Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 21 lut 2020, 12:04

Otóż weksel został wypisany odręcznie w następujący sposób:

Warszawa, dnia …………. Na 500.000,00 tys złotych
zapłacę Pani Katarzynie Kowalskiej za ten
własny weksel bez protestu
……………………………………….
……………………………………….
sumę 500.000,00 PLN
pięćset tysięcy złotych PLN
Płatny w Krakowie

czy te błędy w oznaczeniu kwot i waluty powodują jego nieważność czy skupiamy się na słownej kwocie

PS przy okazji zapytam – jeśli nie było deklaracji to jaką datę wpisać na wekslu ?
Czy wystarczy wysłać wezwanie do wykupu z kopią weksla – nie chcę osobiście go okazywać obawiam się o reakcję dłużnika…
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 22 lut 2020, 23:40

Kwestę tę reguluje poniższy przepis:

Kod: Zaznacz cały

Art. 6
Weksel, w którym sumę wekslową napisano literami i liczbami, 
w razie różnicy ważny jest na sumę, napisaną literami.

W razie różnicy sum, napisanych kilkakrotnie literami lub kilkakrotnie 
liczbami, weksel jest ważny na sumę mniejszą.
Zatem weksel taki jest wystawiony na sumę 500 000 zł.
PS przy okazji zapytam – jeśli nie było deklaracji to jaką datę wpisać na wekslu ?
Datę, w której weksel został podpisany i wręczony remitentowi.
Czy wystarczy wysłać wezwanie do wykupu z kopią weksla – nie chcę osobiście go okazywać obawiam się o reakcję dłużnika…
W teorii prawidłowe okazanie musi umożliwiać dłużnikowi zapoznanie się z oryginałem weksla. To, że wierzyciele boją się pokazywać weksel dłużnikom, słyszę dość często. Rzadko kiedy obawy się potwierdzają, za to bywały historie, że ktoś pojechał z wekslem i ochroniarzami i tym podobne opowieści. Dużo zależy też od miejsca płatności - bo może skuteczne przedstawienie będzie polegało na przyjechaniu do dłużnika i niezastaniu go, albo to dłużnik będzie musiał gdzieś jechać na przedstawienie weksla, jeśli taki adres wpisał - a jako że często nie chce zapłacić, to i nigdzie nie jeździ...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 27 lut 2020, 10:47

Nie do końca rozumiem :)
Jeżeli weksel jest płatny w Krakowie (a Kraków jest siedzibą i miejscem zamieszkania wierzyciela) to jak okazać weksel dłużnikowi ?
Na tyle weksla mam też poręczenie jeszcze jednej osoby - czy mam ją w jakiś sposób zawiadamiać, wzywać ?
Jak to przeprowadzić najsprawniej w takiej sytuacji.

I jeśli nie pamiętam daty kiedy mi dłużnik wręczył weksel to jaką datę wpisać ? Kiedy taki weksel się przedawni ?

i najważniejsza sprawa - gdzie mam wpisać datę płatności i jaką ???? na początku wekslu nie mam miejsca na wpisanie przed słowem zapłacę daty dziennej - zostało tylko miejsce wykropkowane dokładnie tak jak poniżej:

przytaczam ponownie treść już wypisanego wekslu bez deklaracji:

Warszawa, dnia …………. Na 500.000,00 tys złotych
zapłacę Pani Katarzynie Kowalskiej za ten
własny weksel bez protestu
……………………………………….
……………………………………….
sumę 500.000,00 PLN
pięćset tysięcy złotych PLN
Płatny w Krakowie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 28 lut 2020, 13:42

mic34woj pisze:
27 lut 2020, 10:47
Nie do końca rozumiem :)
Jeżeli weksel jest płatny w Krakowie (a Kraków jest siedzibą i miejscem zamieszkania wierzyciela) to jak okazać weksel dłużnikowi ?
Należy okazać w Krakowie. Gdzie? To już pytanie przede wszystkim do dłużnika, co myślał, określając takie miejsce płatności. Albo co z dłużnikiem ustalał wierzyciel, przyjmując weksel płatny w danym mieście, bez adresu, podczas gdy wystawca tam nie przebywa na stałe. Ja tego nie wiem :)
Na tyle weksla mam też poręczenie jeszcze jednej osoby - czy mam ją w jakiś sposób zawiadamiać, wzywać ?
Przed wytoczeniem powództwa powinno się ją wezwać, aby dać jej szansę dobrowolnego spłacenia roszczenia.
Jak to przeprowadzić najsprawniej w takiej sytuacji.
Poręczyciela można wezwać listem poleconym, albo osobiście.
I jeśli nie pamiętam daty kiedy mi dłużnik wręczył weksel to jaką datę wpisać ?
Powinna to być data podpisania i wręczenia weksla. W zasadzie powinna się ona znajdować już od dnia wręczenia weksla, natomiast jeśli wierzyciel już nie pamięta, kiedy to było, to ja tego nie wiem tym bardziej...
Kiedy taki weksel się przedawni ?
Weksel przedawnia się w 3 lata od terminu płatności - jeśli to jest weksel płatny w danym dniu, albo 4 lata od daty wystawienia - jeśli to jest weksel płatny za okazaniem. Należy również pamiętać, że weksel powinien być wypełniony przed datą przedawnienia roszczenia, które zabezpieczał.
i najważniejsza sprawa - gdzie mam wpisać datę płatności i jaką ???? na początku wekslu nie mam miejsca na wpisanie przed słowem zapłacę daty dziennej - zostało tylko miejsce wykropkowane dokładnie tak jak poniżej:

przytaczam ponownie treść już wypisanego wekslu bez deklaracji:

Warszawa, dnia …………. Na 500.000,00 tys złotych
zapłacę Pani Katarzynie Kowalskiej za ten
własny weksel bez protestu
……………………………………….
……………………………………….
sumę 500.000,00 PLN
pięćset tysięcy złotych PLN
Płatny w Krakowie
Wygląda na to, że wystawca chciał wystawić weksel płatny za okazaniem (bez daty płatności). W takim przypadku weksel przedawnia się w ciągu 4 lat od daty wystawienia. Jeśli wpisana zostanie nieprawidłowa data wystawienia, wystawca może próbować udowodnić, że rzeczywista data wystawienia jest inna (zwłaszcza jeśli będzie to miało znaczenie w kontekście przedawnienia).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 28 lut 2020, 17:31

Bardzo dziękuję :)

ale nadal nie wiem co do końca zrobić z tym fantem :P
w załączeniu pokażę jak to wygląda w moim przypadku - zwracam uwagę, że kwoty zostały wpisane innym charakterem pisma i kolorem długopisu
jest też wykropkowane miejsce gdzie można coś dopisać, z tyłu poręczenie

brak deklaracji, założenie jest takie, że części wekslu niewypełnione wypisze wierzyciel według własnego uznania

1. Jak mam prawidłowo uzupełnić weksel wpisać pod słowami bez protestu "za okazanie" czy konkretną datę i jaką ?
Faktury, które zabezpieczał już dawno są wymagalne.

2. Przyjmując, jednak że weksel jest płatny za okazaniem - co mam teraz zrobić przed wysłaniem wezwania do zapłaty a następnie złożeniem pozwu, miejsce płatności to siedziba wierzyciela (bez wskazania dokładnego adresu ale jest miejsce aby jeszcze go dopisać)

3. Datę wystawienia wpisać tą najbardziej prawdopodobną ?Czy wedle uznania jeśli pozostawił to wystawca wierzycielowi ?

4. A w ogóle to te wszystkie elementy poza kwotą to sam wierzyciel już wypełnił....

Jakie kroki po kolei aby weksel w pełni wykorzystać i nie popełnić żadnego błędu.

5. Jak nie było deklaracji to mogę doliczyć odsetki i 40 EURO od każdej faktury ?
IMG_5992.jpg
IMG_5992.jpg (1.43 MiB) Przejrzano 42916 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 02 mar 2020, 10:52

mic34woj pisze:
28 lut 2020, 17:31
brak deklaracji, założenie jest takie, że części wekslu niewypełnione wypisze wierzyciel według własnego uznania
Czyli deklaracja jest - strony postanowiły, że wierzyciel uzupełni weksel wedle swego uznania, w domyśle - w związku ze ziszczeniem się wobec niego jakiegoś pozawekslowego roszczenia wystawcy (inaczej podstawy do uzupełnienia weksla by nie było).
1. Jak mam prawidłowo uzupełnić weksel wpisać pod słowami bez protestu "za okazanie" czy konkretną datę i jaką ?
Wekslowi niczego nie brakuje w tym fragmencie - linijki te mogą pozostać puste.
2. Przyjmując, jednak że weksel jest płatny za okazaniem - co mam teraz zrobić przed wysłaniem wezwania do zapłaty a następnie złożeniem pozwu, miejsce płatności to siedziba wierzyciela (bez wskazania dokładnego adresu ale jest miejsce aby jeszcze go dopisać)
Należy wypełnić weksel w przedmiocie jedynego ustawowego elementu, którego mu brakuje, czyli daty wystawienia.
3. Datę wystawienia wpisać tą najbardziej prawdopodobną ?Czy wedle uznania jeśli pozostawił to wystawca wierzycielowi ?
Widzę tu sprzeczność - z jednej strony piszesz, że deklaracji wekslowej nie było, z drugiej strony piszesz, że jednak wystawca z wierzycielem na coś się umawiał :)
Tak jak pisałem - data wystawienia powinna być prawdziwa.
Jakie kroki po kolei aby weksel w pełni wykorzystać i nie popełnić żadnego błędu.
Jeśli weksel nie jest już przedawniony, to wypełnić datę wystawienia i przedstawić weksel do zapłaty. Jeśli weksel jest już przedawniony - to pozostaje dochodzić należności na podstawie umów, które były podstawą do wystawienia faktur - jeśli i to się nie przedawniło.
5. Jak nie było deklaracji to mogę doliczyć odsetki i 40 EURO od każdej faktury ?
Przestań tak ciągle powtarzać, że "nie było deklaracji", bo to wbrew pozorom działa na twoją niekorzyść. Umowa wekslowa była, zawarta w formie ustnej. To, na ile możesz wypełnić weksel - to już zależy od warunków umów, które weksel zabezpieczał (faktury z oczywistych względów takimi umowami nie są).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 02 mar 2020, 14:38

Bardzo dziękuję :)

Deklaracja była ! Szybko się uczę :)

Już wiem chyba wszystko... czyli weksel bez daty i żadnej wzmianki to weksel płatny za okazaniem

Jeśli umawialiśmy się, że miejscem płatności jest moja (wierzyciela) siedziba to mogę spokojnie dopisać dokładny adres. I jak mam go u siebie okazać ? Wezwać wystawcę, że w danym dniu w mojej siedzibie może się zapoznać z wekslem ?

A co później jak się zapozna wezwanie do zapłaty do wystawcy i poręczyciela z terminem np. 3 dni i po ich upływie pozew do sądu ?


Czy w pozwie cokolwiek opisywać skąd taka kwota, załączać jakieś uznanie długu, faktury i inne czy to już nie mój problem ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 09 mar 2020, 14:36

mic34woj pisze:
02 mar 2020, 14:38
Jeśli umawialiśmy się, że miejscem płatności jest moja (wierzyciela) siedziba to mogę spokojnie dopisać dokładny adres.
Tyle, że z twojego opisu wynika, że do takiego umówienia się nie doszło.
A co później jak się zapozna wezwanie do zapłaty do wystawcy i poręczyciela z terminem np. 3 dni i po ich upływie pozew do sądu ?
Może tak być.
Czy w pozwie cokolwiek opisywać skąd taka kwota, załączać jakieś uznanie długu, faktury i inne czy to już nie mój problem ?
To już zależy od sądu, jednemu wystarczy sam weksel, a drugi będzie drążył, skąd taka suma - jako pokłosie orzeczenia TSUE, że sądy mają badać ewentualne klauzule zakazane w umowach pozawekslowych w relacji z wystawcą-konsumentem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 19 mar 2020, 16:11

Bardzo dziękuję ale nadal nie do końca rozumiem... :(
Lech pisze:
09 mar 2020, 14:36
mic34woj pisze:
02 mar 2020, 14:38
Jeśli umawialiśmy się, że miejscem płatności jest moja (wierzyciela) siedziba to mogę spokojnie dopisać dokładny adres.
Tyle, że z twojego opisu wynika, że do takiego umówienia się nie doszło.

To już niezależnie czy tak się umówiliśmy - nie ma żadnego potwierdzenia nigdzie - słowo przeciwko słowu jak i gdzie najbezpieczniej okazać ten weksel ???

Czy ja muszę udowadniać w sądzie jaka była umowa co do wypełniania wekslu (a de facto była taka, że dłużnik będzie odpowiadał za należności do kwoty 500.000 zł) i co do reszty nie było ani słowa poza tym, że ja go uzupełnię. Czy wówczas należy przyjąć, że sam mogę go uzupełnić jak mi się podoba ?


Jeżeli dopiszę dokładny adres wierzyciela w miejscu płatności to co dalej mam zrobić zawiadomić listem, że tu i tu chce mu weksel okazać ???

Kompletnie nie wiem jak zrobi
ć okazanie tego weksla aby było skuteczne i później spokojnie mógł wzywać dłużnika do jego wykupu weksla w terminie i skłądać pozew do sądu
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 20 mar 2020, 11:15

mic34woj pisze:
19 mar 2020, 16:11
To już niezależnie czy tak się umówiliśmy - nie ma żadnego potwierdzenia nigdzie - słowo przeciwko słowu jak i gdzie najbezpieczniej okazać ten weksel ???
Najbezpieczniej okazać w miejscu zamieszkania wystawcy (w siedzibie firmy, jeśli wystawcą jest firma), i takie miejsce płatności zastosować na wekslu.
Czy ja muszę udowadniać w sądzie jaka była umowa co do wypełniania wekslu (a de facto była taka, że dłużnik będzie odpowiadał za należności do kwoty 500.000 zł) i co do reszty nie było ani słowa poza tym, że ja go uzupełnię. Czy wówczas należy przyjąć, że sam mogę go uzupełnić jak mi się podoba ?
Weksel można uzupełnić nie w sposób dowolny, tylko w taki sposób, w jaki się umówiły strony, nawet w sposób dorozumiany.
Jeżeli dopiszę dokładny adres wierzyciela w miejscu płatności to co dalej mam zrobić zawiadomić listem, że tu i tu chce mu weksel okazać ???
Jak już wspomniałem, wpisywanie adresu wierzyciela w tym przypadku nie uważam za poprawne.
Kompletnie nie wiem jak zrobi[/b]ć okazanie tego weksla aby było skuteczne i później spokojnie mógł wzywać dłużnika do jego wykupu weksla w terminie i skłądać pozew do sądu
Okazać weksel dłużnikowi (tam, gdzie mieszka), zastosować takie miejsce płatności, wówczas w razie bezskuteczności - pozywać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 06 kwie 2020, 10:18

Dziękuję, ale nadal nie wszystko z tego rozumiem :(

Mam już wpisane na wekslu miejsce płatności - miejscowość siedziby wierzyciela. Więc tego już nie zmienię... mogę jedynie dopisać dokładny adres wierzyciela. Jeżeli nie dopiszę to gdzie wówczas weksel powinien zostać okazany ?

I jak przeprowadzić technicznie okazanie w innym miejscu niż miejsce zamieszkania wystawcy ? Wezwać go listem poleconym z jakimś wyprzedzeniem, że w dniu tym i tym weksel mu zostanie okazany tu i tu ?

I jeszcze jedno pytanie - powyżej załączyłem poglądowy przykład mojego weksla - czy zakładając, że strony umówiły się że mogę wpisać datę płatności weksla to czy prawidłowe byłoby wpisanie poniżej (nie jak to powinno być na początku - Dnia x zapłacę za ten weksel bez protest - tylko zapłacę za ten weksel bez protestu w dniu .....


I co jeśli się nie stawi ? - napisać jeszcze wezwanie do wykupu weksla bądź po prostu wezwanie do zapłaty ?


Na wekslu jest 500.000 wpisane - czy mogę złożyć pozew o mniejszą kwotę np. 300.000 albowiem weksle de faktu zabezpieczał do pewnej kwoty kredyt kupiecki i wyszło ok 300.000 ?

I czy brak deklaracji czasem nie działa na niekorzyść wystawcy - to on musi udowodnić, że umówiliśmy się inaczej co do uzupełnienia weksla ?


pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 07 kwie 2020, 08:50

mic34woj pisze:
06 kwie 2020, 10:18
Mam już wpisane na wekslu miejsce płatności - miejscowość siedziby wierzyciela. Więc tego już nie zmienię... mogę jedynie dopisać dokładny adres wierzyciela.
Nie możesz tego dopisać, ponieważ nie masz na to zgody wystawcy.
Jeżeli nie dopiszę to gdzie wówczas weksel powinien zostać okazany ?
Naprawdę nie wiem. Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, co zrobić, jeśli weksel jest błędnie wystawiony, czyli na przykład, co zrobić, jak strony umówiły się na płatność w miejscu, w którym dłużnik nie przebywa, a ponadto miejsce zostało wskazane tylko jako miasto.
Trzeba podejść do tego praktycznie - czyli z wekslem idziemy do dłużnika tam, gdzie akurat przebywa.
I jeszcze jedno pytanie - powyżej załączyłem poglądowy przykład mojego weksla - czy zakładając, że strony umówiły się że mogę wpisać datę płatności weksla to czy prawidłowe byłoby wpisanie poniżej (nie jak to powinno być na początku - Dnia x zapłacę za ten weksel bez protest - tylko zapłacę za ten weksel bez protestu w dniu .....
Można by było tak zrobić.
I czy brak deklaracji czasem nie działa na niekorzyść wystawcy
Tylko brak deklaracji świadczy o tym, że strony nie umówiły się na taki dopisek, zatem uczynienie go byłoby przestępstwem przerobienia weksla.

Na wekslu jest 500.000 wpisane - czy mogę złożyć pozew o mniejszą kwotę np. 300.000 albowiem weksle de faktu zabezpieczał do pewnej kwoty kredyt kupiecki i wyszło ok 300.000 ?
Możesz.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 20 kwie 2020, 11:56

Bardzo dziękuję, już prawie wszystko wiem - mam już chyba ostatnie 2 pytania na koniec mnie olśniło :)

tylko doznałem właśnie olśnienia, że sytuacja mojego wekslu wyglądała następująco:

1. miejsce wystawienia wekslu, wierzyciel, rodzaj wekslu zostały wypełnione przez wierzyciela - weksel miał zabezpieczać "kredyt Kupiecki" wystawca dostał ten weksel do ręki i uzupełnił o kwotę u góry i sumę na dole cyframi i odręcznie podpisał wypisał swoje dane na tyle podpisał się poręczyciel
tak na prawdę na wekslu brakuje daty wystawienia - w efekcie czy w ogóle traktujemy ten weksel jako weksle in blanco, płatny za okazaniem ? Czy on już nie został okazany przy wypełnianiu a technicznie brakuje tylko daty wystawienia po której uzupełnieniu nie trzeba go już po raz kolejny okazywać ?

2. czy weksel wystawiony przez wystawcę na rzecz wierzyciela tak jak w moim przypadku - musi być okazany w terminie 1 roku. Czy wystawca jest w tym przypadku jednocześnie akceptantem i go ten termin nie dotyczy ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 20 kwie 2020, 12:17

mic34woj pisze:
20 kwie 2020, 11:56
1. miejsce wystawienia wekslu, wierzyciel, rodzaj wekslu zostały wypełnione przez wierzyciela - weksel miał zabezpieczać "kredyt Kupiecki" wystawca dostał ten weksel do ręki i uzupełnił o kwotę u góry i sumę na dole cyframi i odręcznie podpisał wypisał swoje dane na tyle podpisał się poręczyciel
tak na prawdę na wekslu brakuje daty wystawienia - w efekcie czy w ogóle traktujemy ten weksel jako weksle in blanco, płatny za okazaniem ? Czy on już nie został okazany przy wypełnianiu a technicznie brakuje tylko daty wystawienia po której uzupełnieniu nie trzeba go już po raz kolejny okazywać ?
Wekslem in blanco jest weksel, któremu brakuje przynajmniej jednego obowiązkowego elementu. Może nim być data wystawienia. Jeśliby nawet przyjąć (moim zdaniem błędnie), że weksel został okazany do zapłaty w dniu wystawienia (po co ktoś miałby wystawiać weksel i od razu miałby być on mu okazany do zapłaty, przecież zapłata mogła być już tamtego dnia dokonana bez konieczności wystawiania weksla), to nawet okazanie takiego weksla nie może być skuteczne, ponieważ okazaniu, w celu żądania zapłaty, powinien podlegać weksel, a nie weksel in blanco. Pisząc w skrócie - za weksel in blanco dłużnik nie ma obowiązku zapłaty, ponieważ weksel in blanco nie zawiera w sobie jeszcze żadnego roszczenia (choćby tylko tym brakującym elementem była data wystawienia).
2. czy weksel wystawiony przez wystawcę na rzecz wierzyciela tak jak w moim przypadku - musi być okazany w terminie 1 roku. Czy wystawca jest w tym przypadku jednocześnie akceptantem i go ten termin nie dotyczy ?
W przypadku weksla własnego, gdzie roszczenie ma posiadacz wobec wystawcy takiego weksla, graniczną datą jest termin 4 lat od daty wystawienia weksla, czyli data jego przedawnienia. Do tego czasu powinno się wytoczyć powództwo. Po upływie roku posiadacz weksla traci swoje roszczenie do indosantów, ale w twoim wekslu takie podmioty zapewne nie występują, a nawet jeśli, to posiadacz nie ma zamiaru kierować wobec nich roszczenie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 28 kwie 2020, 11:44

A czy w moim wypadku weksel będzie skutecznie okazany gdy wystawca sam się stawił w siedzibie wierzyciela - która znajduje się oczywiście w miejscowości wskazanej jako miejsce płatności - albowiem najprawdopodobniej wystawca ma do nas podjechać za 2 dni ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 28 kwie 2020, 11:47

Można wykorzystać tę sytuację (pojawienie się wystawcy) i przedstawić mu wówczas weksel do zapłaty - jeśli oczywiście termin płatności już nadszedł lub minął.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 28 kwie 2020, 12:02

To jest ten weksel - bez daty płatności - więc tak jak ustaliśmy płatny za okazaniem :)

Płatny miał być w miejscowości wierzyciela.

I dla bezpieczeństwa mieliśmy go okazać w miejscu zamieszkania wystawcy.

Ale skoro sam wystawca pojawi się w miejscowości wierzyciela to czy to okazanie będzie skuteczne ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 29 kwie 2020, 12:32

Będzie skuteczne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 04 maja 2020, 13:15

Czyli już mogę dla bezpieczeństwa wzywać do zapłaty i składać pozew ?

Albowiem wątpliwości wzbudziła jeszcze jedna kwestia po czytaniu forum - czy to okazanie - weksla płatnego za okazaniem jak mi się wystawca stawił w mojej siedzibie (leżącej w miejscowości oznaczonej jako miejsce płatności na wekslu) z własnej woli bez mojego wezwania - nie powinno być poprzedzone wezwaniem do stawienia się celem okazania wekslu ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 04 maja 2020, 15:45

Nie trzeba wzywać wcześniej, płatność za okazaniem (a'vista) oznacza dosłownie właśnie za okazaniem, a nie po wezwaniu, w pewien czas po okazaniu itp.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 05 paź 2020, 11:14

1. A jakie są skutki nieokazania wekslu płatnego za okazaniem w ciągu roku ?

2. Przepis art. 2 mówi o wekslu trasowanym. Czy weksel własny bez żadnej daty w oparciu o ten przepis należy taktować również jako płatny za okazaniem.

I nowy kazus

3. Czy w sytuacji gdy do jednej umowy między kontrahentami mamy weksel in blanco. A później zostaną zawarte kolejne umowy na nowe zobowiązania można w nich powoływać się również, że ten weksel z 1 umowy będzie zabezpieczał też kolejne umowy ?

4. Mam weksel in blanco o następującej treści:

Kraków, dnia 5 czerwca 2019 r. weksel na sumę ............zł
Dnia ...................... zapłacę bez protestu za ten weksel własny
na zlecenie XXX sp. z o.o.
sumę .................................
płatny w ..............................


YYY sp. z o.o. z siedzibą w NIP, KRS Adres reprezentowana przez Prezesa Zarządu jego podpis
a na rewersie Imię i nazwiko prezesa który poręcza jako osoba prywatna za spółkę

W umowie mam, że wierzyciel spółka XXX jest uprawniony do uzupełnienia wekslu o:
1. datę płatności
2. Kwotę weksla do łącznej wysokości wszystkich roszczeń z umowy (w tym odsetek kar umownych etc...)
3. miejsce płatności
4. inne według własnego uzninia

Dłużnik nie wywiązął się z umowy do 30.09.2019 nie zapłacił kasy ponadto leciały mu kary umowne z zobowiązania niepieniężne praktycznie do końca roku Jak teraz prawidłowo i najlepiej wypełnić ten weskel

5.Jaką wpisać datę płatności, miejsce płatności i co dalej z nim zrobić

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc...

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 06 paź 2020, 10:35

mic34woj pisze:
05 paź 2020, 11:14
1. A jakie są skutki nieokazania wekslu płatnego za okazaniem w ciągu roku ?
Wobec zobowiązania wystawcy - skutków nie ma żadnych. Wierzyciel co najwyżej traci prawo do dochodzenia roszczenia od indosantów, jeśli takowi by na wekslu byli i chciałby od nich takiej zapłaty.
2. Przepis art. 2 mówi o wekslu trasowanym. Czy weksel własny bez żadnej daty w oparciu o ten przepis należy taktować również jako płatny za okazaniem.
Dla weksla własnego analogicznym do art. 2 jest art. 102.
3. Czy w sytuacji gdy do jednej umowy między kontrahentami mamy weksel in blanco. A później zostaną zawarte kolejne umowy na nowe zobowiązania można w nich powoływać się również, że ten weksel z 1 umowy będzie zabezpieczał też kolejne umowy ?
Taka sytuacja jest możliwa.

4. Mam weksel in blanco o następującej treści:

Kraków, dnia 5 czerwca 2019 r. weksel na sumę ............zł
Dnia ...................... zapłacę bez protestu za ten weksel własny
na zlecenie XXX sp. z o.o.
sumę .................................
płatny w ..............................


YYY sp. z o.o. z siedzibą w NIP, KRS Adres reprezentowana przez Prezesa Zarządu jego podpis
a na rewersie Imię i nazwiko prezesa który poręcza jako osoba prywatna za spółkę

W umowie mam, że wierzyciel spółka XXX jest uprawniony do uzupełnienia wekslu o:
1. datę płatności
2. Kwotę weksla do łącznej wysokości wszystkich roszczeń z umowy (w tym odsetek kar umownych etc...)
3. miejsce płatności
4. inne według własnego uzninia

Dłużnik nie wywiązął się z umowy do 30.09.2019 nie zapłacił kasy ponadto leciały mu kary umowne z zobowiązania niepieniężne praktycznie do końca roku Jak teraz prawidłowo i najlepiej wypełnić ten weskel

5.Jaką wpisać datę płatności, miejsce płatności i co dalej z nim zrobić
Data płatności aktualna, na przykład mijająca za 2 tygodnie, aby można było powiadomić dłużnika o wypełnieniu weksla i mieć czas na przedstawienie.
Miejsce płatności - jeśli nic innego nie ustalaliście - jest siedzibą spółki wystawcy.
Po wypełnieniu weksla zawiadamiamy o tym wystawcę i poręczyciela (zgodnie z zasadami opisanymi w umowie wekslowej), a w terminie płatności przedstawiamy weksel spółce i żądamy zapłaty. W razie nieskuteczności pytamy się jeszcze poręczyciela o to, czy zapłaci. Potem wypada wysłać jakieś przedsądowe wezwanie (nie jest to konieczne, ale w praktyce wskazane), i można wytaczać powództwo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 06 paź 2020, 12:47

Bardzo dziękuję !

Jeszcze uściślając temat mam następujące wątpliwości:


Miejsce płatności - jeśli nic innego nie ustalaliście - jest siedzibą spółki wystawcy.
Po wypełnieniu weksla zawiadamiamy o tym wystawcę i poręczyciela (zgodnie z zasadami opisanymi w umowie wekslowej), a w terminie płatności przedstawiamy weksel spółce i żądamy zapłaty.


w umowie wekslowej mamy tylko 2 punkty pierwszy mówi o roszczeniach które ma zabezpieczać a 2 punkt w zasadzie zacytowałem powyżej:
Wierzyciel jest uprawniony do uzupełnienia ww. wekslu w szczególności o:
- datę płatności
- kwotę weksla do łącznej wysokości roszczeń wskazanych w pkt. 1
- miejsce płatności
- inne wedle własnego uznania



Czyli taki zapis nie daje mi możliwości wpisania jako miejsca płatności siedziby wierzyciela ?

Gdy w umowie nie mamy nic o zawiadomieniu dłużnika i poręczyciela musimy to robić ? Czy może możemy w dniu płatności jechać okazać dłużnikowi ? Poręczycielowi chyba nie musimy okazywać ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 12 paź 2020, 10:14

mic34woj pisze:
06 paź 2020, 12:47
- inne wedle własnego uznania
Czyli taki zapis nie daje mi możliwości wpisania jako miejsca płatności siedziby wierzyciela ?
Jeśli wystawca jest konsumentem, to nie. Jeśli wystawca jest firmą - to być może. Kiedyś bym powiedział, że tak, ale podejście sądów do ochrony dłużników bardzo się ostatnio zmienia na niekorzyść wierzycieli.
Gdy w umowie nie mamy nic o zawiadomieniu dłużnika i poręczyciela musimy to robić ? Czy może możemy w dniu płatności jechać okazać dłużnikowi ?
Możecie, ale to od razu implikuje, że miejscem płatności weksla musi być aktualna siedziba/miejsce zamieszkania wystawcy, a nie wierzyciela.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 13 sty 2021, 14:38

I powstał problem.

Otóż wysłaliśmy wezwanie do wykupu weksla w siedzibie wierzyciela na 2 tygodnie przed terminem płatności. Przesyłka nie została odebrana pod adresem wystawcy wynikającym z KRS. Skąpa deklaracja milczy w tym zakresie. Czy możemy uznać, że weksel został przedstawiony do płatności i składać pozew czy lepiej przejechać się z nim do siedziby wystawcy ?

?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 14 sty 2021, 11:09

Odbiorca mógł się zapoznać z przesyłką, więc można uznać, że mógł się zapoznać - czyli doręczenie jest prawidłowe. To nie znaczy, że nie wolno przed skierowaniem sprawy do sądu spróbować się skontaktować z wystawcą w inny sposób (osobiste odwiedziny, telefon, mail...).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 28 sty 2021, 11:59

A przechodząc już do ewentualnego pozwu... i DEKLARACJI

1. Czy składać umowę pożyczki, w której jest deklaracja ? Zwłaszcza gdy może wywołać na początku w sądzie niepotrzene zamieszanie ?

Bo to jest dość ciekawy kazus...

Strony łaczyła umowa o roboty budowlane.... podwykonawcy zabrakło pieniędzy na materiał więc generalny wykonawca postanowił mu udzielić pożyczek na kolejne zakupy

Pierwsza pożyczka była udzielona 5.06.2019 r. a w niej znalazła się paragraf (deklaraca) o treści:

1. Na zabezpieczenie wszystkich roszczeń wynikających z niniejszej umowy pożyczki jak i umowy o roboty budowlane nr z dnia, w tym w szczególności kar umownych odsetek etc... Wykonawca wystawił i Wczył Zamawiającemu weksel weksel in blanco poręczony przez prezesa zarządu Wykonawcy.
2. Zamawiający jest uprawniony do uzupełnienia ww. wekslu w szczególności o:
- datę płatności weksla
- kwotę weksla do łącznej wysokości ww. należności
- miejsce płatności,
- inne według własnego uznania.


Nastepnie zostały sporządzone jeszcze 4 kolejne analogiczne umowy pożyczek (tylko na inne kwoty) i mają ten sam ww. zapis - z tą jedną uwagą, że do kolejnych umów pożyczek nie wystawiano nowych weksli bo strony ustaliły, że ten pierwszy weksel będzie zabezpieczał też kolejne umowy pożyczek !
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 28 sty 2021, 14:51

Nie widzę przeszkód, aby takie umowy dołączyć.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wygodnepoz04
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2021, 11:26

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: wygodnepoz04 » 18 maja 2021, 11:30

Z własnej wiedzy wiem, że banki bardzo boją się brać weksel jako zabezpieczenie kredyty. Nie mówiąc już o samych pracownikach, którzy nie wiedzą co mają z nim zrobić. No ale skąd też mają wiedzieć, jak tak rzadko się zdarza, że ktoś przychodzi z wekslem do banku. Ciekawe, czy biorąc kredyt online, konsultant na infolinii umiałby wszystko wyjaśnić i zorganizować przyjęcie weksla?
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 06 gru 2021, 10:35

Teraz się dopiero narobiło...

Sąd wezwał do uzupełnienia opłaty pod rygorem zwrotu albowiem skierował sprawę do postępowania upominawczego...

Jakie mogą być przyczyny ? Sąd ma wątpliwości co do kwoty na wekslu po załączeniu umówi etc ?

I co teraz zrobić - nie płacić aby zwrócili ? I wnieść jeszcze raz ?
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 06 gru 2021, 10:43

Na dodatek weksel był na spółkę z o.o.

Poręczony z tyłu przez prezesa,

złożyliśmy do Wydziału Cywilnego a wezwanie przyszło z Gospodarczego... ???
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 08 gru 2021, 09:30

Niestety nie wiem, co może być tego przyczyną, zwłaszcza że znam dokumentów w sprawie...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: mic34woj » 09 gru 2021, 12:48

Przepraszam - nie do upominawczego a do zwykłego...

Pewnie sąd ma wątpliwości czy weksel został wypełniony zgodnie z deklaracją...

Tam była taka sytuacja że był kontrakt na prace budowlane niezabezpieczony w żaden sposób ale wykonawca nie miał kasy na materiały.

Więc inwestor udzielił mu pożyczki na materiały (na podstawie odrębnego pisemnego porozumienia z deklaracją i wekslem) w ten sposób, że sam zapłacił faktury za te materiały, a na zabezpieczenie zwrotu pożyczki i odsetek w terminie był weksel - który według tej deklaracji jednocześnie zabezpieczał wszystkie roszczenia, kary umowne etc... z tego głównego kontraktu...

Później inwestor powielił jeszcze 3 razy takie porozumienie ale powoływał się w każdym na ten weksel z pierwszego porozumienia... - może to wzbudziło wątpliwości...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieważność wekslu - błędny opis kwot

Post autor: Lech » 09 gru 2021, 13:36

W takich sytuacjach najpierw dokładnie zapoznaję się z pozwem. Czasami wychodzą wówczas jakieś niuanse, na przykład błąd w wekslu, abo chociażby błędny termin żądania odsetek, czy wynikający z pozwu fakt nieprzedstawienia weksla do zapłaty (a więc brak zwłoki w spełnieniu świadczenia - przedwczesność roszczenia). To jest to, co można wychwycić obiektywnie. Potem można się zastanawiać, czy powodem niewydania nakazu są jakieś mniej lub bardziej możliwe wątpliwości sądu co do poprawności weksla lub jego uzupełnienia - jeśli mówimy o tym wekslu z błędnie wpisaną sumą, to może jest to powód. Jak omówiłem, nie powoduje to nieważności weksla, ale zawsze jest to pretekst to skierowania sprawy do trybu zwykłego. W dalszej kolejności nie można też wykluczyć, że sąd nie wyda nakazu, "bo nie", bez względu na to, jak dobrze byśmy opisali stan faktyczny i jak dobre dowody byśmy przedstawili :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości