problem waznosci weksla - ,,zapłacę ten weksel"

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
AgnieszkaK
Posty: 2
Rejestracja: 19 sty 2016, 20:55

problem waznosci weksla - ,,zapłacę ten weksel"

Post autor: AgnieszkaK » 19 sty 2016, 21:06

Witam

Mam problem z oceną ważności weksla własnego in blanco- znajduje się w nim sformułowanie ,,zapłacę bez protestu ten własny weksel na zlecenie pana (...) sumę (...)". Czy taki weksel jest ważny (oczywiście miejsca wykropkowane są uzupełnione)? Chodzi mi jedynie o to, iż nie ma typowego sformułowania, który pojawia się we wzorach weksla , tj. zapłacę ,,za ten weksel", lecz jest wyrażenie ,,zapłacę ten weksel". W wekslu pominięto przez pomyłkę słowo ,,za" przed wyrażeniem ,,ten weksel". Czy taki weksel jest ważny i skuteczny ?
Bardzo proszę o pomoc fachowców, a takich jest wielu na forum, z tego co zauważyłam.Będę wdzięczna, gdyż problem spędza mi sen z powiek...
Pozdrawiam,
Agnieszka
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: problem waznosci weksla - ,,zapłacę ten weksel"

Post autor: Lech » 19 sty 2016, 21:15

"o wykładni treści weksla decyduje logiczne pojmowanie całości tekstu weksla, a nie literalne znaczenie poszczególnych słów tekstu i zachowanie reguł gramatyki. Nie można zatem uznawać weksla za nieważny z powodu błędów ortograficznych lub gramatycznych lub z powodu użycia niewłaściwego wyrazu lub niewłaściwej formy gramatycznej, jeżeli całość tekstu weksla nie pozostawia wątpliwości, że jest on zgodnym z przepisami prawa wekslowego i zwyczajami w obrocie wekslowym zobowiązaniem wekslowym." (orzeczenie SN z dnia 28 czerwca 1935 r., C III 231/34, PPH 1936)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
AgnieszkaK
Posty: 2
Rejestracja: 19 sty 2016, 20:55

Re: problem waznosci weksla - ,,zapłacę ten weksel"

Post autor: AgnieszkaK » 20 sty 2016, 10:03

Bardzo dziękuję za odpowiedź, przedstawione przez Pana stanowisko jest logiczne i mnie przekonało.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: problem waznosci weksla - ,,zapłacę ten weksel"

Post autor: Lech » 20 sty 2016, 10:11

W kwestii formalnej - to nie jest moje stanowisko, tylko orzeczenie sądu :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 78 gości