Oznaczenie waluty na wekslu.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
rad
Posty: 33
Rejestracja: 09 paź 2018, 07:51

Oznaczenie waluty na wekslu.

Post autor: rad » 04 lis 2019, 00:09

Dobry wieczór,
przyjęło się, iż na wekslu podaje się rodzaj waluty, np. USD, GBP, PLN.
Jak sprawa wygląda, w przypadku krypto walut? Można wystawić weksel na kwotę w BTC (bitcoin)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Oznaczenie waluty na wekslu.

Post autor: Lech » 04 lis 2019, 00:44

Mój artykuł ze stycznia 2018:

http://www.remitent.pl/czy-mozna-wystaw ... oinie/8283


Temat Bitcoina jest ostatnio modny. Ci, którzy żałują, że nie kupili go dwa lata temu i nie zarobili dziesiątek razy więcej, twierdzą, że to bańka spekulacyjna. Ci, którzy kupili, uznają go za kryptowalutę z przyszłością. Wszyscy pozostali, w tym i ja, z ciekawością obserwują sytuację rynkową, bez opowiadania się po którejś ze stron :)

Nie wdając się w bezcelowe w tym przypadku dyskusje, czy Bitcoin (lub inne kryptowaluty) to hit, czy kit, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy można wystawić weksel, którego walutą będzie Bitcoin.

Jednym z ustawowych elementów, które powinien posiadać weksel jest oznaczenie sumy pieniężnej, którą dłużnik ma zapłacić, przy czym do tej pory uznawano, że „suma pieniężna” musi się składać z kwoty oraz waluty.

Czy można zatem wystawić weksel opiewający na walutę 1 Bitcoina?

Jeśli uznamy, że dotychczasowa praktyka i orzecznictwo jest aktualne w czasach internetowych kryptowalut, to odpowiedź brzmi: Jeszcze nie.

Nie, ponieważ wymagane jest, aby w dniu wystawienia weksla opiewał on na walutę, która ma obieg prawny w jakimkolwiek państwie na świecie. A z tego, co wiem, Bitcoin nie jest na razie oficjalnym środkiem płatniczym żadnego państwa.

Jeszcze nie, ponieważ nie można wykluczyć, że w przyszłości któreś z państw wdroży w swoim systemie prawnym oficjalną walutę Bitcoin – obok, albo zamiast swojej dotychczasowej narodowej waluty. Pomysły takie pojawiły się na przykład w Iranie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rad
Posty: 33
Rejestracja: 09 paź 2018, 07:51

Re: Oznaczenie waluty na wekslu.

Post autor: rad » 04 lis 2019, 09:24

Hmm,
Oficjalnie Bitcoin jest uznawany minimum w trzech krajach jako pieniądz. Min. w Japonii, czy Australii.
Osobiście, znam, jedną osobę, która pracuje w firmie reklamowej w Kanadzie, i pensję otrzymuje w Bitcoinach.
Nie pytałem, w sensie Popularności", ponieważ w branży krypto jestem od kilku lat.
I zdarza się, iż ktoś chce pożyczyć bitcoina, aby zainwestować na giełdzie, czy zrobić szybki przelew międzynarodowy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Oznaczenie waluty na wekslu.

Post autor: Lech » 04 lis 2019, 09:32

rad pisze:
04 lis 2019, 09:24
Hmm,
Oficjalnie Bitcoin jest uznawany minimum w trzech krajach jako pieniądz. Min. w Japonii, czy Australii.
Nie chodzi o uznanie za pieniądz, tylko o bycie oficjalną walutą danego państwa.
Osobiście, znam, jedną osobę, która pracuje w firmie reklamowej w Kanadzie, i pensję otrzymuje w Bitcoinach.
Ja mogę znać osobę, która dostaje pensję w bananach, co nie oznacza, że banan jest walutą możliwą do wpisania na wekslu :)
Nie pytałem, w sensie Popularności", ponieważ w branży krypto jestem od kilku lat.
I zdarza się, iż ktoś chce pożyczyć bitcoina, aby zainwestować na giełdzie, czy zrobić szybki przelew międzynarodowy.
Jeśli chcemy użyć do tego weksla, to należy rozpisać weksel na sumę w normalnej walucie, w wartości której bitcoin był przekazany, albo skonstruować inną umowę pożyczki zabezpieczoną wekslem in balnco, w którym żądana w przyszłości suma w walucie będzie wyliczona wg wartości bitcoina w terminie zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości