Solidarna spłata pożyczki

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Andy
Posty: 1
Rejestracja: 15 sty 2015, 19:13

Solidarna spłata pożyczki

Post autor: Andy » 15 sty 2015, 19:52

Witam.
Tematem mojej sprawy jest pożyczka pieniężna zabezpieczona umową z małżeństwem, będącym w rozdzielności majątkowej. W umowie pożyczki oboje małżonkowie zobowiązali się solidarnie do jej spłaty. Każdy z małżonków wystawił weksel in blanco oraz deklarację wekslową. Mam pytanie, czy wypełnić jeden weksel na całość kwoty na jednego ze współmałżonków ( na którego zapisane są nieruchomości) i ewentualnie w razie braku spłaty pożyczki na drugą osobę (na dzień dzisiejszy z dużo mniejszymi możliwościami egzekucji długu)? Czy też wypełnić oba weksle jednocześnie a wtedy jakie sumy wpisać do weksli? Nie wiem, jakie będą proporcje i możliwości egzekwowania wierzytelności od każdej z nich. Czy mogę każdy z weksli wypełnić na maksymalną kwotę ( pożyczka plus odsetki), co tak naprawdę podwaja kwotę wierzytelności i w przypadku odzyskania kwoty pożyczki z odsetkami i kosztami windykacji zakończyć proces windykacyjny? Jak sformułować w takim wypadku pozew do sądu? Będę wdzięczny za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Solidarna spłata pożyczki

Post autor: Lech » 15 sty 2015, 20:01

Skoro małżeństwo solidarnie odpowiada za pożyczkę, powinno wspólnie wystawić jeden weksel.

Wystawienie dwóch oddzielnych weksli jest błędem, ponieważ teraz chcąc wypełnić oba weksle na całość zadłużenia okazałoby się, że będziemy dochodzić kwoty pożyczki (to znaczy kwoty weksla) od każdego z dłużników z osobna.

Sugeruję porozumieć się z dłużnikami i dostosować weksle do faktycznych transakcji (wziąć poręczenie jednego z małżonków za zwrotem jego weksla).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości