Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
przyjaciel
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:38

Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: przyjaciel » 13 lis 2011, 22:23

Witam Pana.
Bardzo uważnie śledzę ten portal, ale przyznam, że od natłoku informacji mam mały mętlik.
Otóż powoli zaczynam przygotowywać się do uzupełnienia weksla i nie chcę popełnić najmniejszego błędu. Chodzi o bardzo dużą kwotę, którą jest mi dłużna spółka z o.o.
Gdyby zechciał Pan zerknąć i podpowiedzieć, czy wszystko jest w porządku. Poza tym wiem, że trasat nie będzie chciał tego weksla wykupić i spodziewam się, że będę zmuszony skierować sprawę na drogę sądową.
Weksel podpisany został przez prokurenta samoistnego, którym była w tym czasie moja żona.
Weksel był wystawiony " na wszelki wypadek", gdyby udziałowcy spółki zechcieli w przyszłości zerwać zawartą pomiędzy nami umowę.
Poza tym spółka zmieniła adres. Co prawda w tej samej miejscowości, ale nie wiem, czy w pozwie pisać adres stary czy nowy.
Pozdrawiam i bardzo dziękuję za pomoc.

WEKSEL WŁASNY BEZ PROTESTU
XXXXXXXX ..................... .................................
MIEJSCE WYSTAWIENIA DATA WYSTAWIENIA SUMA PIENIĘŻNA

ZA OKAZANIEM ( PRZEDSTAWIĆ W CIĄGU 5 LAT) ZAPŁACĘ BEZ PROTESTU ZA TEN WŁASNY WEKSEL NA ZLECENIE .............................................................
osoba na zlecenie której weksel ma być zapłacony

SUMĘ ...................................................
suma pieniężna słownie

pieczęć spółki


PROKURENT SPÓŁKI
.........................

....................................
miejsce płatności weksla
przyjaciel
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:38

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: przyjaciel » 13 lis 2011, 22:25

Starałem się przepisać weksel tak jak w oryginale, ale się nie udało.
Oczywiście pieczątka spółki, podpis pod nią znajdują się po prawej stronie na dole.
Ale dodatkowo miejsce płatności jest pod podpisem i nie wiem, czy to ma znaczenie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: Lech » 13 lis 2011, 22:28

przyjaciel pisze:Poza tym wiem, że trasat nie będzie chciał tego weksla wykupić
Akurat w tym przypadku nie trasat, tylko wystawca.
przyjaciel pisze: czy w pozwie pisać adres stary czy nowy.
Aktualny zgodny z KRS
przyjaciel pisze: WEKSEL WŁASNY BEZ PROTESTU
XXXXXXXX ..................... .................................
MIEJSCE WYSTAWIENIA DATA WYSTAWIENIA SUMA PIENIĘŻNA

ZA OKAZANIEM ( PRZEDSTAWIĆ W CIĄGU 5 LAT) ZAPŁACĘ BEZ PROTESTU ZA TEN WŁASNY WEKSEL NA ZLECENIE .............................................................
osoba na zlecenie której weksel ma być zapłacony

SUMĘ ...................................................
suma pieniężna słownie

pieczęć spółki


PROKURENT SPÓŁKI
.........................

....................................
miejsce płatności weksla
Cóż, brakuje daty wystawienia (wpisać taką, w jakiej dacie weksel był podpisany i wręczony remitentowi), oznaczyć tegoż remitenta, wpisać kwotę. Miejsce wystawienia jakieś jest już wpisane?
gdyby udziałowcy spółki zechcieli w przyszłości zerwać zawartą pomiędzy nami umowę.
To znaczy pomiędzy kim ta umowa jest?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przyjaciel
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:38

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: przyjaciel » 13 lis 2011, 22:36

Bardzo dziękuję za mega szybką odpowiedź.
Oczywiście wystawca, a nie trasat.
Czy do wniosku o wydanie nakazu zapłaty załączyć pełen KRS, w którym będzie również moja żona widniała jako prokurent spółki?
Miejsce wystawienia weksla jest wpisane, data i suma pieniężna nie jest. Nie ma też miejsca płatności weksla.
Jeśli chodzi o umowę, zawarta ona była pomiędzy zarządem spółki ( udziałowcami) a mną.
Dodam, że moja żona nie była wspólnikiem. Wspólnikami i zarządem są osoby z mojej rodziny.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: Lech » 13 lis 2011, 22:51

przyjaciel pisze:Czy do wniosku o wydanie nakazu zapłaty załączyć pełen KRS, w którym będzie również moja żona widniała jako prokurent spółki?
Nie jest to raczej obligatoryjne, ale jeśli stajemy przed takim wyborem, to lepiej więcej, jak mniej :)

Jeśli chodzi o umowę, zawarta ona była pomiędzy zarządem spółki ( udziałowcami) a mną.
Dodam, że moja żona nie była wspólnikiem. Wspólnikami i zarządem są osoby z mojej rodziny.
I skąd roszczenie do spółki, skoro nie jest ona stroną umowy?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przyjaciel
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:38

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: przyjaciel » 13 lis 2011, 22:56

Spółka jest w tym sporze stroną.
To z pewnością jest sprawa dużo większego kalibru, nie nadająca się na forum publiczne.
Mimo wszystko bardzo Panu serdecznie dziękuję za ważną dla mnie opinię.
Gdyby była możliwość, oczywiście odpłatnego uzyskania od Pana porady prawnej w zakresie tego tematu, byłbym zobowiązany.
Niestety niewielu prawników zajmuje się prawem wekslowym i właściwie większość z nich musi najpierw doczytać, a potem dopiero starają się udzielić porady.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: Lech » 13 lis 2011, 22:57

Na stronie remitent.pl są linki do kilku radców prawnych, w razie potrzeby zapraszam do kontaktu.
musi najpierw doczytać, a potem dopiero starają się udzielić porady.
Urocze. Choć nie zawsze musi to być wada, przyznam się, że i ja często doczytuję:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przyjaciel
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:38

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: przyjaciel » 13 lis 2011, 23:04

Cóż. Doczytanie szczegółów, a przypominanie sobie z lat studiów teorii to znaczna różnica:))
Z pewnością skorzystam z porady któregoś z panów.

Gdyby jednak zechciał Pan jeszcze zaspokoić moją ciekawość ( chodzi o niedzielno-poniedziałkowy sen))
Czy spółka nie będąc w posiadaniu umowy wekslowej ma jakiekolwiek pole manewru w zakresie wniesienia sprzeciwu do nakazu zapłaty, który może zostać wydany przez sąd?
Spodziewam się generalnie problemów w sądzie, bo nie każdy sędzia będzie chciał od ręki wystawić nakaz zapłaty na dużą kwotę. Mówimy tu o kwotach siedmiocyfrowych.
Ponadto, gdyby nawet spółka zdecydowała się na wniesienie zarzutów do weksla, to jest wielu świadków, którzy z pewnością zaświadczą o istnieniu umowy ustnej.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: Lech » 13 lis 2011, 23:11

przyjaciel pisze: Czy spółka nie będąc w posiadaniu umowy wekslowej ma jakiekolwiek pole manewru w zakresie wniesienia sprzeciwu do nakazu zapłaty, który może zostać wydany przez sąd?
Teoria:
1. Jeśli posiadaczem weksla jest remitent, to spółka może mu przedstawiać zarzuty ze stosunku podstawowego, przy czym dozwolone są wszelkie środki dowodowe, w tym i zeznania świadków
2. Jeśli posiadaczem jest kolejny nabywca weksla na drodze indosu, to zarzuty pozawekslowe nie są wobec niego skuteczne, jeśli przy zakupie weksla nie działał on świadomie na szkodę dłużnika.

Praktyka:
Zależy od tego jaki stosunek do weksla, jego abstrakcyjności itd. ma dany sędzia. Jeśli ma wątpliwości, przekona go byle zeznanie świadka.

Nie dalej jak w ten weekend napisała do mnie osoba, która - chcąc zabezpieczyć się wekslem - wypisała go i dała do podpisu dłużnikowi. A teraz w I instancji została skazana karnie za podrobienie weksla...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przyjaciel
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:38

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: przyjaciel » 13 lis 2011, 23:26

Narazie posiadaczem weksla jest remitent, aczkolwiek możliwy jest dalszy indos....
Zarzuty ze stosunku podstawowego? Przepraszam, ale nie bardzo wiem, jakie zarzuty mogłyby zostać podniesione w takim przypadku. Mamy z żoną od zawsze rozdzielność majątkową, spółka jest mi winna pieniądze, weksel został wystawiony przez prokurenta za wiedzą prezesa zarządu - rób jak chcesz, żebyś się tylko czuł bezpiecznie.
Faktem jest, że z lektury internetowej wynika, że sędziowie mają niezwykle różne podejście do spraw wekslowych. Tak, jakby uczono ich z różnych lektur....
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: Lech » 13 lis 2011, 23:33

przyjaciel pisze:Zarzuty ze stosunku podstawowego? Przepraszam, ale nie bardzo wiem, jakie zarzuty mogłyby zostać podniesione w takim przypadku.
Pisałeś, że spółka/zarząd nie wywiązała się z jakiejś umowy i stąd uzupełnienie weksla, zarzutem byłoby zatem wywiązanie się z tej umowy i tym samym nieuprawnione uzupełnienie weksla.
rób jak chcesz, żebyś się tylko czuł bezpiecznie.
Zasadniczo przy kwotach 7-cyfrowych jako wierzyciel żądałbym "większego zielonego światła" niż tylko "róbcie co chcecie, mam to gdzieś" :)
Faktem jest, że z lektury internetowej wynika, że sędziowie mają niezwykle różne podejście do spraw wekslowych. Tak, jakby uczono ich z różnych lektur....
Zbytnio próbuje się równać prawo wekslowe do cywilnego, zresztą narzekał na to Szpunar (RIP 2002).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przyjaciel
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:38

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: przyjaciel » 13 lis 2011, 23:40

Moje zapytanie i odpowiedzi mogą wydawać się bardzo lakoniczne, ale nie chciałbym na forum wdawać się w szczegóły, za co przepraszam.

Ogólnie rzecz ujmując, spółka jest mi winna jako spółka w tej chwili już określoną kwotę pieniędzy. Nigdy nie dopuszczałbym do siebie myśli, że zarząd/ udziałowcy, a przez to spółka może ze mną postąpić tak, jak to się stało. Stąd roszczenie wobec spółki.

Wydawało mi się, że weksel będzie dla mnie odpowiednim zabezpieczeniem, choć przyznam, że nigdy nie spodziewałbym się tego, że będę musiał kiedykolwiek odnaleźć go na dnie szuflady.

Pozwolę sobie zatem zakończyć ten wątek i jeszcze raz podziękować. Pojawiło się nieco więcej światła:)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: Lech » 13 lis 2011, 23:47

Tutaj najbardziej "śmierdzące" jest, że na Twoją rzecz weksel podpisała żona. Teoretycznie nie można wszak wykluczyć, że weksel ten, zamiast być znalezionym na dnie szuflady, został wystawiony kilka dni temu :) (nie oceniam, tylko przewiduję ewentualne zarzuty).

Przygotuj się zatem na badanie przez biegłych, kiedy dokładnie weksel był podpisany (ocena po "atramencie") :)

Ktoś tu na forum podawał nawet linki do takich wątków, a i ja sam rozmawiałem w tym roku z kimś, kto ma taką sprawę jako powód gdzieś w Krakowie (kwota 5-cyfrowa).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przyjaciel
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:38

Re: Prawidłowość weksla in blanco - jak go wypełnić?

Post autor: przyjaciel » 14 lis 2011, 07:30

Cóż, równie śmierdzące powinien być zatem też fakt, że udziałowcy spółki to najbliższa rodzina.
Ponadto kwestii badania biegłego wcale się nie obawiam, ponieważ na wekslu widnieje oryginalna pieczątka spółki, której sztuk była tylko jedna, a podpis naniesiony został przy opieczętowywaniu.
No ale jak już wcześniej mówiliśmy, sąd zdecyduje, czy weksel to weksel.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości