Śmierć wystawcy a weksel...niezupełny:)

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
zapalniczka
Posty: 86
Rejestracja: 16 sty 2015, 13:21

Śmierć wystawcy a weksel...niezupełny:)

Post autor: zapalniczka » 28 lip 2016, 10:30

Witam,

widziałam artykuły i posty w przedmiocie dziedziczenia w sytuacji gdy wystawca zmarł.
Natomiast pojawia się u mnie inne pytanie - co jeśli wystawca zmarł przed wypełnieniem weksla?

wystawca zmarł w 2010 r. a postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jest datowane na 2011, przy czym jest jeden spadkobierca, który to nabył spadek wprost.
Niemniej, remitent dopiero teraz "przypomina" sobie o wekslu. Weksel in blanco, gdzie wypełniona jest TYLKO i wyłącznie kwota oraz podpis wystawcy.

Długi przechodzą - wiadomo. Ale jak wypełnić weksel? przy założeniu, że stosunek podstawowy nie uległ przedawnieniu (niestety umowa zawarta została ustnie... tj brak jakiegokolwiek porozumienia w zakresie wypełnienia, niemniej wystawca sam wpisał kwotę), wypełnić należy rozumiem weksel tak jakby wystawca żył?
zapalniczka
Posty: 86
Rejestracja: 16 sty 2015, 13:21

Re: Śmierć wystawcy a weksel...niezupełny:)

Post autor: zapalniczka » 28 lip 2016, 11:29

Abstrahując od tego, że weksel z klauzulą "na zlecenie...lecz nie na jej zlecenie" jest nieważny.
Ciekawa jestem natomiast odpowiedzi na postawione pytanie, przy założeniu, że weksel jest wekslem ważnym.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Śmierć wystawcy a weksel...niezupełny:)

Post autor: Lech » 28 lip 2016, 11:38

zapalniczka pisze:wypełnić należy rozumiem weksel tak jakby wystawca żył?
Tak.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jack
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2020, 14:51

Re: Śmierć wystawcy a weksel...niezupełny:)

Post autor: Jack » 19 maja 2020, 15:29

Podłączam się w temat, raczkuję w wekslach.

Stan faktyczny jest taki. Wekslem in blanco zabezpieczono wykonanie umowy. Następuje nagła śmierć wystawcy weksla, umowa nie zostaje wykonana. Klient ma w takiej sytuacji roszczenie o zwrot zaliczki. Zgodnie z deklaracją wekslową zanim wypełni się weksel trzeba wezwać do zapłaty - tak uczyniliśmy na adres wskazany w deklaracji - otrzymaliśmy zwrotkę, że adresat nie żyje; następnie w ciągu 7 dni od wezwania, zgodnie z deklaracją, możemy uzupełnić weksel i opatrzyć datą płatności i wysłać zawiadomienie wystawcy weksla na co najmniej 7 dni przed terminem płatności na adres wskazany w deklaracji.

Moje pytanie jest następujące - czy w zamiarze wystąpienia z pozwem z weksla dalej brniemy w tę fikcję z adresowaniem na zmarłego, wysyłaniem zawiadomienia, wyznaczaniem terminu płatności tak jakby wystawca weksla ciągle żył i zamieszkiwał pod adresem z deklaracji?

W międzyczasie ustaliłem bowiem jedynego spadkobiercę wystawcy weksla z imienia i nazwiska, zdobyłem postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (w całości, z dobrodziejstwem inwentarza). Nie mam jednak adresu tej osoby. Jak uda mi się ten adres ustalić czy powinienem powtórzyć procedurę z deklaracji w stosunku do jedynego spadkobiercy, czy te wszystkie działania z adresowaniem na zmarłego już wyczerpują obowiązki z deklaracji?

Jeżeli nie uda mi się ustalić adresu spadkobiercy, czy składając pozew z weksla nie narażę klienta na oddalenie? Gdzie się czają niebezpieczeństwa?

Dziękuję z góry za rady Praktyka!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Śmierć wystawcy a weksel...niezupełny:)

Post autor: Lech » 20 maja 2020, 10:43

W mojej ocenie do przedstawienia weksla nie doszło (nie mogło dojść, skoro w czasie, kiedy weksel miał być przedstawiony, wystawca już nie żył), zatem teraz należy przedstawić weksel spadkobiercy/spadkobiercom.

W pozwie należy podać adres pozwanych. Jeśli się go nie zna, to trzeba kombinować - na przykład złożyć pozew bez adresu, poczekać na wezwanie z sądu, następnie z podkładką w postaci tego wezwania poprosić odpowiedni urząd o sprawdzenie adresu w bazie pesel (ewentualnie można próbować uzyskać tę informację jeszcze przed pozwaniem - czy adresu nie ma w akcie notarialnym dotyczącym spadku lub w aktach sprawy spadkowej?)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jack
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2020, 14:51

Re: Śmierć wystawcy a weksel...niezupełny:)

Post autor: Jack » 20 maja 2020, 11:48

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Zgodnie z deklaracją wekslową przed wypełnieniem weksla trzeba wysłać wezwanie do zapłaty, dopiero po upływie 7 dni od doręczenia (albo zastosowania fikcji doręczenia w braku odbioru awizowanej przesyłki) można wypełnić weksel. Do doręczenia wezwania wystawcy nigdy nie doszło (bo przyszła zwrotka, że zmarł).

Tu ten problem ogniskuje, w mojej ocenie - czy można już przejść do tego kroku z wypełnieniem weksla czy ciągle "tkwimy" przy tym punkcie z doręczeniem wezwania do zapłaty (bo ono choć wysłane zgodnie z deklaracją, właściwie zaadresowane do adresata dotrzeć nie mogło, bo ten zmarł)?

Jeśli nie stosujemy fikcji, że wystawca weksla żyje, to musimy wpierw ustalić adres spadkobiercy (a to będzie inny adres niż wskazany w deklaracji wekslowej, jako adres do doręczeń wezwań i zawiadomień), by do niego wpierw wysłać wezwanie do zapłaty, a następnie dopiero wypełnić weksel i zawiadomić spadkobiercę o opatrzeniu weksla datą płatności. Taka procedura sprawi, że nigdy nie będziemy mieli potwierdzeń nadania wezwania i zawiadomienia o opatrzeniu weksla datą płatności na adres wynikający z deklaracji... czy to nie będzie oznaczało, że nie byliśmy uprawnieni do wypełnienia weksla z uwagi na brak ziszczenia się procedury z deklaracji?
Lech pisze:
20 maja 2020, 10:43
czy adresu nie ma w akcie notarialnym dotyczącym spadku lub w aktach sprawy spadkowej?)
To ciekawa sprawa, Sąd przysłał tylko postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ze stwierdzeniem prawomocności i odmówił wydania odpisu wniosku z uwagi na zawarte tam dane osób (uczestników), które nie zostały spadkobiercami.

Adres mam nadzieję, że ustalę, problem widzę w uprawnieniu do wypełnienia weksla i ziszczeniu przesłanek z deklaracji - bo albo będzie niewłaściwy adresat i adres przesyłek (gdy ruszamy do spadkobiercy) albo będzie fikcja z wzywaniem do zapłaty i zawiadamianiem o wypełnieniu weksla osoby, co do której wiemy, że nie żyje.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Śmierć wystawcy a weksel...niezupełny:)

Post autor: Lech » 20 maja 2020, 12:14

Przede wszystkim trzeba podejść z czysto praktycznego punktu widzenia. Czyli mamy spadkobiercę, osobę, której zmarła bliska osoba, i po której musi spłacić długi. Należy zatem jakoś się z nią skontaktować i wyjaśnić, jaki to jest dług, z czego wynika, i że oczekujemy spłaty.

Wypełnienie weksla to już późniejszy etap, jako że weksel stanowi tylko narzędzie pomocnicze do ściągnięcia długu, który istnieje i bez weksla. Może zatem sprawę da się rozwiązać bez konieczności pozywania?
Tu ten problem ogniskuje, w mojej ocenie - czy można już przejść do tego kroku z wypełnieniem weksla czy ciągle "tkwimy" przy tym punkcie z doręczeniem wezwania do zapłaty (bo ono choć wysłane zgodnie z deklaracją, właściwie zaadresowane do adresata dotrzeć nie mogło, bo ten zmarł)?
Moim zdaniem ciągle tkwimy z wezwaniem, ponieważ dotychczas nie wysłałeś wezwania dłużnikowi (a tym, od chwili śmierci wystawcy, jest jego spadkobierca).
zawiadomić spadkobiercę o opatrzeniu weksla datą płatności. Taka procedura sprawi, że nigdy nie będziemy mieli potwierdzeń nadania wezwania i zawiadomienia o opatrzeniu weksla datą płatności na adres wynikający z deklaracji... czy to nie będzie oznaczało, że nie byliśmy uprawnieni do wypełnienia weksla z uwagi na brak ziszczenia się procedury z deklaracji?
To przede wszystkim dowód na to, że sztywny zapis o wysyłce na adres z deklaracji jest nieżyciowy, a może i błędny. Nie sądzę, aby ktokolwiek uznał, że wysyłka wezwania na adres spadkobiercy jest błędem, zwłaszcza, że wcześniej już wysyłałeś na adres z deklaracji.

Adres mam nadzieję, że ustalę, problem widzę w uprawnieniu do wypełnienia weksla i ziszczeniu przesłanek z deklaracji - bo albo będzie niewłaściwy adresat i adres przesyłek (gdy ruszamy do spadkobiercy) albo będzie fikcja z wzywaniem do zapłaty i zawiadamianiem o wypełnieniu weksla osoby, co do której wiemy, że nie żyje.
Nie przewidywałbym problemów w tej kwestii. Jeśli jest to dla ciebie istotne, to wyślij spadkobiercy wezwanie na dwa adresy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jack
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2020, 14:51

Re: Śmierć wystawcy a weksel...niezupełny:)

Post autor: Jack » 20 maja 2020, 13:53

Dziękuję za ten głos; zintensyfikuję działania w kierunku spadkobiercy.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości