przedawnienie a wymagalność

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
czeksle_i_weki
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2019, 11:30

przedawnienie a wymagalność

Post autor: czeksle_i_weki » 21 paź 2019, 11:52

Dzień dobry,

Próbowałam rozwiązać mój kazus z pomocą informacji na forum, jednak dalej nie jestem pewna czy jest to poprawne. Proszę o weryfikację.

Kazus:
Przedsiębiorca A i B zawarli ze sobą umowę pożyczki (A ma oddać B do 30.10.2015 r.) na zabezpieczenie umowy B wystawił A poręczony przez C weksel in blanco. A nie spłacił całości pożyczki. B chce pozwać A i C z weksla in blanco, czy będzie to możliwe gdyby datą wniesienia powództwa był 01.10.2019 r. ?

Przyjęłam, że roszczenie ze stosunku podstawowego przedawni się z upływem 3 lat (pożyczka między przedsiębiorcami), z uwzględnieniem zmiany art. 118 kc był by to 31.12.2018 r. W orzecznictwie znalazłam, że skuteczne wykreowania zobowiązania wekslowego nastąpi gdy weksel in blanco zostanie wypełniony przed upływem przedawnienie roszczenia ze stosunku, który zabezpiecza. Czyli weksel in blanco powinien być wypełniony przed 31.12.2018 r. i wtedy termin przedawnienia już roszczenia z weksla wyniesie kolejne 3 lata od daty płatności wpisanej na wekslu? Czy dobrze myślę? Zastanawiam się też jaka była by data wymagalności roszczenia z weksla, dzień wpisany jako dzień płatności?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie a wymagalność

Post autor: Lech » 22 paź 2019, 09:36

Przepisy tego nie regulują, określane jest to tylko orzecznictwem. Często spotyka się orzeczenia, że weksel in blanco powinien być wypełniony przed przedawnieniem roszczenia, które zabezpieczał. Ja bym sugerował, aby nie tylko wypełnić weksel przed tą datą, ale także i pozwać, aby nie dopuścić do:
- toczenia sporu, kiedy weksel był wypełniony (przed, czy po przedawnieniu)
- ryzykowania odmiennego orzeczenia niż wskazanego na wstępie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Centek
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2019, 10:41

Re: przedawnienie a wymagalność

Post autor: Centek » 22 paź 2019, 10:54

Wydaje mi się że ten weksel sąd uzna jako przedawniony. Mieliśmy podobny przypadek i tak jak Pan Lech wspomniał sąd kieruje się terminem przedawnienia, weksel dotyczy działalności gospodarczej, także 3 lata jest ważny od daty wystawienia. My również próbowaliśmy odzyskać należność po 3 latach. Niestety sąd odrzucił nasz wniosek. Zgadzam się z Panem Lechem że sąd stosuje orzecznictwo kodeksu cywilnego.
W tym wypadku minęło ponad 3 lata także marne szanse..
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie a wymagalność

Post autor: Lech » 22 paź 2019, 11:38

@Centek - czy wasz weksel miał termin płatności już po przedawnieniu roszczenia, które zabezpieczał, czy termin płatności był wpisany przed przedawnieniem, tylko zwlekaliście z wytoczeniem powództwa?

(później przeniosę ten temat do działu ogólnego, bo to raczej nie są pytania z egzaminów, więc tam zainteresowane osoby proszę o poszukiwanie wątku, jeśli zniknie stąd :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Centek
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2019, 10:41

Re: przedawnienie a wymagalność

Post autor: Centek » 22 paź 2019, 11:41

Był wpisany niestety po terminie przedawnienia. Zwlekalismy, dluznik nas zbawial, potem firmę zamknął, i niestety za błędy się płaci.
czeksle_i_weki
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2019, 11:30

Re: przedawnienie a wymagalność

Post autor: czeksle_i_weki » 23 paź 2019, 12:02

Dziękuję za odpowiedź, my mamy niestety takie przekrojowe kazusy na ćwiczeniach :) Mogę jeszcze prosić o odniesienie się do terminu wymagalności weksla in blanco? Z charakteru takiego papieru wynika, że będzie on wymagalny dzień po dniu płatności?

Jak rozumiem, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie z kazusu, więc zarówno twierdzenie, że roszczenie ze stosunku podstawowego jest przedawnione - wypełnienie weksla in blanco nie pozwoli skutecznie dochodzić wierzytelności jak i przyjęcie, że weksel wypełniony przed terminem przedawnienia, a dochodzony po tym terminie są in abstracto do obrony?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie a wymagalność

Post autor: Lech » 28 paź 2019, 09:45

czeksle_i_weki pisze:
23 paź 2019, 12:02
Dziękuję za odpowiedź, my mamy niestety takie przekrojowe kazusy na ćwiczeniach :) Mogę jeszcze prosić o odniesienie się do terminu wymagalności weksla in blanco? Z charakteru takiego papieru wynika, że będzie on wymagalny dzień po dniu płatności?
Zasadniczo weksel in blanco w ogóle nie jest wymagalny, ponieważ wymagalność powstanie dopiero wówczas, jak przestanie on być wekslem in blanco. Wówczas terminem wymagalności jest data płatności weksla.
Jak rozumiem, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie z kazusu, więc zarówno twierdzenie, że roszczenie ze stosunku podstawowego jest przedawnione - wypełnienie weksla in blanco nie pozwoli skutecznie dochodzić wierzytelności jak i przyjęcie, że weksel wypełniony przed terminem przedawnienia, a dochodzony po tym terminie są in abstracto do obrony?
Z zastrzeżeniem, że chodzi o weksel wypełniony przed terminem przedawnienia roszczenia podstawowego, na termin płatności również upływający przed tym terminem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pollop
Posty: 4
Rejestracja: 01 gru 2020, 13:05

Re: przedawnienie a wymagalność

Post autor: pollop » 06 gru 2020, 12:45

Witajcie, mam inne pytanie:
jak liczyć przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej wekslem, od wypowiedzenia umowy (doręczenia oświadczenia w tym przedmiocie), czy od wezwania do wykupu weksla ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie a wymagalność

Post autor: Lech » 07 gru 2020, 01:03

Przedawnienie liczymy od daty powstania roszczeń z danej umowy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości