co robić?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jedzer
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2011, 07:31

co robić?

Post autor: jedzer » 02 cze 2011, 07:36

Witam
Zdecydowałem się napisać bo mój problem dotyczy własnie weksla in blanco.
5 lat temu intensywnie szukalem pracy. Znalazłem ogłoszenie i zostałem zaproszony na rozmowę.
Do umowy o dzieło jako zabezpieczenie jej wykonania podpisalem weksel in blanco.Nie zawierał on daty ani
sumy. Nie było też deklaracji wekslowej. Teraz z perspektywy czasu wiem już że popelniłem straszne głupstwo.
Wtedy jednak o tym nie wiedzialem. Mimo podpisania umowy do wykonania pracy przeze mnie nie doszło a to z przyczyny firmy
ktora zrezygnowała z moich usług jeszcze przed ich rozpoczęciem. Weksel jednak nie został mi zwrócony zgodnie z prawem.
Po upływie 5 lat dowiedzialem się o konsekwencjach i poszedłem do adwokata, który wyjaśnil mi wszystko.
Natychmiast zwrócilem się do firmy o zwrócenie mi weksla. Odpisali, ze z powodu dużego odstępu czasu muszą odszukać
ów weksel. Po kilku miesiącach zdecydowałem się zwrócić do prokuratury. Jednak ona sprawę umorzyla. Podobnie jak odwołanie
Przepraszam za dlugi wstęp jednak sądze byl potrzebny. Nie znam się na zagadnieniach prawnych.
Mam następujące dokumenty które wg mnie a chciałbym się dowiedzieć czy wg specjalisty rownież dają mi jakąś możliwość obrony w przypadku jezeli ten wekesl bylby uruchomiony ze szkodą dla mnie.
Oto one:
1. Oświadczenie pisemne mojego adwokata, o tym, że słyszal zapewnienie telefoniczne , że mój weksel jest w tej firmie
2. W uzasadnieniu do odrzucenia mojego odwolania przez sąd napisane jest: że z przeprowadzonego dochodzenia wynika, że weksel taki
zostal podpisany przeze mnie w dniu takim i takim
Co mogę jeszcze zrobić by się bronić. Czy już do końca życia mam się martwić o to ze ten weksel ktoregoś dnia przyjdzie?
Dziękuję
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: co robić?

Post autor: Palestra » 02 cze 2011, 09:22

Niestety jeśli weksel zostanie indosowany to należy się martwic.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: co robić?

Post autor: Lech » 02 cze 2011, 10:56

O wekslu in blanco pisałem na blogu nie raz.

Jeśli podpisałeś weksel goły, to wszelkie pisma adwokatów i inne dowody mogą Cię nie uchronić przed zapłatą za ten weksel, kiedy "wypłynie", bowiem:

- firma może wypełnić weksel z inną datą i twierdzić, że dotyczy innej transakcji
- jako remitent może być wpisana dowolny inny podmiot, nie oczekuj, że na podstawie dowodów unieważniających jeden weksel, wszelkie inne weksle (jaki mogą powstać z podpisanej czystej kartki, czyli w praktyce z weksla gołego) będą nieważne i nieważność ta będzie do udowodnienia

Pismo adwokata ma bardziej znaczenie takie, abyś czuł się spokojniej, niż aby miało to jakiekolwiek praktyczne znaczenie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: co robić?

Post autor: Palestra » 02 cze 2011, 13:27

Sw0ją drogą adwokat wprowadza nijako w błąd klienta sugerując, że jakieś tam jego "wypociny" pozwolą uniknąc zapłaty sumy wekslowej-prawda?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
jedzer
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2011, 07:31

Re: co robić?

Post autor: jedzer » 02 cze 2011, 14:48

To nie tak.
Sam się chciałem zabezpieczyć na wszelkie sposoby i poprosiłem adwokata o takie oświadczenie.
To była moja inicjatywa. Cóż gdy przyjdzie co do czego na pewno będę się bronił mimo wszystko.
Dziękuję za wszelakie informacje.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: co robić?

Post autor: Lech » 02 cze 2011, 22:06

Na czym to dzieło polegało, że firma tak panicznie chciała się zabezpieczyć przed jego niewykonaniem?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: co robić?

Post autor: Palestra » 02 cze 2011, 22:34

Wydaje mi się, że weksel jest Leszku poprostu nadużywany w pewnych sytuacjach(pisałeś już chyba kiedyś o tym na blogu) a ludzie tak naprawdę nie mają do końca pojęcia podpisując weksel jakie on ma oręże.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
jedzer
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2011, 07:31

Re: co robić?

Post autor: jedzer » 03 cze 2011, 09:58

Witam
To jeszcze raz ja, bo chyba coś ważnego pominąłem mówiąc o mojej sprawie. W uzasadnieniu do odmowy mojego odwołania pisze również ze ów weksel zaginął. Czy to coś zmienia? Zwracałem się z prośbą do mojego niedoszłego pracodawcy o jego w takim przypadku umorzenie jednak nie uzyskałem na to zgody. Wiem, ze sam nie mogę o to wystąpić.
Co do tego co mial zabezpieczać weksel, wydaje mi się to teraz malo istotne. Szczerze mówiąc od tamtej pory boję sie podpisywać cokolwiek.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: co robić?

Post autor: Palestra » 03 cze 2011, 10:13

Tym gorzej że zginął dla Ciebie. Co to za firma, że weksle gubi?! Moim zdaniem powinieneś się udac do siedziby i nie wychodzic do momentu kiedy nie oddadzą ci weksla. Ciebie to nie interesuje, że zaginął weksel.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: co robić?

Post autor: Lech » 03 cze 2011, 10:23

Podstawę do umorzenia weksla ma ten, komu weksel zaginął - czyli w tym przypadku pracodawca (tak naprawdę dziełodawca). Tyle że zmusić go do tego nie można.

No i odwieczny problem z "wekslem gołym" - co z tego, że umorzysz czysty blankiet z Twoim podpisem, skoro może potem i tak zostać uzupełniony w taki sposób, że nie wykażesz, że to był właśnie TEN weksel. Moim zdaniem umarzanie takich weksli nie ma sensu, choć oczywiście zdarzają się aktualnie takie sprawy.

Najnowsze historie zaginionych weksli
Czy można umorzyć weksel in blanco
Co zrobić, jak zaginie weksel
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: co robić?

Post autor: Lech » 03 cze 2011, 10:29

Palestra pisze:Tym gorzej że zginął dla Ciebie. Co to za firma, że weksle gubi?! Moim zdaniem powinieneś się udac do siedziby i nie wychodzic do momentu kiedy nie oddadzą ci weksla. Ciebie to nie interesuje, że zaginął weksel.
A oni odpowiedzą cytatem z misia "nie mamy pańskiego weksla, i co nam pan teraz zrobi?".

Tak naprawdę, teraz firma powinna mu wystawić weksel in blanco, aby ten mógł być potem wykorzystany, jak stary weksel wypłynie, wówczas moglibyśmy mówić o pewnej równowadze stron. Tyle że żadna firma na to nie pójdzie, a - za przeproszeniem, piszę ogólnie, a nie do Autora wątku - głupi potencjalni pracownicy (ba, wykonawcy dzieła), podpiszą wszystko co im się pod nos podsunie...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: co robić?

Post autor: Palestra » 03 cze 2011, 11:10

Lech pisze:
Palestra pisze:Tym gorzej że zginął dla Ciebie. Co to za firma, że weksle gubi?! Moim zdaniem powinieneś się udac do siedziby i nie wychodzic do momentu kiedy nie oddadzą ci weksla. Ciebie to nie interesuje, że zaginął weksel.
A oni odpowiedzą cytatem z misia "nie mamy pańskiego weksla, i co nam pan teraz zrobi?".
"Cham się uprze i mu dej, skąd mam wźiąśc jak nimam"

Za rzeczy pozostawione w szatni, Szatniarz nie odpowiada.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
tombak
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2012, 22:56

Re: co robić?

Post autor: tombak » 14 mar 2012, 00:56

Zastanawiam się jak to jest możliwe, że znane osoby tzn."gwiazdy" rozdają autografy. Czyżby nie biorą pod uwagę zagrożenia jakie niesie podpisanie czystej kartki papieru, Zazwyczaj są to ludzie majętni i ktoś nieuczciwy mógłby wykorzystać ich podpis.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: co robić?

Post autor: Lech » 14 mar 2012, 06:42

tombak pisze:Zastanawiam się jak to jest możliwe, że znane osoby tzn."gwiazdy" rozdają autografy. Czyżby nie biorą pod uwagę zagrożenia jakie niesie podpisanie czystej kartki papieru, Zazwyczaj są to ludzie majętni i ktoś nieuczciwy mógłby wykorzystać ich podpis.
Czasem się nad tym zastanawiałem, ale skoro nie słychać o tego typu "fałszerstwach", to znaczy, że nie jest to jakiś istotny problem :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości