Poręczenie

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
iza33-16@o2.pl
Posty: 2
Rejestracja: 11 mar 2020, 18:43

Poręczenie

Post autor: iza33-16@o2.pl » 12 mar 2020, 10:30

Witam. . Proszę o pomoc. 6lat temu zostałam wprowadzona w błąd przy podpisaniu weksla. Podpisalam go bliskiej osobie z rodziny... Otrzymalam informacje, ze weksel jest na pierwsze zatowarowanie, ktore może byc maksymalnie na kwote 80tys. I powinna byc spłacona w góra 2lata. Drugi poręczyciel dodtal taką samą informacje jednak po 2 latach, gdy zapytalam o zwrot weksa dowiedziałam się, ze ma go zabka i bedzie miała do czasu rozwiązania z nimi umowy. Jak podpisywalam weksel bylam mloda, nie mialam pracy, rodziny i nie miałam żadnej wiedzy nt. Weksla. Teraz jestem trochę mądrzejsza i chciałabym złapać sie jakiejkolwiek szany wycofania weksla. Zabka jest priwadzona, ma spore obroty, przynosi zyski... Jednak osoba która ją prowadzi stoczyła się. W gre wchodzą uzywki i problemy z prawem. Uwazam, ze zabka powinna zamknac ten sklep albo zmienic ajenta, a ja powinnam odzyskac swoj weksel, który podpisalam z glupoty i niewiedzy. Jest szansa? Co robić?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczenie

Post autor: Lech » 13 mar 2020, 08:29

Co do zasady udzielone poręczenie jest nieodwołalne i nie ma możliwości jego wycofania, bez zgody wierzyciela.

Jeśli uważasz, że podpisałaś weksel pod wpływem błędu, i jesteś w stanie udowodnić to przed sądem, to może mieć zastosowanie uchylenie się od skutków oświadczenia woli:

art. 84 kodeksu cywilnego,
art 88 kodeksu cywilnego (należy uchylić się od oświadczenia w ciągu roku od wykrycia błędu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
iza33-16@o2.pl
Posty: 2
Rejestracja: 11 mar 2020, 18:43

Re: Poręczenie

Post autor: iza33-16@o2.pl » 13 mar 2020, 12:10

Dostałam informację, ze jeśli weksel zostanie spłacony (czyli ten towar) to ja otrzymam go spowrotem. Gdy o niego poprosilam, to ajent smieje mi sie w twarz... Poprosiłam w takim razie o przepisanie weksla na inna osobę w wakacje, otrzymałam odpowiedzieć, ze nie ma problemu, bo ja wymyślam i sieje panikę, a to przecież nic takiego. tak czekam juz ponad pół roku... Nie chcę siedziec i czekać z założonymi rekamk. Czyli man zakładać sprawę? Od czego zacząć? Czy musze miec jakąś kopie weksla? Dodam, ze podpisanie go trwało 3minuty. Odczytane dane osobowen i prośbą o podpis. Zero wyjaśnień :/ czy to faktycznie tak wygląda? Nie dostałam kopii itp.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczenie

Post autor: Lech » 16 mar 2020, 08:49

Zachęcam do skorzystania z porady prawnika - sprawa jest trudna, być może nie do udowodnienia (w przedmiocie wprowadzenia w błąd), ale na pewno nie rozstrzygnie się jej na forum.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości