Strona 1 z 1

problem waznosci weksla - ,,zapłacę ten weksel"

: 19 sty 2016, 21:06
autor: AgnieszkaK
Witam

Mam problem z oceną ważności weksla własnego in blanco- znajduje się w nim sformułowanie ,,zapłacę bez protestu ten własny weksel na zlecenie pana (...) sumę (...)". Czy taki weksel jest ważny (oczywiście miejsca wykropkowane są uzupełnione)? Chodzi mi jedynie o to, iż nie ma typowego sformułowania, który pojawia się we wzorach weksla , tj. zapłacę ,,za ten weksel", lecz jest wyrażenie ,,zapłacę ten weksel". W wekslu pominięto przez pomyłkę słowo ,,za" przed wyrażeniem ,,ten weksel". Czy taki weksel jest ważny i skuteczny ?
Bardzo proszę o pomoc fachowców, a takich jest wielu na forum, z tego co zauważyłam.Będę wdzięczna, gdyż problem spędza mi sen z powiek...
Pozdrawiam,
Agnieszka

Re: problem waznosci weksla - ,,zapłacę ten weksel"

: 19 sty 2016, 21:15
autor: Lech
"o wykładni treści weksla decyduje logiczne pojmowanie całości tekstu weksla, a nie literalne znaczenie poszczególnych słów tekstu i zachowanie reguł gramatyki. Nie można zatem uznawać weksla za nieważny z powodu błędów ortograficznych lub gramatycznych lub z powodu użycia niewłaściwego wyrazu lub niewłaściwej formy gramatycznej, jeżeli całość tekstu weksla nie pozostawia wątpliwości, że jest on zgodnym z przepisami prawa wekslowego i zwyczajami w obrocie wekslowym zobowiązaniem wekslowym." (orzeczenie SN z dnia 28 czerwca 1935 r., C III 231/34, PPH 1936)

Re: problem waznosci weksla - ,,zapłacę ten weksel"

: 20 sty 2016, 10:03
autor: AgnieszkaK
Bardzo dziękuję za odpowiedź, przedstawione przez Pana stanowisko jest logiczne i mnie przekonało.

Re: problem waznosci weksla - ,,zapłacę ten weksel"

: 20 sty 2016, 10:11
autor: Lech
W kwestii formalnej - to nie jest moje stanowisko, tylko orzeczenie sądu :)