Zwrot weksla in-blanco do rąk własnych

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ryan
Posty: 2
Rejestracja: 03 sty 2019, 22:19

Zwrot weksla in-blanco do rąk własnych

Post autor: ryan » 03 sty 2019, 22:43

Serdecznie witam wszystkich.

Mam pozornie proste pytanie, z kompletnie dla mnie nieoczywistymi odpowiedziami, które dotychczas udawało mi się znaleźć. Jest sobie weksel:
- którego wierzycielem jest bank,
- który został wystawiony z deklaracją określającą, że zostanie zwrócony wystawcy po uprawomocnieniu się wpisu do hipoteki (zobowiązania finansowe pomiędzy stronami nadal istnieją, ale przedmiot zabezpieczenia wekslowego - jeżeli dobrze rozumiem okres do uprawomocnienia ww. wpisu - już ustał),
- spisany na pojedynczej kartce, gdzie awersem jest weksel, a rewersem deklaracja wekslowa,
- weksel niestety na zlecenie.

Weksel zostaje zwrócony do rąk własnych wierzyciela. Czy warto, aby przedstawiciel banku, który zwraca weksel dokonał jakieś adnotacji na wekslu? Jeżeli tak to:
- co warto tam zamieścić? (jakaś informacja, że wg "wierzyciela weksel anulowany", albo że "zwrócony z uwagi na...", coś innego?)
- czy prócz daty pod taką adnotacją i podpisu, powinna się tam znaleźć pieczątka przedstawiciela banku?
- czy powinno znaleźć się to na awersie, czy rewersie?

Dlaczego o to pytam? Prawo dotyczące weksli jest dość archaiczne, za niespełna dwie dekady będziemy świętować stulecie uchwalenia. Przy dzisiejszej technologii nie ma większego problemu, aby weksel w rękach osoby trzeciej (abstrahując już w tej chwili kto nim jest, ale skoro nie jest u wystawcy to prawdopodobnie przechodzi przez wiele innych rąk) został skopiowany n-razy w kopii praktycznie nieodbiegającej od oryginału. Stąd powyższe pytania. Da się jakoś zabezpieczyć dodatkowo w momencie zwrotu od sytuacji w stylu "mam weksel (albo co gorsza nie mam, bo został zniszczony), ale po roku ktoś zupełnie mi obcy "zgłasza się" do sądu z drugą kopią takowego i roszczeniami"?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zwrot weksla in-blanco do rąk własnych

Post autor: Lech » 04 sty 2019, 10:48

W większości przypadków po prostu zwraca się weksel, ale jeśli już strony chciałyby w jakiś specjalny sposób skasować weksel (co zawsze polecam), to na przykład w ten sposób:
- przekreślenie weksla i podpisu
- naniesienie przez wierzyciela na rewersie lub awersie podpisanego oświadczenia: "weksel podlega zwrotowi z uwagi na ustanie potrzeby istnienia tego zabezpieczenia".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ryan
Posty: 2
Rejestracja: 03 sty 2019, 22:19

Re: Zwrot weksla in-blanco do rąk własnych

Post autor: ryan » 04 sty 2019, 11:11

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Na pewno się przyda :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zwrot weksla in-blanco do rąk własnych

Post autor: Lech » 23 sty 2019, 10:17

To dobry zwyczaj ze strony Idea Banku. Oczywiście zakładam, że skasowanie weksla było skuteczne, bo samo przedziurkowanie go nie unieważnia (zobacz: http://www.remitent.pl/mity-na-temat-un ... -oraz/3551)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości