pozew i wezwanie do wykupu weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
januszweksla
Posty: 8
Rejestracja: 17 cze 2019, 14:46

pozew i wezwanie do wykupu weksla

Post autor: januszweksla » 27 lis 2019, 14:41

Witam,

nurtuje mnie następująca kwestia. Mam weksel in blanco podpisany przez 2 osoby. Mam także uznanie długu na jedną z tych osób. Następnie wysyłam wezwanie do wykupu weksla dla 2 osób. Czy mogę teoretycznie, dzień po wysłaniu wezwania, pozwać tę osobę z uznania długu? Potem oczywiście pozwałbym te drugą tyle że z weksla (oczywiście po upływanie terminu do wykupu). Czy to może rodzić jakieś komplikacje? Czy dłużnik może powoływać się na jakieś zarzuty w pozwie z uznania długu?

Uprzejmie proszę o rozwianie wątpliwości :)

Z poważaniem
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew i wezwanie do wykupu weksla

Post autor: Lech » 27 lis 2019, 15:14

Poproszę o wklejenie treści oświadczenia o uznaniu długu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
januszweksla
Posty: 8
Rejestracja: 17 cze 2019, 14:46

Re: pozew i wezwanie do wykupu weksla

Post autor: januszweksla » 28 lis 2019, 11:59

Totalnie normalne oświadczenie o treści, iż uznaje zadłużenie w wysokości .... . Zaległość wynika z nieuregulowanych faktur z tytułu... . I to by było na tyle. Nurtuje mnie jednak, że w wykupie wskazuję termin do dnia np 20 grudnia 2019 r. i zastanawia mnie czy nie będzie dłużnik podnosić, iż powództwo przedwczesne, mimo, iż pozew z uznania długu.

W zasadzie pozew z uznania i weksla to zupełnie coś innego, ale wolę zapytać, być może jest jakieś orzecznictwo :)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew i wezwanie do wykupu weksla

Post autor: Lech » 29 lis 2019, 10:13

Masz zatem dwa odrębne, choć powiązane ze sobą roszczenia: o zapłatę faktur (do nabywcy) i o zapłatę weksla (do dłużników wekslowych). Jako że jest to weksel in blanco, zakładam, że nie był on zapłatą za faktury (bo wówczas roszczenie o zapłatę faktur byłoby już zaspokojone), tylko zabezpieczeniem zapłaty faktur. Zatem do twojego wyboru należy to, czy będziesz dochodził roszczenia na podstawie zawartych umów sprzedaży, czy na podstawie wypełnionego weksla. Tym samym możesz jeszcze przed terminem płatności weksla dochodzić roszczenia z faktur.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
januszweksla
Posty: 8
Rejestracja: 17 cze 2019, 14:46

Re: pozew i wezwanie do wykupu weksla

Post autor: januszweksla » 29 lis 2019, 11:54

Serdecznie dziękuję za odpowiedź :)
Adusia
Posty: 6
Rejestracja: 29 wrz 2020, 15:20

Re: pozew i wezwanie do wykupu weksla

Post autor: Adusia » 29 wrz 2020, 15:29

A mam pytanie o te uznanie długu. Kiedy jest to podpisywane . Przy umowie czy już przy wezwaniach do zapłaty ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew i wezwanie do wykupu weksla

Post autor: Lech » 30 wrz 2020, 08:12

Uznanie długu może być podpisane w każdym momencie. Oczywiście wymagana jest do tego zgoda dłużnika, więc to od niego zależy czy i kiedy takiego uznania dokona.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości