Strona 1 z 1

podpis i pieczątki

: 30 wrz 2011, 12:28
autor: kjz
Ciekaw jestem stanowiska Uczestników tego Forum na temat związku położenia podpisów reprezntantów osoby pranej względem piecztki firmowej z odpowiedzialnością wspomnianej osoby (lub ewntualnie jej reprezentanów). Wątpliowość nasunęła sie na podstawie następującego stanu faktycznego: Weksel wysawiony przez spółkę z o.o. (nazwijmy ją spółką A) został podpisany przez jej uprawnionego do reprezentacji reprezentanta w poprzek pieczęci firmowej, a następnie poręczony w ten sposób, że na odwrocie weksla uprawniony reprezentant innej spółki (nazwijmy ją Spółką B) napisał "poręczam", postawił swój podpis a pod tym wszystkim przystawił pieczątkę firmową. Dla ubarwienia sytuacji reprezentanetm obu spółek, jest ta sama osoba, która dodatkowo poręczyła weksel osobiście. Jak kształtuje się w tej sytuacji odpowiedzialność wekslowa Spółki A i Spółki B? Odpowiedzialność ich przedstawiciela jest bezsprzeczna.

Re: podpis i pieczątki

: 30 wrz 2011, 15:03
autor: Lech
Ech, nie ma to jak pytania z udziwnionym stanem faktycznym ;)

Powszechnie akceptowalny jest pogląd, że podpis powinien być pod pieczątką. Przy czym zamiast pieczątki może być po prostu wyraźnie napisana firma.

Przyjmuje się również, że podpis może być "w pieczątce", przy czym nie polecam tego ze względów praktycznych (zasłanianie podpisu przez pieczątkę i vice versa).

Natomiast:
- podpis złożony nad pieczątką jest podpisem wyłącznie osoby podpisującej się, a nie jako reprezentanta
- pewien wyjątek (który należy jednak uznawać za konkretny w danej sprawie) stanowi orzeczenie sądu, zgodnie z którym podpis OBOK pieczątki mógł być w tamtej danej sprawie uznany jako podpis reprezentanta (przy czym, co nie bez znaczenia, był to podpis indosanta, a nie wystawcy, zasadniczo zatem i z treści weksla i z intencji można było wnioskować, że miał to być "podpis firmowy")

- podpis w poprzek pieczątki - WTF??? Ktoś się upił? Jak to uznać? Ja bym uznał osobistą odpowiedzialność podpisującego się.

Inny przypadek - już chyba bardziej prawdopodobny - pieczątka "do góry nogami" ha ha ha ;)

Najlepiej to nie robić takich baboli w wekslach, nie ma to jak narobić błędów i potem Sądy Najwyższe się muszą wypowiadać ;)

Generalnie weksel trzeba traktować bardzo formalnie, podobnie jak papier wartościowy. Wyobraź sobie, że masz banknot 100zł z głową Jagiełły "do góry nogami". Maszyna drukarska "się pomyliła". Prawdziwy? Fałszywy? Pewnie byś leciał do banku, żeby ci go wymienili, i słusznie, tak samo starannie trzeba się starać wystawiać weksle, to jednak są papiery cenne ;)

Re: podpis i pieczątki

: 03 paź 2011, 06:39
autor: kjz
Stan faktyczny nie jest wytworem chorej wyobraźni (z jednym wyjatkiem o którym poniżej). Taka sprawa właśnie trafiła na wokandę SO w Krakowie. Remitentem jest firma z grupy Orlen, a kwota na wekslu jest ośmiocyfrowa. Bardzo dziękuję za wyrażone stanowisko (pokrywające się zresztą z moim). Jednocześnie przepraszam za nietrafione sformułowanie "w poprzek". W istocie podpis wystawcy jest na pieczątce, tak, że faktycznie trudno go odczytać.

Re: podpis i pieczątki

: 03 paź 2011, 08:22
autor: Lech
Zatem jeśli "w poprzek" oznacza "na pieczątce", to taki podpis uważam za poprawny w imieniu spółki. Ale w sądzie będzie się pewnie rozstrząsać, czy podpis jest w pieczątce pod, czy nad firmą - zakładając, że firma w pieczątce jest zwykle na samej górze, to popis w środku pieczątki jest pod firmą, cbdo.
faktycznie trudno go odczytać
A był zarzut, że podpis nie pochodzi od tej osoby, od której powinien?

Re: podpis i pieczątki

: 03 paź 2011, 09:46
autor: kjz
Zarzuty zostaną złozone dopiero za dwa tygodnie i dużo zależy od podejścia głównego zaintersowanego. Nazwa firm na pieczątce rzeczywiście znjaduje się nad większością podpisu, tzn. niektóe litery "wystają" ponad pieczątkę.

Re: podpis i pieczątki

: 03 paź 2011, 09:49
autor: Lech
kjz pisze:Nazwa firm na pieczątce rzeczywiście znjaduje się nad większością podpisu, tzn. niektóe litery "wystają" ponad pieczątkę.
Uznałbym jednak, że taki podpis jest złożony prawidłowo za firmę. Jednakże, jak widać, każdy sposób jest dobry, aby odwlec rozstrzygnięcie sporu, za to się w końcu płaci prawnikom ;)

A co na to sam zainteresowany, czyli ten, który ewentualnie odpowiadałby z weksla prywatnie?

Re: podpis i pieczątki

: 03 paź 2011, 11:39
autor: kjz
Paradkosalnie, istotny jest w tej sparwie interes spółki B (to ta z podpisem nad pieczątką). Jeżeli chodzi o odpowiedzialność osbistą raczej niewiele da się zrobić i składający podpis o tym wie.

Re: podpis i pieczątki

: 03 paź 2011, 11:41
autor: Lech
Daj znać, jak się sprawa rozwinie. :)

A Ty komu kibicujesz? Tzn. nie tyle jakie jest Twoje zdanie, bo je tu wyraziłeś, tylko jaki wyrok byłby bliżej Twoim interesom? :)

Re: podpis i pieczątki

: 04 paź 2011, 06:20
autor: kjz
Niewątpliwie oddalający pwództwo conajmniej w stosunku do spółki B. Chętnie o tym porozmwiam również poza Forum, jeżeli oczywiście sparwa jest dla Ciebie w jakimś stopniu interesująca.

Re: podpis i pieczątki

: 04 paź 2011, 07:42
autor: Lech
Pisz, dzwoń ;)