Wyłudzenie weksla in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Alekjo
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2019, 11:01

Wyłudzenie weksla in blanco

Post autor: Alekjo » 04 paź 2019, 11:25

Proszę o pomoc, chodzi o wyłudzenie pieniędzy przez firmę, która wykupiła weksel in blanco. Kredyt wzięła moja mama w 1994r. (Tego samego roku zmarła). Ja o tym, że mama wzięła kredyt, dowiedziałem się w 2018 roku, gdy dostałem wezwanie do sądu na rozprawę o stwierdzenie nabycia spadku. Weksel in blanco był zabezpieczeniem kredytu. Weksel obecnie jest wypełniony i firma twierdzi, że jest wesklem pełnym i żąda zapłaty. Być może ktoś z państwa znalazł się w takiej sytuacji. Wszyscy twierdzą, że to ewidentny przekręt, ale jak to udowodnić?
Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wyłudzenie weksla in blanco

Post autor: Lech » 04 paź 2019, 12:27

1. Jaka jest treść weksla? Poproszę najlepiej o zamieszczenie skanu obydwu stron weksla.
2. Czy roszczenia wekslowego dochodzi ta sama firma, która udzielała pożyczki?
3. Czy zachowała się umowa pożyczki?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Alekjo
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2019, 11:01

Re: Wyłudzenie weksla in blanco

Post autor: Alekjo » 12 paź 2019, 15:23

1.załączam zdjęcie, niestety tylko jedna strona.
2.Nie, Pożyczka była udzielona przez spółdzielczy bank ludowy w 1994, a w styczniu 1995r. została podpisana umowa o przelew wierzytelności na firmę, która obecnie jest w posiadaniu weksla.
3.Umowa pożyczki nie zachowała się.
Załączniki
weksel.png
weksel.png (1.53 MiB) Przejrzano 14448 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wyłudzenie weksla in blanco

Post autor: Lech » 12 paź 2019, 16:42

Czy firma, która wykupiła weksel, jest wpisana w wekslu jako remitent, czy nabyła weksel przez indos?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Alekjo
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2019, 11:01

Re: Wyłudzenie weksla in blanco

Post autor: Alekjo » 15 paź 2019, 15:35

Właścicielem firmy, która kupiła wierzytelność jest ten sam człowiek, który widnieje na wekslu. Ale ten pan twierdzi że nie ma nic wspólnego z zaciągniętym kredytem przez moją mamę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wyłudzenie weksla in blanco

Post autor: Lech » 15 paź 2019, 20:43

Jaką wierzytelność i od kogo kupił ten człowiek (ta firma)?

Co do zasady zacząłbym od zgłoszenia przestępstwa, że ktoś w nieustalony na razie sposób wszedł w posiadanie weksla in blanco, wystawionego kiedyś dla banku, i wypełnił go bez podstawy prawnej, żądając teraz zapłaty. Czyn taki jest przestępstwem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
anna.pluta
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2019, 12:51

Re: Wyłudzenie weksla in blanco

Post autor: anna.pluta » 19 gru 2019, 13:10

Dzień dobry
Mogę mieć podobną sytuacją jak ten pan w poście. Mniej więcej na początku 2000 roku podpisałam kilka weksli zabezpieczających kredyt w spółdzielczym banku.
Były to weksle in blanco na zielonych drukach z moim podpisem. Po spłacie kredytu w 2007 o tych wekslach zapomniałam, osoba w banku powiedziała, że zostały zniszczone jak spłaciłam kredyt. Nie zwróciłam wtedy na to uwagi, że ktoś może je wykorzystać.
W sytuacji gdy ktoś pojawiłby się z takimi wekslem mam jakąś możliwość obrony?? Czy tylko zostaje ogłoszenie bankructwa konsumenckiego?? A nawet wtedy jaka jest szansa obrony, jeśli ktoś znowu pojawi się z kolejnym takim starym zielonym wekslem kilka lat po bankructwie. Ta wyżej opisana sprawa mnie trochę przeraziła i boje się, że ten problem może spaść na moje dzieci tak jak na tego pana.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wyłudzenie weksla in blanco

Post autor: Lech » 21 gru 2019, 10:53

Sugeruję jednak nie martwić się na zapas. O tym, jak się bronić, będzie można pomyśleć dopiero, jeśli ktoś zgłosi się po zapłatę, ponieważ sposób obrony zależy od okoliczności "danego wierzyciela".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
anna.pluta
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2019, 12:51

Re: Wyłudzenie weksla in blanco

Post autor: anna.pluta » 24 gru 2019, 08:54

Nie wiem czy da się tak nie martwić. Nawet ostatni przypadek opisywany 'Weksel - Sąd odmawia postępowania nakazowego' na forum, wskazuje, że takie weksle in blanco nawet po 20 latach potrafią wypływać i być wypełniane.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wyłudzenie weksla in blanco

Post autor: Lech » 29 gru 2019, 20:48

Mogą wypływać, ale sprawę można porównać do tego, jakbyś wzięła czystą kartkę papieru, podpisała się, i komuś wręczyła. Cokolwiek byś wówczas nie robiła, nie będziesz mogła się zabezpieczyć przed tym, że ktoś za rok, albo za 50 lat, coś z tą kartką zrobi. Przecież nie uzyskasz dziś jakiegoś orzeczenia, na podstawie którego unieważnisz wszelkie dokumenty opatrzone twoim podpisem, jakie w przyszłości mogły by się pojawić w obrocie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości