Czy taki weksel będzie ważny ?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
student996
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:38

Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: student996 » 01 gru 2011, 12:49

Witam,

Na wstępie muszę przyznać, że ta strona internetowa powaliła mnie na kolana, kopalnia wiedzy z którą w dużej części już się zaznajomiłem.
Piszę ponieważ mam wątpliwość czy pewne zapisy pod wekslem, a dokładnie : "Do weksla niezupełnego w chwili podpisania strony zawarły umowę określającą zasady jego wypełniania. Weksel nie może być przedmiotem cesji." nie powodują jednak unieważnienia weksla ? Znajomy prawnik powiedział mi że mogę dać je tylko na rewersie weksla. Pytanie jak to faktycznie powinno być ?
Mój weksel wyglądałby następująco : (dodam, że to ja jestem wystawcą weksla, więc powinien mnie maksymalnie chronić gdyby ktoś chciał go wykorzystać inaczej niż w deklaracji).
Z góry dziękuję za uwagi.

WEKSEL
…………..…….., dnia.……….……………Na…………………

zapłacę …………………………………………………………………………………………………...………………………………………...

za ten weksel na rzecz „XXX" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w XXX,
sumę …………………..…….……………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..………………………………………………złotych
Weksel nie na zlecenie.
Do weksla niezupełnego w chwili podpisania strony zawarły umowę określającą zasady jego wypełniania.
Weksel nie może być przedmiotem cesji.

Płatny…………………………………..
.........................................................
Czytelny podpis wystawcy weksla
PESEL……………………………..
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: Lech » 01 gru 2011, 13:05

Zdaje się, że pani Izabela Heropolitańska w swoim komentarzu (2011), przedstawiła pogląd, że weksel nie może zawierać zakazu cesji (co najwyżej zakaz indosów), powiem jednak, że był to pogląd nie poparty żadnym argumentem typu orzeczenie sądu, jak również nie spotkałem się z taką opinią w innych komentarzach. Ja przeszkód nie widzę, skoro cesja, to patrzymy na jej kodeksowe warunki, a tam wyłączenie możliwości jej dokonania jest możliwe.

Informacja o kaucyjnym/gwarancyjnym charakterze weksla zwyczajowo jest umieszczana w formie klauzuli "weksel kaucyjny", "weksel gwarancyjny", która właśnie oznacza, że weksel był in blanco i istnieje pozawekslowa umowa, nie stanowi to błędu. Niektórych taka rozbudowana klauzula może razić, nie ma przeszkód wówczas, aby ją umieścić na rewersie - (V CKN 136/2000): „Adnotacja zamieszczona na odwrocie weksla nie stanowi jego treści. Może natomiast stanowić dowód dla wykazania w oparciu o które – spośród kilku porozumień wekslowych – weksel in blanco powinien zostać wypełniony.”
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
student996
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:38

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: student996 » 01 gru 2011, 15:52

Witam Leszku,
Na wstępie dziękuję za szybką odpowiedź. Jestem pod wrażeniem.
Jednak że przyznam Ci, że trochę się zgubiłem i mam kilka pytań :
1) Czy mam gdzieś dopisywać, że weksel jest kaucyjny/gwarancyjny ? Czy moja treść którą przedstawiłem wystarczy ?
2) Czy według niektórych osób problemem jest zapis na wekslu "Weksel nie może być przedmiotem cesji. " czy również zapis "Do weksla niezupełnego w chwili podpisania strony zawarły umowę określającą zasady jego wypełniania." co sugerowałby zostawić a co usunąć ?
3) Jeśli wybrał bym opcję usunięcia obu zapisów to rozumiem, że sugerujesz je wrzucić na rewers i nie powinno to już nikogo drażnić ?

Po prostu z jednej strony chciałbym się zabezpieczyć, a z drugiej strony nie chcę słyszeć ględzenia remitenta, że co to za weksel że takiego weksla to on nie chce itd. :-)
Mam też pytanie
4) Czy spokojnie mogę wpisać ręcznie datę i miejscowość wypełnienia weksla + podpisać się + adnotacje na rewersie i czy to nadal będzie weksel in blaco i remitent nie powinien mieć uwag ?

Mój potencjalny remitent przyzwyczajony jest to tych starych urzędowych druczków i jest zwolennikiem czystych standardowych blankietów. Chciałbym z jednej strony przepchnąć to przez niego, z drugiej chciałbym być zabezpieczony (oczywiście w miarę). Żeby np. nie było przepychanek, że umowy wekslowej nie było, albo ta umowa wekslowa to nie ta umowa co ja mam. Dodam, że pierwszy raz podpisuję z tym remitentem weksel, jest tam reprezetacja jednoosobowa, członek zarządu nieuchwytny, ale jest prokura samoistna. Weksel jest zabezpieczeniem postanowień zawartej umowy, remitentowi chodzi o to, żebym po zakończeniu umowy najmu oddał pewną rzecz którą mam oddaną w najem i żeby ona była we właściwym stanie. Gdybym nie oddał tej rzeczy on uruchamia weksel.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: Lech » 01 gru 2011, 16:10

Dla remitenta-tradycjonalisty polecam następujący weksel in blanco:

WARSZAWA, 1 GRUDNIA 2011r. Na ... ... ... zł
DNIA ... ... ... ZAPŁACĘ ZA TEN GWARANCYJNY WEKSEL
NA RZECZ ABCDEFGHIJKL sp. z o.o. w Lęborku
SUMĘ ... ... ... ... ... ... ... zł
NIE NA ZLECENIE
PŁATNY W WARSZAWIE
PODPIS

I jeśli potem zawrzesz do tego umowę, zawartą też 1 GRUDNIA, do której dołączy się ksero weksla (aby było wiadomo, że dotyczy właśnie tego weksla), to wówczas będzie można spokojnie powiedzieć, że umowa Cię zabezpiecza, nawet bez wyraźnych odnoszeń spoza treści weksla do umowy wekslowej. To jest absolutne minimum.

Zgodnie z przytoczonym orzeczeniem, rewers jako nie stanowiący treści weksla i zawierać "pozawekslowe" informacje o umowie.

Sama cesja nie jest czymś, czego by się trzeba było obawiać - po cesji i tak wobec nowego nabywcy masz te same zarzuty, co wobec starego. Nie ma zatem większego sensu wymagać zakazu cesji.

Miejscowość wystawienia - powinno się wpisać.

Datę wystawienia - również (wpisywanie daty wystawienia jest szczególnie ważne w przypadku wystawców będących spółkami handlowymi - http://www.remitent.pl/dlaczego-warto-p ... blanco/604 - ale nawet dla osób fizycznych jest to o tyle ważne, że skoro umowa wekslowa jest zawarta 1 grudnia, to i weksel powinien mieć taką datę wystawienia, przecież na podstawie takiej umowy nie obali się każdego, również wystawionego z innej okazji i innego dnia - weksla).

Wekslem in blanco jest weksel, któremu brakuje przynajmniej jednego elementu, w tym przypadku: daty płatności i kwoty. Wszystko inne jest już znane (ewentualnie jeszcze można zrezygnować z miejsca płatności, pozostawiając to do wypełnienia w gestii remitenta) i powinno być umieszczone na wekslu w momencie wręczania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
student996
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:38

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: student996 » 02 gru 2011, 11:38

orginalny druk zaproponowany przez mojego remitenta brzmiał
===================================================================
…………..…….., dnia.……….……………Na…………………

zapłacę …………………………………………………………………………………………………...………………………………………...

za ten weksel na zlecenie .......................................,
sumę …………………..…….……………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..………………………………………………złotych

Płatny…………………………………..
.........................................................
Czytelny podpis wystawcy weksla
PESEL……………………………..


===================================================================

a ja zamierzam zaproponować mu - modyfikację jego orygnialnego druku
do postaci
==============================================
WEKSEL
…………..…….., dnia.……….……………Na…………………

zapłacę …………………………………………………………………………………………………...………………………………………...

za ten weksel na rzecz „XXX" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w XXX,
sumę …………………..…….……………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..………………………………………………złotych
Weksel nie na zlecenie.

Płatny…………………………………..
.........................................................
Czytelny podpis wystawcy weksla
PESEL……………………………..
================================================
Dodałem nagłówek "WEKSEL", wywaliłem z orginału "na zlecenie" i dodałem "na rzecz", dodałem nazwę remitenta, do tego wpiszę mu miejscowość i datę wystawienia (czyli pierwsze 2 pola) oraz się podpiszę.
Na rewersie z kolei dam mu dopisek "Do weksla niezupełnego w chwili podpisania strony zawarły umowę określającą zasady jego wypełniania."

Jak myślisz Lechu czy to będzie w porządku ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: Lech » 02 gru 2011, 11:45

Tytuł weksla ma tylko znaczenie ozdobne.

Sam weksel w porządku (ewentualnie można dodać mu klasyczną klauzulę "za ten kaucyjny weksel" (albo: gwarancyjny).

Na temat umowy wekslowej się nie wypowiadam, bo nie widziałem ;)

EDIT:

może zamiast

zapłacę....

wpisz:

Dnia .... .... .... zapłacę

chyba że chcecie z tego zrobić coś na kształt weksla płatnego za okazaniem (bez daty), albo z datą wpisywaną w formie:

zapłacę dnia XXX XXX XXX za ten weksel [...]
?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
student996
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:38

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: student996 » 02 gru 2011, 12:44

==============================================
…………..…….., dnia.……….……………Na…………………

zapłacę dnia …………………………………………………………………………………………………...………………………………………...

za ten weksel na rzecz „XXX" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w XXX,
sumę …………………..…….……………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..………………………………………………złotych
Weksel nie na zlecenie.

Płatny…………………………………..
.........................................................
Czytelny podpis wystawcy weksla
PESEL……………………………..
================================================

usunąłem tytuł weksla - bo chcę aby weksle był jak najbliższy orginałowi, ale mnie zabezpieczał.
Dodałem dnia.
Nie zabardzo rozumiem tylko tę klayczną formułę "za ten kaucyjny weksel" (albo: gwarancyjny).
Co to znaczy ? co to daje ? Czy to coś bardziej mnie chroni.
Oni powiedzieli tylko, że chcą weksel inblaco - do kwoty którą określili.
Zaraz prześlę umowę wekslową. Aby mieć lepszy pogląd
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: Lech » 02 gru 2011, 12:50

Klauzula "weksel kaucyjny", "weksel gwarancyjny" to informacja, że weksel jest dawany jako kaucja lub jako gwarancja zabezpieczająca wykonanie jakiejś pozawekslowej umowy; ma to znaczenie przy ewentualnym sporze w kwestii zasadności uzupełnienia i dochodzenia roszczenia.

"Weksel in blanco do sumy..." - to zwodnicza pociecha. Weksel in blanco bez podanej sumy zasadniczo nie jest sam z siebie ograniczony co do wielkości uzupełnionej kwoty.

Nie da się wystawić weksla in blanco, który miałby jakieś wewnętrzny (nie licząc umowy wekslowej) ogranicznik w wysokości wpisanej kwoty.

To znaczy: mogą weksel uzupełnić na kwotę milina złotych, a Ty, jak chcesz, możesz opłacić swoje zarzuty i sądzić się, że weksel został uzupełniony nieprawidłowo.

Z tego powodu może lepiej zamiast weksla in blanco zastosować weksel zupełny na kwotę (którą określiliście) i w umowie wekslowej opisać, że tenże gwarancyjny weksel może być dochodzony wyłącznie na sumę aktualnego wymagalnego zobowiązania?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
student996
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:38

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: student996 » 02 gru 2011, 12:58

Problem w tym, że oni nie chcę weksla nie inbalco (cała sprawa mi się średnio podoba dlatego tak dopytuję jak tu się zabezpieczyć).
Może najpierw wkleją deklarację :

XXX, dnia X XX XXXXx.


UMOWA - DEKLARACJA
DO WEKSLA WŁASNEGO IN BLANCO

W dniu dzisiejszym (X XX XXXXx.) Ja, XXX XXX, legitymujący się dowodem osobistym seria XXX nr XXXXX, PESEL XXXXXXXXXXXX, zamieszkały w XXXXX (XX-XXX), ul. XXXXXXXX XX, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą XXXX XXX XXXXX z siedzibą w XXXXX (XX-XXX), ul. XXXXXXXXX XX, zarejestrowaną przez Prezydenta Miasta XXXXX pod numerem ewidencji działalności gospodarczej XXXXX/XXXX, niżej podpisany i upoważniony do reprezentowania, zwany dalej wystawcą weksla własnego in blanco, podpisuję i składam na ręce remitenta "XXX" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w XXXX (XX-XXX), ul. XXXXXX XX, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym, Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem - XXXXXXXXXXXX, NIP XXXXXXXXX, reprezentowanej przez XXXXXX XXXXXXX – weksel in blanco z klauzulą „nie na zlecenie” – bez indosu – tytułem zabezpieczenia postanowień umowy nr XX z dnia XX.XX.XXXX roku, zawartej pomiędzy XXXXXX XXXXXXX, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a "XXX" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w XXXX. Przedmiotem przywołanej powyżej umowy jest najem XXXXXXXXXXXXXXXXX.
XXXX XXXXX upoważnia "XXXX" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w XXXXX do wypełnienia weksla o którym mowa wyżej, w razie nie wywiązania się z zawartej przez strony umowy nr XX z dnia XX.XX.XXXXx, na sumę do wysokości XXX.000,00 zł (słownie : XXXXX złotych) – zgodnie z zapisem w umowie. Po rozwiązaniu przywołanej umowy, weksel wraz z umową wekslową podlega natychmiastowemu zwrotowi wystawcy.
Dokonywanie indosów jest zabronione.
„XXX" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w XXXX ma prawo uzupełnić weksel brakującymi elementami, zawiadamiając o tym wystawcę weksla na piśmie, listem poleconym pod wskazany wyżej adres siedziby wystawcy weksla tj. XXXX (XX-XXXX), ul. XXXXX XXX. Wyżej wymienione pismo powinno być wysłane przynajmniej na 7 (siedem) dni przed terminem płatności weksla.
Jednocześnie XXXX XXXXX zobowiązuje się do informowania „XXXXX" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w XXXXX o każdorazowej zmianie adresu z tym skutkiem, że pismo skierowane według ostatnich znanych danych i pod ostatnio znany adres będzie uznane za doręczone.
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wekslowej wymagają dla swojej ważności formy pisemnej pod rygorem ich nieważności. Umowę wekslową sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
„XXXX" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w XXXX zgadza się na powyższe warunki.

......................................................
Czytelny podpis wystawcy weksla

Stwierdzam własnoręczność podpisu/ów wystawcy weksla, lub osób upoważnionych do reprezentacji przez wystawcę weksla, złożonych w mojej obecności

........................................................
Data, czytelny podpis osoby uprawnionej do przyjęcia weksela oraz podpisania umowy wekslowej (remitent).
student996
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:38

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: student996 » 02 gru 2011, 13:01

A niezależnie spytam, jakby wyglądał weksel zwykły, może udałoby mi się to przeforsować ...
coś w umowie którą mam podpisać już wpisali mi że będzie to weksel in blanko jak oni to ładnie piszą
Tytułem zabezpieczenia stanu technicznego oraz zwrotu wyposażenia. Najemca przedłoży weksel In blanco do wysokości XX.000,00zł PLN (słownie ......złotych)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: Lech » 02 gru 2011, 13:09

Postarałbym się o większą jasność, że podpis remitenta jest podpisem (zgodą) na zawarcie takiej umowy, a nie tylko podpisem poświadczającym własnoręczność Twojego podpisu.

"Remitent - spółka XXX - zgadza się na powyższe warunki" /podpis/ - jako ostatnie zdanie umowy byłoby OK.

Dziwi mnie także zapis:
Po rozwiązaniu przywołanej umowy, weksel wraz z umową wekslową podlega natychmiastowemu zwrotowi wystawcy
Czyli: narobisz długów, rozwiążesz umowę (albo oni rozwiążą, albo sama się zakończy, jeśli jest terminowa), i... weksel mimo długów ma podlegać natychmiastowemu zwrotowi? Nie jest to jednak zapis, przeciwko któremu miałbyś jakoś szczególnie protestować ;)

Warto również wskazać gdzie nastąpi przedstawienie weksla do zapłaty.

Bowiem wysłanie wezwania wysłaniem wezwania, to jest jednak tylko połowa drogi do odzyskania zapłaty. Po uzupełnieniu weksla, po wysłaniu wezwania, należy następnie w dniu płatności przedstawić weksel do zapłaty. Ideałem byłoby, gdyby weksel był przedstawiony do zapłaty w miejscu Twojego zamieszkania / siedzibie.


Jak wyglądałby "weksel zwykły"?

KRAKÓW, dnia 2 grudnia 2011r.
Za okazaniem (przedstawić do zapłaty w ciągu 5 lat) zapłacę za ten weksel
gwarancyjny na rzecz XXX sp. z o.o. w YYY
sumę 20 tysięcy zł (dwadzieścia tysięcy zł)
Nie na zlecenie
Płatny w Krakowie

I umowa wekslowa:
- że został wystawiony weksel o takiej treści
- że zabezpiecza on taką-a-taką umowę
- że remitent może dochodzić tylko roszczeń w wysokości z tej umowy, nawet jeśli kwota weksla jest wyższa, nie więcej niż suma wpisana na wekslu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
student996
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:38

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: student996 » 02 gru 2011, 13:44

troszkę się zgubiłem... czyli jakbyś zakończył tę deklarację ? ps. zapis o rozwiązaniu umowy i natychmiastowemu zwrotowi to był mój pomysł. Może wytłumaczę jaka jest sytuacja. Współpracuję od kilku lat z pewną firmą - łączą nas stosunki handlowe - kupuje od nich towar, oni wystawiają mi faktury na termin płatności, nie mam u nich konkretnego limitu, ale zadłużenie mam stale po kilka, klikanaście tysięcy, czasem płacę w terminie, ale zazwyczaj kilka dni, kilkanaście po terminie. W którymś momencie oni dali mi pewną rzecz, którą na początku miałem dostać gratis, potem było gadanie że może będzie trzeba za to zapłacić, potem że dadzą mi to w najem za dosłownie 5zł na miesiąc, że podpiszemy do tego umowę, a że ta rzecz jest niby warta 10tys. (w praktyce pewnie nawet nie 3tys.) to muszą mieć zabezpieczenie w postaci weksla in blaco, ja myślę że to wszystko to wielka ściema żeby mieć mnie w graści. Dlaczego ? bo oni podesłali mi swój druk deklaracji z której nic nie wynikało, oprócz tego że weksel dotyczy wszelkich zobowiązań, wszelkich transakcji itd. ps. nie zamierzali nawet tej deklaracji podpisać. Ogólnie albo są tak nieroztropni, albo ktoś chce mieć na mnie haka, gdybym przestał płacić... nie wiem sam co mam o tym myśleć. Proponowałem umowę bez zabezpieczenia, nie zabardzo ktoś chciał mnie słuchać.Wstępnie zadeklarowałem się że dostarczę weksle in blaco, ale narazie żadnych papierów nie podpisałem. Rzecz którą mi mieli dać już dostałem - oni naciskają na papiery i weksel.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: Lech » 02 gru 2011, 13:53

Strasznie zagmatwany wątek ;)

Musisz (musicie) się zdecydować co ten weksel ma zabezpieczać.

Tę rzecz za 3/5/10 tysięcy? Zatem dogadajcie się ile ta rzecz jest warta i na taką kwotę wystaw weksel :)

Na wszystkie inne faktury? Pewnie oni by chcieli, aby pod pretekstem zabezpieczenia tego "fanta", mieć zabezpieczone wszystkie inne przeszłe i przyszłe zaległości :)

A może zaproponujesz im płacenie faktur wekslami zupełnymi - dostajesz towar na 13456zł, to na 13456zł wystawiasz weksel, potem go wykupujesz? Duże was odległości dzielą?

Wówczas Ty nie będziesz bez potrzeby wystawiał weksli in blanco, a oni będą mieli zabezpieczoną każdą płatność. (nie nadużywaj weksli in blanco)

PS. Deklarację bym zakończył: remitent, spółka XXX, zgadza się na powyższe warunki - i podpisy obu stron jako stron umowy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
student996
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:38

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: student996 » 02 gru 2011, 14:16

Dokładnie jest tak jak mówisz, oni chcieli by pod pretekstem tego mieć zabezpieczone wszystko. Ja z kolei zamierzam spać spokojnie i skupiać się nad właściwym rozwojem firmy a nie się stresować. Co do odległości to dzieli nas cała Polska :-)
Płacę im przelewami - będę najwyżej pilnował terminów płatności.
I chyba przyatakuję z wekslem zwykłym. Weksle zwykły stosuje się jeszcze w obrocie ?
Powinien ich urządzać jeśli nic nie kombinują ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: Lech » 02 gru 2011, 14:18

Weksel zupełny.

Czy się stosuje? Nie ma przeszkód, aby stosować ;)

Ale, jak widać, wiedza remitentów o wekslu zatrzymała się na wekslu in blanco, szkoda. Im mniej pól "do uzupełnienia", tym mniej nieporozumień w przyszłości.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
student996
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:38

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: student996 » 02 gru 2011, 14:24

Dokładnie. Szkoda słów. Dla nich dobrze, ale to co dla nich dobre nie koniecznie dla mnie.
Rozumiem, że w przypadku tego zwykłego to wszystko wpisuję na komuterze, a tylko się podpisuję ręcznie ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy taki weksel będzie ważny ?

Post autor: Lech » 02 gru 2011, 14:25

Dowolnie. Możesz cały weksel wypisać odręcznie, nawet to jest bezpieczniejsze dla wystawcy, bo potem na pierwszy rzut oka widać wszelkie dopiski (http://www.remitent.pl/weksel-napisany- ... u-nie/1781)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 89 gości