Pozew za nieopłaconą fakturę

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Marzena1
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2020, 13:13

Pozew za nieopłaconą fakturę

Post autor: Marzena1 » 09 mar 2020, 13:20

Dzień dobry Państwu. Męczy mnie od dawna poniższa kwestia. Wykonujemy w firmie prace budowlane dla tzw. Kowalskich. Części z klientów wystawiamy faktury z miesięcznym terminem płatności. Zabezpieczamy je w pełni wypełnionym wekslem z datami i kwotą pokrywającą się z fakturą. Czy jeśli klient nie zapłaci to możemy pozywać go jedynie z weksla czy również z faktury (w e-sądzie)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew za nieopłaconą fakturę

Post autor: Lech » 09 mar 2020, 14:40

Jeśli w e-sądzie, to tylko na podstawie faktur. A nawet nie faktur, bo sama faktura nie jest dowodem istnienia zobowiązania, tylko na podstawie zawartych z klientami umów i dowodami ich wykonania (protokoły odbioru itp.).
Dlaczego nie weksel - http://www.remitent.pl/lublin-epu-nie-w ... obrze/6685
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Marzena1
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2020, 13:13

Re: Pozew za nieopłaconą fakturę

Post autor: Marzena1 » 11 mar 2020, 09:27

Dzień dobry. Dziękuję za odpowiedź. W e-sądzie otrzymujemy ponad połowę nakazów na podstawie samej podpisanej faktury. To chyba zależy od sędziego.
Chyba niezbyt dokładnie wyraziłam się. Przepraszam. Chodziło mi o to czy mając fakturę i weksel mogę wybierać czy pozywać z weksla czy na podstawie faktury. Pomińmy e-sąd a weźmy pod uwagę dowolny sąd rejonowy. Po głowie mi taka myśl chodzi, że ten weksel można potraktować jako zapłatę, więc pozywanie na podstawie faktury mogłoby być niepoprawne wtedy. I swoje wątpliwości pragnę rozwiać.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew za nieopłaconą fakturę

Post autor: Lech » 13 mar 2020, 08:24

Pozywanie na podstawie faktury byłoby niepoprawne, jeśli weksel rzeczywiście jest zapłatą za fakturę. Może być bowiem tak, że weksel jest jedynie zabezpieczeniem zapłaty.
Co jest napisane na fakturze w przedmiocie formy płatności? Czy wynika z niej, że została już zapłacona wekslem?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Marzena1
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2020, 13:13

Re: Pozew za nieopłaconą fakturę

Post autor: Marzena1 » 13 mar 2020, 10:48

Forma płatności: przelew

My ten weksel traktujemy jedynie jako zabezpieczenie i przyznam, że jak w e-sądzie nie otrzymywaliśmy nakazu z faktury to do rejonowego wysyłaliśmy weksel bez faktury.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew za nieopłaconą fakturę

Post autor: Lech » 16 mar 2020, 08:47

W takim przypadku powództwo może się opierać zarówno o fakturę, jak i o weksel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Marzena1
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2020, 13:13

Re: Pozew za nieopłaconą fakturę

Post autor: Marzena1 » 28 mar 2020, 14:09

Dziękuję Panu za odpowiedź
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości