Scena wekslowa z filmu "Kobiety Mafii 2"

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
stawan
Posty: 1
Rejestracja: 18 paź 2020, 00:55

Scena wekslowa z filmu "Kobiety Mafii 2"

Post autor: stawan » 18 paź 2020, 01:11

W ostatnich pięciu minutach dostępnego na Netflixie filmu z 2019 roku pt. "Kobiety Mafii 2" (reż. Patryk Vega), Stella (Aleksandra Grabowska) podchodzi do Anny Ostrowskiej (Katarzyna Warnke) z prośbą o autograf na egzemplarzu jej książki. Dialog przebiega następująco:

(S) Chcę tylko imię i nazwisko.
(AO) Okej. Proszę.
(S) Resztę dopiszę sama. [wyrywa kartkę] Piętnastego października zapłacę bez protestu kwotę...Ile wpisać? Milion?
(AO) Co jest, kurwa?
(S) Podpisałaś na siebie weksel.
(AO) Oddaj!
(S) Nie za darmo.
(AO) Ale ty się mnie nie boisz? Co chcesz? Ile chcesz?
(S) Hajs mam w dupie. Chciałam tylko zrobić na tobie wrażenie.
(AO) No to szacun. Ale o co chodzi?
(S) Chcę zostać królową mafii.
(AO) O kurwa.


1. Jak mecenas Lech ocenia sposób implementacji prawa wekslowego w kinie Patryka Vegi?

2. Czy taki weksel i zobowiązanie z niego są ważne i egzekwowalne?

3. Czy kiedykolwiek zdarzyło się coś takiego w prawdziwym życiu?

Jeśli to sprawa typu słowo przeciwko słowu, to być może był w historii ktoś, kto tak próbował? Jestem w stanie wyobrazić sobie obie ewentualności, przy czym pierwsza jest pewniejsza (bardziej wygrywalna). Ewentualność nr 1: Podkładamy komuś coś do podpisu (mamy prawdziwy, oryginalny, odręczny podpis), np. kartkę do autografu gwieździe showbiznesu albo rękę w gipsie czy "Złote myśli" koledze ze szkolnej ławki. Ewentualność nr 2: Znajdujemy w publicznej dokumentacji wzór podpisu kogoś majętnego i fałszujemy go na niezbyt wysoką kwotę. Jeśli badania grafologiczne nie są zero-jedynkowe, suma będzie rozsądna i udowodnimy, że kiedyś byliśmy na jednym bankiecie z Kulczykiem, to możemy sprawę spokojnie wygrać.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Scena wekslowa z filmu "Kobiety Mafii 2"

Post autor: Lech » 18 paź 2020, 13:35

stawan pisze:
18 paź 2020, 01:11
W ostatnich pięciu minutach dostępnego na Netflixie filmu z 2019 roku pt. "Kobiety Mafii 2" (reż. Patryk Vega), Stella (Aleksandra Grabowska) podchodzi do Anny Ostrowskiej (Katarzyna Warnke) z prośbą o autograf na egzemplarzu jej książki. Dialog przebiega następująco:

(S) Chcę tylko imię i nazwisko.
(AO) Okej. Proszę.
(S) Resztę dopiszę sama. [wyrywa kartkę] Piętnastego października zapłacę bez protestu kwotę...Ile wpisać? Milion?
(AO) Co jest, kurwa?
(S) Podpisałaś na siebie weksel.
(AO) Oddaj!
(S) Nie za darmo.
(AO) Ale ty się mnie nie boisz? Co chcesz? Ile chcesz?
(S) Hajs mam w dupie. Chciałam tylko zrobić na tobie wrażenie.
(AO) No to szacun. Ale o co chodzi?
(S) Chcę zostać królową mafii.
(AO) O kurwa.


1. Jak mecenas Lech ocenia sposób implementacji prawa wekslowego w kinie Patryka Vegi?
Powyższa sytuacja jest przestępstwem co najmniej opisanym w art. 270 kodeksu karnego ("Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa."), a może nawet popełnia zbrodnię opisaną w art. 310 kodeksu karnego ("Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału")
2. Czy taki weksel i zobowiązanie z niego są ważne i egzekwowalne?
Podpis na takim wekslu nie wiąże osoby podpisanej, ponieważ nie został złożony z zamiarem zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.
3. Czy kiedykolwiek zdarzyło się coś takiego w prawdziwym życiu?
Znam przypadek z wyłudzaniem podpisów przez domokrążców:
http://www.remitent.pl/falszywy-elektry ... eksle/1724
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości