miejsce płatności weksla za okazaniem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Ewa77
Posty: 9
Rejestracja: 03 mar 2015, 14:54

miejsce płatności weksla za okazaniem

Post autor: Ewa77 » 07 kwie 2015, 10:28

Mam pytanie. Czy jeśli jestem w posiadaniu weksla ” za okazaniem”, którego miejscem płatności jest miejscowość, bez określenia dokładnego adresu , muszę przed przedstawieniem weksla do zapłaty wysłać zawiadomienie , ze przedstawię weksel do zapłaty w danym dniu i danym miejscu , określając szczegółowo adres? Czy wystarczy samo przybycie do siedziby lub miejsca zamieszkania wystawcy i okazanie weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: miejsce płatności weksla za okazaniem

Post autor: Lech » 07 kwie 2015, 10:37

Nie trzeba wzywać, wystawca wystawiając taki weksel zobowiązał się, że zawsze (w rozsądnych granicach typu godziny pracy itp.) będzie czekał z gotówką na weksel. Gdyby chciał być uprzedzonym, powinien wystawić weksel płatny w pewien czas po okazaniu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Ewa77
Posty: 9
Rejestracja: 03 mar 2015, 14:54

Re: miejsce płatności weksla za okazaniem

Post autor: Ewa77 » 07 kwie 2015, 10:44

Chodzi mi o to, ze miejsce płatności nie jest jasno określone. Wskazana jest tylko miejscowość bez określenia dokładnego adresu, nie jest wskazane , ze miejscem płatności jest siedziba wystawcy ( mimo, ze wskazana miejscowość to miejscowość gdzie znajduje się siedziba) W takim razie można przyjąć , że jest to siedziba ( w tej sytuacji miejsce prowadzenia działalności wystawcy )? Zastanawiam się czy jeśli nie wyślę zawiadomienia o dokładnym miejscu przedstawienia weksla, to czy nie narażę się na zarzut nieprawidłowego przedstawienia. Czytałam na remiten.pl " Potrzeba ( zawiadomienia ) taka może zajść w przypadku weksla płatnego za okazaniem, w którym miejscem płatności nie jest siedziba (miejsce zamieszkania) wystawcy (pomijając już fakt, że wystawienie takiego weksla trąci trochę absurdem – skoro weksel płatny jest „za okazaniem”, to w interesie wszystkich uczestników obrotu wekslowego jest to, aby okazanie odbyło się w miejscu, gdzie wystawca przebywa)".
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: miejsce płatności weksla za okazaniem

Post autor: Lech » 07 kwie 2015, 11:03

W tym przypadku takiego ryzyka nie ma, przedstawiamy weksel wystawcy we wskazanym mieście - tam, gdzie wystawca ma siedzibę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Ewa77
Posty: 9
Rejestracja: 03 mar 2015, 14:54

Re: miejsce płatności weksla za okazaniem

Post autor: Ewa77 » 07 kwie 2015, 11:05

Dziękuję bardzo za pomoc.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości