Stare weksle in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Paweł2000
Posty: 2
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:20

Stare weksle in blanco

Post autor: Paweł2000 » 09 sie 2019, 15:16

Znalazłem tu forum opis sytuacji z podpisywaniem weksli panieńskim nazwiskiem i przypomniała mi się historia mojej żony. Jakiś czas temu zgłosił się do jej salonu pan który okazał jej weksel podpisany na jej panieńskie nazwisko na starym druku jeszcze z opłatą skarbową i twierdził, że zgodnie z tym wekslem ma mu zapłacić z 200000 zł. Żona powiedziała, że ona nie nazywa się jak osoba podpisana na wekslu i to nie jest jej weksel (nazwisko po mnie ma od ślubu w 2005 roku) i kazała panu spadać. Pan powiedział, że spotkają się w sądzie. Od tego czasu cisza.
Spytałem żony czy podpisywała kiedyś jakieś weksle i z tego co ona pamięta to tylko raz jak brała kredyt na wykupienie udziału w spadku od brata w 2001 roku. Kredyt był na kwotę około 35000 zł i został po roku spłacony, bo mieszkanie zostało szybko sprzedane. Ona i siostra brały osobno kredyty (w tych samych kwotach) w tym samym banku, zabezpieczenie były między innymi weksel in blanco tylko z wpisanym przez nią imieniem, nazwiskiem i peselem, nic więcej nie było na nim wpisane.
Nie pamięta już po prawie 20 latach wszystkich szczegółów, ale chyba te weksle miały być anulowane/skasowane przez bank. Wydaje się to teraz naiwne, ale to były wtedy młode dziewczyny i jeszcze ludziom w tych czasach wydawało się, że bank to instytucja zaufania publicznego :D I teraz taki kwiatek.
I pytanie czy jeśli faktycznie ten facet ma weksel podpisany przez moją żonę, czy ona może jakoś się obronić. Może okresem przedawnienia, albo brakiem zobowiązania, które niby miałby zabezpieczać ten weksel sprzed prawie 20 lat. Na tym wekslu co pokazał żonie ten facet, chyba były dalsze indosy ale żona nie pamięta jaka była wpisana data wystawienia. Jeśli to ten sam weksle in blanco co sprzed 20 lat to na nim nie była wpisywana data w chwili wystawienia.
Do jej siostry nikt się nie zgłosił dotychczas, ona zawarła związek małżeński w późniejszym okresie i zostawiła sobie podwójne nazwisko po mężu i panieńskie. Nie wiem więc czy jest w gorszej sytuacji gdy przedstawi jej ten koleś taki sam weksel z jej nazwiskiem panieńskim. Jej też nie zwrócono wtedy weksli zabezpieczających kredyt po spłacie prawie 20 lat temu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Stare weksle in blanco

Post autor: Lech » 12 sie 2019, 08:31

Czy pamięta jaki to był bank?

Co do meritum - wygląda to na oszustwo. Jeśli personalia tego pana są znane, to ja w takim przypadku złożyłbym zawiadomienie o przestępstwie, bo sytuacja jest raczej oczywista - ktoś wszedł w posiadanie starych bankowych weksli (ciekawe ile osób jest poszkodowanych) i próbuje coś powyłudzać od ludzi. Czy winnym jest ten pan, co przyszedł, czy ktoś inny kto weksle uzupełnił i puścił w obieg - to już temat do zbadania przez prokuratora.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Paweł2000
Posty: 2
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:20

Re: Stare weksle in blanco

Post autor: Paweł2000 » 14 sie 2019, 09:17

To był jeden z mniejszych banków, teraz już nie istnieje, chyba został przejęty przez większy (niemiecki lub portugalski), a potem znowu się z jakimś połączył. Oddział w którym był udzielany kredyt też już dawno jest zamknięty. Więc poszukiwanie tych dokumentów będzie ciężkie, nie wiem też ile lat przechowywane są takie umowy kredytowe.
Tak szybko jak się ten pan zjawił tak szybko znikną. I do tej pory nie pojawił się. Może się przestraszył mojej żony :D albo stwierdził, że to nie ona wystawiła weksle skoro inaczej się nazywa. Jeśli znowu się ujawni z tymi wekslami to złożymy zawiadomienie. Pytanie tylko jak się bronić w sytuacji gdyby sprawa trafiła do sądu z nakazem zapłaty za weksel?? Pomijając już kwestie czy ten podpis na wekslu jest prawdziwy czy podrobiony, jakie można podnieś zarzuty? Czy żona może powiedzieć, że na wekslu jest podpis jej nazwiska panieńskiego, którego od 15 lat nie używa, że ten weksel niczego nie zabezpieczał i jest to próba wyłudzenia? Czy jej siostra o podwójnym nazwisku może też użyć tego argumentu. Na tych wekslach był wpisany też PESEL, czy to coś zmienia? Tak żona jak i jej siostra nie zaciągały innych kredytów, zabezpieczonych wekslami.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości