czy takie określenie terminu płatności jest poprawne (a. 33)

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ello17
Posty: 1
Rejestracja: 04 sie 2015, 10:39

czy takie określenie terminu płatności jest poprawne (a. 33)

Post autor: ello17 » 04 sie 2015, 10:46

Witam,

Mam taki problem - ostatnio dostałem weksel własny w którym zostały wskazane jednocześnie dwa sposoby określenia terminu płatności weksla wymienione w art. 33 prawa wekslowego a mianowicie zapisane zostało w treści weksla :

,,Weksel płatny za okazaniem płatny od dnia 20 marca 2013 r."

Czy tego rodzaju zastrzeżenie powoduje nieważność weksla ? Moim zdaniem wskazanie, iż płatność następuje od dnia należy rozumieć jako płatność w dniu. Skoro należy rozumieć jako płatność w dniu to zostały wskazane dwa sposoby określenia terminu płatności z art. 33 prawa wekslowego. Taka praktyka jest niedopuszczalna więc weksel jest nieważny ?

Czy dysponują Państwo jakimś dobrym źródłem orzecznictwa do 33 (publikacje etc.?)

Dziękuję serdecznie za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: czy takie określenie terminu płatności jest poprawne (a.

Post autor: Lech » 04 sie 2015, 11:05

Nie spotkałem się z takim określeniem płatności.

Przy dużej dozie dobrej woli można to uznać za weksel płatny za okazaniem, w którym wystawca zakazał przedstawiania do zapłaty przed określonym dniem (art. 34 zdanie 2). Choć aby nie było wątpliwości powinno być: "płatny za okazaniem, nie przedstawiać do zapłaty przed 20 marca 2013".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 76 gości