Zawiadomienie o wypełnieniu weksla - adres

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
mockingbird
Posty: 5
Rejestracja: 23 lip 2019, 21:47

Zawiadomienie o wypełnieniu weksla - adres

Post autor: mockingbird » 23 lip 2019, 21:57

Witam,

mam małe wątpliwości odnośnie skutecznego zawiadomienia o wypełnieniu weksla własnego in blanco wraz z wezwaniem do zapłaty. Otóż dłużnik na deklaracji wekslowej oznaczył adres na który ma być owe zawiadomienie kierowane i zobowiązał się do informowania o zmianach... czego nie zrobił. Zawiadomienie wróciło z adnotacją "wyprowadził się". Dla ostrożności wysłałem zawiadomienie wraz z wezwaniem również na adres do doręczeń ujawniony w CEIDG. Doszło do dwukrotnej awizacji i zwrotu z adnotacją "nie podjęto w terminie". W innym temacie przeczytałem już, że takie doręczenie jest skuteczne zgodnie z art. 61 k.c.

Pytanie, czy mogę spokojnie kierować pozew do sądu, czy coś pominąłem? Nie ma przepisu, który obligowałby do kierowania zawiadomienia wraz z wezwaniem na adres zamieszkania dłużnika?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla - adres

Post autor: Lech » 24 lip 2019, 06:17

Podstawowym pytaniem jest: czy wiesz, gdzie dłużnik mieszka, albo czy masz do niego jakiś kontakt typu telefon, messenger, mail itp.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mockingbird
Posty: 5
Rejestracja: 23 lip 2019, 21:47

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla - adres

Post autor: mockingbird » 24 lip 2019, 07:08

Lech pisze:
24 lip 2019, 06:17
Podstawowym pytaniem jest: czy wiesz, gdzie dłużnik mieszka, albo czy masz do niego jakiś kontakt typu telefon, messenger, mail itp.
Mail firmowy mam, pytanie tylko, czy jeszcze tam wchodzi, bo chyba totalnie "popłynął"...

Jakiś przepis przewiduje obowiązek zawiadamiania na adres zamieszkania? Nie powiadomił mnie o zmianie adresu oznaczonego w deklaracji, miał szansę odebrać zawiadomienie pod adresem oznaczonym w CEIDG...
mockingbird
Posty: 5
Rejestracja: 23 lip 2019, 21:47

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla - adres

Post autor: mockingbird » 24 lip 2019, 08:34

Dodam, że w deklaracji mam zapis, że wysyłka na wskazany tam adres ma skutek doręczenia, o ile wystawca nie powiadomił o zmianie, ale czy to jest skuteczne...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla - adres

Post autor: Lech » 24 lip 2019, 11:01

Powtórzę pytanie: czy wiesz, gdzie dłużnik mieszka? Bo nawet jeśli uznamy, że wezwanie było wysłane prawidłowo, to pozostaje problem ze wskazaniem adresu zamieszkania na etapie pisania pozwu. Do tego jeszcze dochodzi pytanie, czy weksel został przedstawiony do zapłaty, bo to jest najważniejsze z punktu widzenia prawa wekslowego.
Dodam, że w deklaracji mam zapis, że wysyłka na wskazany tam adres ma skutek doręczenia, o ile wystawca nie powiadomił o zmianie, ale czy to jest skuteczne...
Jakaś firma typu operator kablowy dostała uznanie takiej klauzuli za niedozwoloną, ale rzeczywiście takie zapisy są dość popularne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mockingbird
Posty: 5
Rejestracja: 23 lip 2019, 21:47

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla - adres

Post autor: mockingbird » 24 lip 2019, 11:04

Nie mam pojęcia. O pozwie myślałem, że wystarczy oznaczyć adres do doręczeń z CEIDG, w końcu jest przedsiębiorcą.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla - adres

Post autor: Lech » 24 lip 2019, 11:10

KPC nakazuje podawać adres zamieszkania stron. Ale skoro go nie znasz, to nie pozostaje nic innego, jak podać adres z CEIDG i zobaczyć co dalej się stanie, czy odbierze, czy sąd uzna adres itp.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mockingbird
Posty: 5
Rejestracja: 23 lip 2019, 21:47

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla - adres

Post autor: mockingbird » 24 lip 2019, 11:36

Lech pisze:
24 lip 2019, 11:01
Bo nawet jeśli uznamy, że wezwanie było wysłane prawidłowo
Zastanawiam się, z jakiego powodu sąd mógłby uznać doręczenie na aktualny adres do doręczeń z CEIDG za nieprawidłowe? Przecież temu to właśnie służy - doręczaniu osobie prowadzącej firmę, a ten pan dalej ją prowadzi.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości