weksel własny a alimenty...

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
rafaeeeeelo
Posty: 2
Rejestracja: 16 wrz 2019, 20:57

weksel własny a alimenty...

Post autor: rafaeeeeelo » 16 wrz 2019, 21:46

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie weksla in blanco i deklaracji wekslowej ponieważ chciałbym zabezpieczyć się na skutki nietypowej sytuacji którą ma być odstąpienia od alimentów. Załóżmy następującą sytuację, w której mamy weksel in blanco z deklaracją z której wynika ze po wystąpieniu tej pani o alimenty mam prawo wypełnić weksel na podana sumę w deklaracji czy taki weksel będzie miał moc prawną w sadzie? Dodam ze powodem odstąpienia od alimentów miałoby być przepisanie nieruchomości na dziecko tej pani w niedalekiej przyszłości. Czy w takiej sytuacji wystawca mógłby podważyć weksel w sadzie i go unieważnić? pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel własny a alimenty...

Post autor: Lech » 17 wrz 2019, 04:59

Wszystko zależy od tego, czy uznamy roszczenie, będące podstawą wypełnienia weksla za słuszne, czy nie. Tyle z punktu widzenia prawa wekslowego.

Osobiście uważam, że to, że matka występuje o alimenty nie tworzy wobec niej żadnego roszczenia zwrotnego uzasadniającego wypełnienie weksla, z kolei przepisanie domu na dziecko też nie musi niwelować obowiązek alimentacyjny - w tym drugim przypadku zadbałbym jednak o to, aby dom nie tyle był darowany (bo skoro coś komuś dajemy, to nie możemy oczekiwać od niego jakiegoś "zachowania zwrotnego", jako że darowizna to świadczenie tylko jednostronne), tylko sprzedawany, a poszczególne raty płatności byłyby albo kompensowane z alimentami, albo przekazywane z powrotem w ramach alimentów - i najlepiej, aby wysokość alimentów była ustalona przynajmniej w formie ugody sądowej, aby potem nie było wątpliwości, że może powinno należeć się więcej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rafaeeeeelo
Posty: 2
Rejestracja: 16 wrz 2019, 20:57

Re: weksel własny a alimenty...

Post autor: rafaeeeeelo » 17 wrz 2019, 10:17

Bardzo dziękuję za szybka odpowiedz. Zgadzam się ze same w sobie wystąpienie o alimenty nie tworzy żadnego roszczenia uzasadniającego wypełnienie weksla ale z drugiej strony skoro była by dołączona deklaracja na której opisane są jasne warunki na które pani się zgadza czy to nie powinna być wzięte pod uwagę na moja korzyść? A co w sytuacji gdyby zmienić zapis w deklaracji jakoby pani była mi dłużna większa sumę pieniędzy (oczywiście za zgoda wystawcy) Czy sad w przyszłości będzie sprawdzał wiarygodność długu i czy z moje roszczenia zostaną uznane?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel własny a alimenty...

Post autor: Lech » 17 wrz 2019, 10:31

rafaeeeeelo pisze:
17 wrz 2019, 10:17
Bardzo dziękuję za szybka odpowiedz. Zgadzam się ze same w sobie wystąpienie o alimenty nie tworzy żadnego roszczenia uzasadniającego wypełnienie weksla ale z drugiej strony skoro była by dołączona deklaracja na której opisane są jasne warunki na które pani się zgadza czy to nie powinna być wzięte pod uwagę na moja korzyść?
Nie, ponieważ to by znaczyło, że matka miałaby się zrzec prawa do alimentów, czego nie może zrobić.
A co w sytuacji gdyby zmienić zapis w deklaracji jakoby pani była mi dłużna większa sumę pieniędzy (oczywiście za zgoda wystawcy) Czy sad w przyszłości będzie sprawdzał wiarygodność długu i czy z moje roszczenia zostaną uznane?
Alimenty są dla dzieci, a nie dla matki, więc nie można dokonać kompensacji długu alimentacyjnego z długiem matki wobec ojca, ponieważ w roszczeniach tych występują różne strony (matka-ojciec i ojciec-dzieci).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości