Jaki weksel?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Irek.
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2020, 07:39

Jaki weksel?

Post autor: Irek. » 19 lut 2020, 07:43

Witam,
Przez błędy urzędników powstała kuriozalna sytuacja, której sie nie da odkręcić.
Z tego powodu przepisałem majątek na matkę. Mama jest w podeszłym wieku jestem jedynym spadkobierca. Nasze stosunki są dobre ale mimo to uważam, ze należy sie zabezpieczyć i dlatego pomyślałem o wekslu od Mamy. Tu prosiłbym o najlepiej jakieś wskazówki dotyczące rodzaju weksla jaki potrzebuje itd. Najlepiej jeśli sie da to proszę o wzór. Wiedzy mam zero a chciałbym sprawę załatwić w tym tygodniu, bo mieszkam za granica i wyjeżdżam w niedziele. Czasu niestety nie mam aby sie dokształcić w tym temacie. Bardzo proszę o wskazówki. Pozdr.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel?

Post autor: Lech » 19 lut 2020, 08:22

co to za majątek (ruchomości, nieruchomości?), i jak został przepisany (sprzedaż, darowizna…?)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Irek.
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2020, 07:39

Re: Jaki weksel?

Post autor: Irek. » 19 lut 2020, 11:06

Dom w budowie i działki budowlane.
Zrobiłem darowiznę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel?

Post autor: Lech » 19 lut 2020, 11:32

W przypadku darowizny nie możesz później żądać zwrotu darowizny, a tym samym nie ma podstaw do tego, aby mama ci na tę okoliczność wystawiała weksel. W przyszłości mama może zatem podnieść taki zarzut (w sytuacji, gdyby takie weksle były jednak wystawione) i mieć spore szanse na wygraną sprawę.

Pomijając już fakt, że jeśli ta "kuriozalna sytuacja" polega na tym, że urząd ma do ciebie jakieś roszczenie, to będzie mógł się zaspokoić z nieruchomości, którą darowałeś mamie, na podstawie skargi pauliańskiej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Irek.
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2020, 07:39

Re: Jaki weksel?

Post autor: Irek. » 19 lut 2020, 14:14

Nie ma żadnych roszczeń itp.
Problem powstał ze względu na błędy w księgach wieczystych od pokoleń i pisowni nazwisk itd. W skrócie przez te błędy moje dzieci miałyby kłopoty z dziedziczeniem po mnie i dlatego omijamy mnie. Wszystko jest ok. tylko chciałbym sie zabezpieczyć wekslem bo licho nie śpi.
Ja nie chce zabezpieczać majątku tylko myślałem o wekslu na jakaś kwotę, równowartość majątku, który przekazałem. Po prostu weksel na tak jakbym pożyczył mamie dana kwotę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel?

Post autor: Lech » 20 lut 2020, 09:34

Na czym polegają te błędy, które uniemożliwiają dziedziczenie, ale umożliwiają dokonanie darowizny? Może trzeba dokonać darowizny zwrotnej, wówczas dane właściciela będą już ustalone poprawnie?
Po prostu weksel na tak jakbym pożyczył mamie dana kwotę.
Problem polega na tym, że takiej kwocie mamie nie pożyczyłeś.
Ale jeśli chcesz to zrobić, to najlepiej będzie:
- przelać mamie pożyczoną sumę w ramach pożyczki lub w ramach zakupu papieru wartościowego
- mama wystawia weksel na spłatę pożyczki
- mama spłaca pożyczkę w gotówce bez pokwitowania
Co też jest obejściem prawa i istnieje ryzyko zarzutu ze strony mamy, albo że nie pożyczała pieniędzy, albo że już je oddała (oba zarzuty słuszne).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości