Nieuczciwi kontrahenci

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Oskarrab
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2021, 15:38

Nieuczciwi kontrahenci

Post autor: Oskarrab » 31 mar 2021, 15:53

Dzień dobry,

Sprawa jest przytłaczająca, jestem osobą młodą, która stawia swoje pierwsze kroki w biznesie i miałem okazję współtworzyć firmę deweloperską, gdzie moim udziałem było zapoznanie dwóch stron i ciągła praca (jak się później okazało) na ich rzecz. Jednej, która posiadała kapitał, a drugiej wnoszącej patent, który ma zrewolucjonizować budowanie. Jak już wszystko zostało ustalone, nadszedł czas na założenie spółki i tutaj po moich negocjacjach otrzymałem negatywną odpowiedź i nie uzyskałem udziałów.

W drodze batalii wynegocjowałem umowę, którą można nazwać "wdzięczność", gdzie dwóch wspólników zobowiązało się do wypłacania dwa razy w roku po 30tyś jako wynagrodzenia za wniesiony wkład w utworzenie firmy, a ponad to do wypłaty 200-400tyś złotych zależnych od zysku spółki. Wypłata miała być zrealizowana przy zysku 10mln złotych.

Wszystko było dobrze i nadszedł czas na zapłatę pierwszej transzy - 30 tyś złotych, niestety to nie nastąpiło, a ja otrzymałem informacje, że nie taka była umowa, że firma ma działać, a póki co generuje straty (działki kupione i budowa budynków jest stratą, jednak ma finalnie przynieść im 60% zwrotu z inwestycji). Rzeczywiście w umowie nie wskazane zostało, że "firma jak będzie działać to otrzymam wynagrodzenie", a zapis jest jasny:
Pan X i Pan Y deklarują zapłatę 30 tyś złotych płatne na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Jak wiemy, za chwile nastąpi następna płatność i tym razem będzie podobnie.
W związku z tym chciałbym wystawić im weksel, a raczej kilka.

1. 30 000zł 06.04.2021
2. 30 000zł 22.12.2021
3. 30 000zł 01.04.2022
4. 150 000zł 22.12.2022
5. 150 000zł 01.04.2022

I całkowicie zerwać umowę, która nie jest doprecyzowana, nie posiada żadnych ram czasowych, równie dobrze musieliby płacić do końca życia, ale sęk w tym, że również nie ma wpisanej firmy, od której zależna byłaby zapłata tych 300tyś.
"Premia od zysku 10mln rzędu 200-400tyś"
"20-30tyś na Wielkanoc i Boże Narodzenie"
Umowa zawiera również inne zapisy jak udziały w innej spółce, zakup mieszkania na preferencyjnych warunkach itp. jednakże to nie jest na tyle istotne

Tutaj pojawiają się dodatkowe pytania,
Czy powinienem wystawić im na to FV jako pośrednictwo? Opłacić podatek od przychodu mimo braku płatności i wystawić weksel? (Oczywiście zakładając, że go podpiszą)
Czy na podstawie treści zawartej w " " mogę wystawić weksel?
Jeśli tak to, który byłby najodpowiedniejszy? Jakie zapisy w nim zawrzeć? Solo, na zlecenie?

Bardzo proszę o poradę, gdyż jest to ciężki dla mnie temat, gdy dwóch rekinów biznesu bawi się moim kosztem
Jeśli powyższe jest skomplikowane również proszę o poradę, płatną, poniżej @
weglarzoskar@gmail.com
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieuczciwi kontrahenci

Post autor: Lech » 01 kwie 2021, 10:41

Aby coś konkretnie doradzić, należałoby się zapoznać z treścią umowy.

Ale nie wykluczam, że jest, tak jak piszesz. Widziałem wiele umów, gdzie obietnice były pełne zysków, a z umowy wynika, że to zwykła inwestycja, w której inwestor nie tylko nic nie ma zagwarantowane, ale i ponosi ryzyko biznesowe inwestycji w postaci strat. W dodatku ma niewielki lub żaden wpływ na sposób realizacji inwestycji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości