Weksem za okazaniem_pozew

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Ewa77
Posty: 9
Rejestracja: 03 mar 2015, 14:54

Weksem za okazaniem_pozew

Post autor: Ewa77 » 19 kwie 2015, 21:22

Witam,
mam pytanie odnośnie kwestii przedstawienia weksla do zapłaty i nie zastania dłużnika w miejscu płatności. Rozumiem, że mimo jego nieobecności takie przedstawienie jest skuteczne. Proszę o informacje jak w takim razie wskazać to w pozwie?
Czy można napisać , ze " W dniu 10 maja 2015 r o godz. 12.00 pozwany miał możliwość zapoznania się z treścią weksla i tym samym, mimo jego nieobecności , przedstawienie weksla do zapłaty przez powoda było skuteczne"
Czy nie pisać, ze nie zastało się wystawcę?
Czy już w pozwie wspomnieć, że podwód był w miejscu płatności ze świadkiem?
Czy w związku z nieobecnością dłużnika, należało by wysłać jeszcze dodatkowe wezwanie?

z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksem za okazaniem_pozew

Post autor: Lech » 19 kwie 2015, 21:26

Różnie można to opisać, ja bym napisał:

"W dniu ... weksel został przedstawiony do zapłaty w miejscu płatności, wystawca jednak go nie wykupił".

To, że niewykupienie wynikało z nieobecności wystawcy nie ma na tym etapie znaczenia. Jak wystawca wniesie zarzut nieprzedstawienia weksla do zapłaty (na 99.9% nie zrobi tego), wówczas w procesie będzie się zastanawiać jak wyglądało przedstawienie, przy czym jeśli było tak, jak piszesz, to odbyło się poprawnie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Ewa77
Posty: 9
Rejestracja: 03 mar 2015, 14:54

Re: Weksem za okazaniem_pozew

Post autor: Ewa77 » 19 kwie 2015, 21:33

Dziękuje.
Czy zna Pan jakiś wyrok sądu w tym zakresie? Szukam od dłuższego czasu coś na ten temat i bezskutecznie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksem za okazaniem_pozew

Post autor: Lech » 19 kwie 2015, 21:39

W jakim zakresie? Jakie dokładnie zagadnienie prawne ma być rozstrzygnięte?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Ewa77
Posty: 9
Rejestracja: 03 mar 2015, 14:54

Re: Weksem za okazaniem_pozew

Post autor: Ewa77 » 19 kwie 2015, 22:11

Chodzi mi o kwestie ewentualnych zarzutów nieprzedstawienia weksla ( w związku z nie niezastaniem wystawcy.....)

Mam jeszcze jedno pytanie, Jeżeli składam pozew o wydanie nakazu zapłaty z weksla i weksel stanowi zabezpieczenie zaliczki przelanej pozwanemu na dostawę towarów zgodnie z zapisami zawartej umowy a umowa przewiduje sąd właściwy miejscowo dla siedziby remitenta, to wnosimy pozew do sądu umownego czy sądu miejsca płatności weksla?

dziękuje
Ewa77
Posty: 9
Rejestracja: 03 mar 2015, 14:54

Re: Weksem za okazaniem_pozew

Post autor: Ewa77 » 19 kwie 2015, 22:15

Jeszcze jeden szczegół..... w związku z niewykonaniem umowy powód jakiś czas temu odstąpił od umowy i zażądał zwrotu zaliczki. Nie otrzymał zwrotu i teraz składa pozew....Pytanie czy w takiej sytuacji właściwy może być sąd przewidziany umową...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksem za okazaniem_pozew

Post autor: Lech » 19 kwie 2015, 22:27

Ewa77 pisze:Chodzi mi o kwestie ewentualnych zarzutów nieprzedstawienia weksla ( w związku z nie niezastaniem wystawcy.....)
To gdzie szukasz, że nie możesz znaleźć, skoro takie tematy są rozpatrywane w każdym komentarzu do prawa wekslowego?

Co do właściwości - pozew można wnieść do dowolnego sądu (rejonowego lub okręgowego wg w.p.s.), choć należy się liczyć że sąd w razie zarzutów uzna, że właściwym jest sąd zapisany w umowie wekslowej i tam przekaże sprawę, lub odrzuci pozew, jeśli będzie zapis na sąd polubowny.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Ewa77
Posty: 9
Rejestracja: 03 mar 2015, 14:54

Re: Weksem za okazaniem_pozew

Post autor: Ewa77 » 19 kwie 2015, 22:49

szukam w lexie i co chodzi o weksel za okazaniem to przerzuciłam kilkadziesiąt wyroków ale nie mogę nic znaleźć w tym zakresie:(Może źle szukam, nie wiem..

Problem z właściwością jest taki, że jest to pozew o zwrot świadczenia po odstąpieniu od umowy. Czyli de facto zastosowanie właściwości wykonania umowy jest wątpliwe bo umowa nie obowiązuje.

dziekuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksem za okazaniem_pozew

Post autor: Lech » 19 kwie 2015, 22:50

To, że jest to weksel płatny za okazaniem nic nie zmienia w kwestii wymogów przedstawienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości