189 KPC w prawie wekslowym

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Mering
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2019, 13:37

189 KPC w prawie wekslowym

Post autor: Mering » 02 kwie 2019, 13:39

Przekierowany z komentarzy, wklejam:

Czy Pan Mecenas stosował kiedyś art. 189 kpc w prawie wekslowym? Podam przykład, który usłyszałem, a wydał mi się wątpliwy. Pracownik na umowie o pracę ma płacone wynagrodzenie minimalne na konto, a resztę pod stołem. Nie było umowy o odpowiedzialności materialnej, ale był weksel in blanco bez deklaracji wekslowej (zabezpieczający chyba pojazd + rozwożony towar). Współpraca przestaje się układać, bo pod stołem idzie za mało pieniędzy, a godziny nadliczbowe nie są dokumentowane. Umowa rozwiązana, ale pracodawca nie oddaje weksla. Pracownik idzie, ale każą mu spadać. Potem dowiaduje się, że biuro spaliło się/zalało się. Pracownik na wypadek cudownego odnalezienia się weksla pozywa o ustalenie nieistnienia stosunku wekslowego między nim a ex-pracodawcą, bo podobno prawo wekslowe nie ma rozwiązania w takich sprawach.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: 189 KPC w prawie wekslowym

Post autor: Lech » 04 kwie 2019, 07:21

Mering pisze:
02 kwie 2019, 13:39
ale był weksel in blanco bez deklaracji wekslowej (zabezpieczający chyba pojazd + rozwożony towar)
To jest stwierdzenie wewnętrznie sprzeczne, skoro umówili się, że weksel zabezpiecza pojazd i towar, to znaczy, że jakaś umowa wekslowa była.
cudownego odnalezienia się weksla pozywa o ustalenie nieistnienia stosunku wekslowego między nim a ex-pracodawcą, bo podobno prawo wekslowe nie ma rozwiązania w takich sprawach.
Samo stwierdzenie nieistnienia zobowiązania to za mało, bo weksel może już być w innych rękach, a wówczas nieistnienie zobowiązania pomiędzy wystawcą a remitentem może nie mieć znaczenia. Tego typu sprawę należy oprzeć przede wszystkim na zobowiązaniu do zwrotu weksla (a nie na samym "gołym" stwierdzeniu nieistnienia zobowiązania). Egzekucja takiego zobowiązania to już inny problem, ale chodzi o teorię.

Natomiast prawo wekslowe na takie sytuacje przewiduje umorzenie weksla, ale wniosek musi wyjść ze strony pracodawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości