odpowiedzialność spadkobierców za poręczony weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
adata
Posty: 3
Rejestracja: 12 lip 2016, 08:19

odpowiedzialność spadkobierców za poręczony weksel

Post autor: adata » 12 lip 2016, 08:33

Witam,
mam pytanie dotyczące dwóch weksli, które poręczył mój zmarły Ojciec. Są trzy spadkobierczynie: żona Taty, moja siostra i ja. Dziedziczenie ustawowe z dobrodziejstwem inwentarza.

1. weksel poręczony tylko przez Tatę. Czy każda z nas musi spłacić 1/3 długu? Czy też każda z nas odpowiada za całość długu?

2. weksel poręczony przez Tatę i jego żonę.
Na odwrocie weksla jest napisane:
"Poręczam za wystawę weksla
XY (Tata)
Poręczam za wystawę weksla
ZY (żona Taty)"
Czy za ten dług odpowiada żona jako poręczycielka? Czy my trzy jako spadkobierczynie? Czy jeszcze jakoś inaczej?

Z góry dziękuję za wyjaśnienia
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: odpowiedzialność spadkobierców za poręczony weksel

Post autor: Lech » 12 lip 2016, 08:36

Dziedziczycie wszyscy po 1/3 spadku.
Zatem odpowiadasz za 1/3 długu, ale nie więcej niż do otrzymanej wartości spadku.

Żona, jako poręczycielka, dodatkowo odpowiada za całość zobowiązania (ale nie ze spadku, tylko z faktu poręczenia), a z całego weksla odpowiada przede wszystkim jego wystawca - zatem nawet po twojej (i siostry) spłacie po 1/3 sumy weksla, macie regres do wystawcy.

EDIT: poprawiłem wyliczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
adata
Posty: 3
Rejestracja: 12 lip 2016, 08:19

Re: odpowiedzialność spadkobierców za poręczony weksel

Post autor: adata » 12 lip 2016, 12:01

Dziękuję.
Pierwszą część odpowiedzi rozumiem, drugiej niestety nie. Co oznacza "regres do wystawcy"? Domaganie się zwrotu zapłaconej kwoty od wystawcy (tu Żony)?
Tu chodzi o dwa osobne zobowiązania, dwie osobne pożyczki i weksle do nich. Z pierwszym sytuacja jest jasna, zwłaszcza po Pana wyjaśnieniu. Ten drugi jest poręczony przez Tate i żonę - czy w tym wypadku my też odpowiadamy jako spadkobierczynie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: odpowiedzialność spadkobierców za poręczony weksel

Post autor: Lech » 12 lip 2016, 13:03

adata pisze:Co oznacza "regres do wystawcy"? Domaganie się zwrotu zapłaconej kwoty od wystawcy
Tak.
(tu Żony)?
Nie wiem, czy od żony, bo nie napisałaś kto jest wystawcą. Raczej nie żona, skoro jest ona poręczycielem (bez sensu byłoby poręczać za samego siebie).
Tu chodzi o dwa osobne zobowiązania, dwie osobne pożyczki i weksle do nich. Z pierwszym sytuacja jest jasna, zwłaszcza po Pana wyjaśnieniu. Ten drugi jest poręczony przez Tate i żonę - czy w tym wypadku my też odpowiadamy jako spadkobierczynie?
Odpowiadacie za zobowiązania Taty w proporcji opisanej wcześniej. Również za zobowiązania, które Tata wziął jako poręczyciel. Ale jako poręczycielki, spłacone sumy możecie dochodzić od osoby lub podmiotu, za które Tata poręczył.

Jakbyś pokazała skan weksla, byłoby o wiele łatwiej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
adata
Posty: 3
Rejestracja: 12 lip 2016, 08:19

Re: odpowiedzialność spadkobierców za poręczony weksel

Post autor: adata » 12 lip 2016, 13:33

Wystawcą jest firma, w której Tata był prezesem, więc tu tez też sprawa jest już dla mnie jasna.
A kiedy posiadacz weksla będzie się domagał jego spłaty, to zwróci się najpierw do drugiego poręczyciela (Żony), czy do spadkobierców (Żony, Siostry i mnie)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: odpowiedzialność spadkobierców za poręczony weksel

Post autor: Lech » 12 lip 2016, 13:36

adata pisze:Wystawcą jest firma, w której Tata był prezesem, więc tu tez też sprawa jest już dla mnie jasna.
Czyli regres jest do tego właśnie podmiotu.
A kiedy posiadacz weksla będzie się domagał jego spłaty, to zwróci się najpierw do drugiego poręczyciela (Żony), czy do spadkobierców (Żony, Siostry i mnie)?
Jak będzie chciał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości