weksli zupełnych z innymi datami płatności?
Może być to drugie (skoro wiadomo już ile, kiedy, komu),
W przypadku samych weksli co podać w tytule przelewu do wystawcy?
Jeśli to pożyczka - "pożyczka". Jeśli to zakup weksli - "zakup weksli".
Czy imię i nazwisko wierzyciela oraz miejsce i daty płatności można wydrukować, czy musi to być pismo odręczne?
Jest to obojętne z formalnego punktu widzenia.
Nie chce mi się wypełniać 48 weksli,wystarczy że wystawca będzie musiał wszystkie ręcznie podpisać.
Wystarczy.
Czy wekslom można nadać numery (WEKSEL WŁASNY NR 1)tak by w tytule przelewu wystawca podawał np.wykup weksla nr 1 itd.?
Można. Nadto weksle mogą być identyfikowane po terminach wykupu.
Weksel widoczny poniżej będzie ok?
Jest ok, ale dlaczego nie ma daty płatności?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawelwoj
Posty: 37
Rejestracja: 28 kwie 2014, 21:19

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: pawelwoj » 05 gru 2014, 08:37

Czy należy pisać do tego deklarację wekslową,umowę pożyczki a może tylko 48 weksli zupełnych z innymi datami płatności?


Może być to drugie (skoro wiadomo już ile, kiedy, komu),
Jeżeli napiszemy umowę pożyczki to na wystawcy będzie ciążył prawdopodobnie obowiązek zapłacenia PCC, a co sądzisz o zakupie weksli bez umowy ?
Ja kupuję i wpisuję w przelewie np."zakup 48 weksli o nominale 525 zł każdy"dokonując wystawcy przelewu na kwotę 20000, wystawca wykupuje ode mnie co miesiąc jeden weksel wpisując w tytule przelewu np."wykup weksla nr 1" ?
W momencie spłaty ostatniego weksla na moim koncie znajduje się 25200 zł,od różnicy płacę podatek dochodowy i sprawa zamknięta.
A teraz przypadek gdy wystawca nie chce wykupić weksli.
Czy wystawca w przypadku otrzymania nakazu zapłaty może podnieść zarzut że owszem są to jego weksle ale nie ma ochoty ich kupować bo mi je sprzedał więc są moje.
Zakładam oczywiście że nie mam umowy pożyczki w której byłoby jasno napisane że wystawca zobowiązuje się je wykupić za określone kwoty wskazane na wekslach.
Być może trochę namieszałem bo zdaje mi się że samo wystawienie weksla zobowiązuje do jego wykupu ale chcę mieć pewność.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 10:20

pawelwoj pisze:Jeżeli napiszemy umowę pożyczki to na wystawcy będzie ciążył prawdopodobnie obowiązek zapłacenia PCC, a co sądzisz o zakupie weksli bez umowy ?
Od zakupu weksli PCC nie ma.
Czy wystawca w przypadku otrzymania nakazu zapłaty może podnieść zarzut że owszem są to jego weksle ale nie ma ochoty ich kupować bo mi je sprzedał więc są moje.
Musze przyznać, że żarty się trzymają twojego dłużnika :)
Być może trochę namieszałem bo zdaje mi się że samo wystawienie weksla zobowiązuje do jego wykupu ale chcę mieć pewność.
Oczywiście. Zobowiązanie powstaje z samego faktu podpisania i wręczenia weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawelwoj
Posty: 37
Rejestracja: 28 kwie 2014, 21:19

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: pawelwoj » 05 gru 2014, 11:33

Jeżeli napiszemy umowę pożyczki to na wystawcy będzie ciążył prawdopodobnie obowiązek zapłacenia PCC, a co sądzisz o zakupie weksli bez umowy ?


Od zakupu weksli PCC nie ma.
Czyli piszemy umowę kupna-sprzedaży weksli czy nie piszemy nic i też jest dobrze?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 11:40

Umowę taką można zawrzeć poprzez wystawienie i odebranie odpowiednich weksli, bez dodatkowych pisemnych ustaleń.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawelwoj
Posty: 37
Rejestracja: 28 kwie 2014, 21:19

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: pawelwoj » 30 cze 2015, 09:31

Jak sformułować żądanie pozwu w przypadku gdy weksel w momencie wystawiania był wekslem zupełnym z datą płatności a podpisało się na nim dwóch poręczycieli ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Lech » 30 cze 2015, 09:53

A wystawca też się podpisał? Wówczas roszczenie solidarne do tej trójki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Janek
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:03

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Janek » 08 wrz 2017, 19:18

Przeglądam wątki z tego forum od najnowszych do najstarszych w celu poszerzenia wiedzy i natknąłem się na ten, dziwi mnie jedna rzecz. Skoro zwykła osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może udzielić pożyczki w kwocie 1000 zł + odsetki z góry ustaloną kwotą 300 zł i wartość weksla wystawi na 1300 zł to osiągnie dochód 300 zł, od którego nie musi odprowadzić podatku dochodowego ponieważ może uznać to za sprzedaż/ kupno papieru wartościowego. Czy zwykły Kowalski pracujący na etacie może udzielać pożyczek o wartości milionów na takich zasadach oraz uzyskując spore dochody, których nie sposób udokumentować ponieważ wystawia te weksle z dyskontem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Lech » 08 wrz 2017, 20:42

Od takiego zysku jest podatek, nawet jeśli zarobek wynosi 300zł.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Janek
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:03

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Janek » 08 wrz 2017, 21:45

Lech pisze:Od takiego zysku jest podatek, nawet jeśli zarobek wynosi 300zł.
Ale skoro Pan Kowalski pożyczy 1000 zł i za tą pożyczkę będzie chciał 300 zł odsetek czyli pożyczkobiorca wystawi weksel na kwotę 1300 zł następnie po określonym czasie go wykupi to tak naprawdę formalnie nie wystąpił żaden przychód, natomiast pożyczka na kwotę 1300 zł bez odsetek. Chyba, że podatek dotyczy sprzedaży papieru wartościowego chociaż nie mam pojęcia czy taki jest. Podatku belki też chyba nie zapłaci ponieważ na kupnie i sprzedaży weksla nic nie zarobił.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Lech » 08 wrz 2017, 22:13

W pożyczce dochodem są odsetki, a przy wekslu - kwota otrzymanego dyskonta.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Janek
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:03

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Janek » 09 wrz 2017, 08:56

Dziękuję za odpowiedzi, ale mam w sumie jeszcze jedno pytanie. Wracając do przykładu pożyczania milionów przez Pana Kowalskiego. Jeśli przy pożyczkach nie będzie sporządzana umowa tylko sam weksel to tak naprawdę Pan kowalski może stwierdzić, że pożyczał tym wszystkim ludziom za darmo i dochodu nie ma, pomimo że dyskonto istnieje to nigdzie nie został ujęty. Oczywiście w tym momencie Pan Kowalski nie działa zgodnie z prawem. Stąd moje kolejne pytanie, czy podczas procesu sądowego przy windykacji weksla sąd może dociekać dlaczego Pan Kowalski pożyczył taką kwotę za darmo ? czy nie będzie to przedmiotem sprawy ? Pytam ponieważ ostatnio pojawiło się sporo reklam z nagłówkami typu"pożyczki pod weksel" dlatego zastanawiam się jak Ci ludzie działają.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Lech » 09 wrz 2017, 09:06

Myślę, że sądu nie będzie interesować, czy pożyczył za darmo, czy nie za darmo, jeśli nie będzie to istotne w ramach zgłoszonych przez pozwanego zarzutów. A "pozyczki pod weksel" oznaczają albo umowy pożyczki zabezpieczone wekslem, albo właśnie zakup weksli (z dyskontem lub bez, choć trudno oczekiwać, aby ktoś to robił bez dyskonta, czyli za darmo).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Janek
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:03

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Janek » 09 wrz 2017, 12:18

Rozumiem, czyli chyba tylko od moralności Pana Kowalskiego zależy czy odprowadzi on podatek dochodowy od dyskonta, a dokładniej czy ujawni że takie dyskonto było. Bo równie dobrze Pan Kowalski może nie ujawnić dyskonta z którego czerpie dochód( stosując sprzedaż weksla) i tłumaczyć się tym, że jest filantropem pożyczając pieniądze za darmo ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a pożyczka spłacana w 48 ratach

Post autor: Lech » 10 wrz 2017, 17:01

Takie kłamstwo ma krótkie nogi - przecież osoby, którym Kowalski pomagał, mogą łatwo wykazać, ile od niego naprawdę dostały.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości