Braki formalen pozwu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Braki formalen pozwu

Post autor: lheureux » 27 lip 2020, 09:22

Hej. Pozew o wydanie nakazu zapłaty z weksla. Weksel własny indosowany. Sąd wzywa do uzupełnienia braków formalnych pozwu poprzez zapłatę opłaty uzupełniającej od pozwu - do 5%, oraz zobowiązuje do przedłożenia dokumentów dotyczących podstawowego stosunku prawnego w terminie 14 dni pod rygorem skutku z art. 233par2 kpc. Jak zatem mam to rozumieć. Czy praktyka sądów w sprawach o zapłatę jest teraz taka, że sprawy lądują w procesie? I czy powinienem teraz prosić remitenta aby ten wydał mi dokumenty ze stosunku podstawowego aby uzupełnić brak?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Braki formalen pozwu

Post autor: Lech » 27 lip 2020, 12:11

Praktyka jest różna, i czasem rozmija się nie tylko z prawem, ale i zwykłą logiką. Bo jak możesz przedstawić umowy pomiędzy wystawcą a remitentem, skoro:
- nie jesteś ich stroną
- nie dochodzisz roszczenia na ich podstawie.

Rozwiązania są dwa - albo umowy pokazać, albo nie, i żalić się na postanowienie o odrzuceniu pozwu (jeśli do tego dojdzie, z uwagi na te rzekome braki). Co do zasady osobiście skłaniałbym się do tego drugiego rozwiązania, bo jeśli chcemy, aby w sądach było lepiej, to jak inaczej, jak nie godząc się na takie żądania?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Braki formalen pozwu

Post autor: kwiatek158 » 08 sie 2020, 13:50

Witam. Złożyłem pozew do Sądu (a składałem jak z resztą Pan wie chyba ich już co najmniej kilkanaście o ile nie kilkadziesiąt). Wszystko opisałem w pozwie tak jak zawsze, odsetki również żądałem od drugiego dnia terminu płatności weksla (czyli weksel płatny np. 1 sierpnia 2020 a odsetki żądałem od 2 sierpnia, do tego zadbałem aby termin żądania odsetek był dniem roboczym). I nagle otrzymuję z sądu pisemko (w załączniku). Czy orientuje się Pan o co chodzi z pkt 1 tego zarządzenia? kilkanaście razy sprawdzałem i na bank mam wszystko w pozwie ok co do daty odsetek. Nie wiem o co chodzi, że nie wydano mi nakazu zapłaty?
Załączniki
rozprawa.png
rozprawa.png (725.8 KiB) Przejrzano 6845 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Braki formalen pozwu

Post autor: Lech » 09 sie 2020, 15:34

Bez zobaczenia weksla i pozwu nie stwierdzę, czy odsetki w pozwie na 100 procent zostały poprawnie zażądanie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości