Ponad rok od terminu wykupu weksla własnego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Pan Marek
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2012, 10:33

Ponad rok od terminu wykupu weksla własnego

Post autor: Pan Marek » 19 sty 2012, 11:23

Widzę, że poniżej był podobny temat jednak u mnie minął już ponad rok od daty wykupu weksla więc zdecydowałem się założyć nowy temat.

Po pierwsze gratuluje blogu. Dużo tutaj zrozumiałem o wekslach. Ale mam jeszcze kilka wątpliwości co do mojej sprawy, czyli:
Pożyczyłem znajomemu na budowę domu 35000,00zł. Nie spisaliśmy żadnej umowy tylko podpisał mi weksel o następującej treści:
„WEKSEL Kraków dnia 10.02.2010r na 35000,00zł. Dnia 31.12.2010r zapłacę za ten własny weksel na zlecenie Marek S. sumę trzydzieści pięć tysięcy złotych. Płatny w Kraków. Podpis wystawcy.”

Prosiłem znajomego o zwrot pieniędzy w grudniu 2010 roku ale poprosił mnie żebym jeszcze trochę poczekał, a jako że nie jestem niecierpliwy to czekałem cały rok w między czasie przypominając się znajomemu ale on cały czas, „że odda ale nie ma teraz”.

Tymczasem w jego domu pojawiało się nowe wyposażenie, kostka brukowa wokół domu, nowe auto itp. itd. więc gdy znajomemu to wygarnąłem to powiedział żebym sobie sprawę do sądu wniósł. No i koniec znajomości. Chcesz stracić kolegę to pożycz mu pieniądze :( Dodam, że oboje z małżonką pracują.

W związku z tym mam kilka pytań (wystarczą mi krótkie i proste odpowiedzi):

1. Czy mogę wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę w postępowaniu nakazowym mimo, iż termin wykupu weksla minął ponad rok temu bo w 2010r?

2. Czy sąd wyda mi nakaz od tak? W sumie to na podstawie pozwu i weksla czyli dwóch kartek papieru?? Wydaje mi się to takie nierealne?

3. Przygotowałem już sobie pozew na podstawie tej strony z takim uzasadnieniem:
„Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwanego na kwotę 35000,00zł (słownie...) Termin płatności upłynął dnia 31 grudnia 2010r. Weksel w tym dniu został przedstawiony do zapłaty, pozwany jednak go nie wykupił. Powód podjął próbę polubownego doprowadzenia do wykupienia weksla. Pozwany mimo zapewnień nie wykupił go do dnia złożenia pozwu.” Chyba może być taka treść uzasadnienia?

4. Czy sąd będzie „wnikał” dlaczego nie wystąpiłem wcześniej o nakaz?

5. Czy jeśli uzyskam nakaz to sąd oddaje mi potem weksel wraz z nakazem zapłaty czy weksel przepada?

6. Jeśli uzyskam nakaz to co mam potem z nim zrobić? Czy ktoś wykupi ode mnie ten nakaz czy tylko mogę iść do komornika?

7. Komornik żąda podobno zapłaty z góry ode mnie? Czy to prawda? Ile to może kosztować? I dlaczego to ja muszę za wszystko płacić - pozew, komornik...

8. Czy ja mogę komornika „zmusić” żeby np sprzedał auto znajomego czy wyposażenie jego domu, czy to komornik decyduje bo nie chcę żeby komornik "wszedł" znajomemu na wypłatę bo wtedy będę czekał kolejne lata na odzyskanie pieniędzy, a gdyby komornik "wszedł na dom" znajomego i sprzedał jego auto i wyposażenie domu to bym odzyskał pieniądze dużo szybciej.

9. Czy konkurs na najlepszy blog jest wciąż aktualny bo chce posłać sms'a

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ponad rok od terminu wykupu weksla własnego

Post autor: Lech » 19 sty 2012, 11:35

Pan Marek pisze:Po pierwsze gratuluje blogu. Dużo tutaj zrozumiałem o wekslach.
Dziękuję za słowa uznania. Cieszę się, jeśli czytelnicy wynoszą z tej strony praktyczne i przydatne informacje, w końcu weksel do wciąż niesamowicie przydane narzędzie :)
„WEKSEL Kraków dnia 10.02.2010r na 35000,00zł. Dnia 31.12.2010r zapłacę za ten własny weksel na zlecenie Marek S. sumę trzydzieści pięć tysięcy złotych. Płatny w Kraków. Podpis wystawcy.”
Weksel poprawny.
1. Czy mogę wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę w postępowaniu nakazowym mimo, iż termin wykupu weksla minął ponad rok temu bo w 2010r?
Możesz. Po pierwsze - termin przedawnienia weksla to 3 lata od terminu płatności. Po drugie - nawet przedawniony weksel nadaje się do postępowania sądowego i nakazowego, zarzut przedawnienia jest brany pod uwagę tylko na wniosek pozwanego zgłoszony w zarzutach.
2. Czy sąd wyda mi nakaz od tak? W sumie to na podstawie pozwu i weksla czyli dwóch kartek papieru?? Wydaje mi się to takie nierealne?
Powinien wydać "od tak". W takim przypadku dowodem istnienia zobowiązania jest po prostu weksel. Jeśli sąd będzie miał wątpliwości odnośnie prawdziwości weksla, czy z innych swoich powodów nie będzie chciał wydać nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.
3. Przygotowałem już sobie pozew na podstawie tej strony z takim uzasadnieniem:
„Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwanego na kwotę 35000,00zł (słownie...) Termin płatności upłynął dnia 31 grudnia 2010r. Weksel w tym dniu został przedstawiony do zapłaty, pozwany jednak go nie wykupił. Powód podjął próbę polubownego doprowadzenia do wykupienia weksla. Pozwany mimo zapewnień nie wykupił go do dnia złożenia pozwu.” Chyba może być taka treść uzasadnienia?
Poproś jeszcze o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, albowiem tylko na Twój wniosek takie postępowanie może być "wdrożone".
4. Czy sąd będzie „wnikał” dlaczego nie wystąpiłem wcześniej o nakaz?
Nie będzie, nie ma w tym nic dziwnego. Do przedawnienia jeszcze daleko.
5. Czy jeśli uzyskam nakaz to sąd oddaje mi potem weksel wraz z nakazem zapłaty czy weksel przepada?
Weksel zostaje w aktach sprawy, pisałem o tym w tym fragmencie: http://www.remitent.pl/grudzien-2011-cz ... slach/3724
6. Jeśli uzyskam nakaz to co mam potem z nim zrobić? Czy ktoś wykupi ode mnie ten nakaz czy tylko mogę iść do komornika?
Po otrzymaniu nakazu w postępowaniu nakazowym od razu możesz poprzez komornika wszcząć postępowanie zabezpieczające. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności - już egzekucyjne.
7. Komornik żąda podobno zapłaty z góry ode mnie? Czy to prawda? Ile to może kosztować? I dlaczego to ja muszę za wszystko płacić - pozew, komornik...
Komornik żąda zaliczek na swoje wydatki (korespondencja, wyjazdy poza miasto, koszty zapytań...)

Dlaczego Ty? Ktoś musi :) Potem odzyskujesz koszty od dłużnika.
8. Czy ja mogę komornika „zmusić” żeby np sprzedał auto znajomego czy wyposażenie jego domu, czy to komornik decyduje bo nie chcę żeby komornik "wszedł" znajomemu na wypłatę bo wtedy będę czekał kolejne lata na odzyskanie pieniędzy, a gdyby komornik "wszedł na dom" znajomego i sprzedał jego auto i wyposażenie domu to bym odzyskał pieniądze dużo szybciej.
Ty wnioskujesz co komornik ma zająć i komornik jest związany Twoim wnioskiem.
9. Czy konkurs na najlepszy blog jest wciąż aktualny bo chce posłać sms'a
Jeszcze dziś do południa, przez 25 minut, można głosować :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Pan Marek
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2012, 10:33

Re: Ponad rok od terminu wykupu weksla własnego

Post autor: Pan Marek » 19 sty 2012, 11:54

1. Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
2. Sms posłany.
3. Czy wie Pan gdzie mogę poczytać wartościowe materiały na temat postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego? Jak napisać dobry wniosek do komornika itp itd? Przydałby się drugi taki dobry blog na te tematy :)
4. Jeszcze raz dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ponad rok od terminu wykupu weksla własnego

Post autor: Lech » 19 sty 2012, 12:04

Pan Marek pisze:3. Czy wie Pan gdzie mogę poczytać wartościowe materiały na temat postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego? Jak napisać dobry wniosek do komornika itp itd? Przydałby się drugi taki dobry blog na te tematy :)
Od strony radcy prawnego - www.dochodzeniewierzytelnosci.pl

od strony windykatora - www.pamietnikwindykatora.pl

:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Pan Marek
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2012, 10:33

Re: Ponad rok od terminu wykupu weksla własnego

Post autor: Pan Marek » 19 sty 2012, 12:27

Hmm, na podstawie tego artykułu ("Szczeciński spór o weksel na 15mlnzł "Podpis na wekslu może być mój, bo X wykorzystał kartkę z moim podpisem in blanco") nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie.

Z punktu widzenia dłużnika który ma 14 dni na wniesie zarzutów od nakazu zapłaty.

Czyli każdy kto dostanie nakaz zapłaty może stwierdzić, że podpis na wekslu jest fałszywy lub np., że został do podpisania weksla zmuszony siłą i guzik z nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym tylko sąd wyznacza normalną rozprawę i wpada się w trybiki wymiaru sprawiedliwości i jak dłużnik ma dobrego adwokata to sprawa może się ciągnąć latami.

Czyż nie tak?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ponad rok od terminu wykupu weksla własnego

Post autor: Lech » 19 sty 2012, 12:42

Tutaj widać zaletę weksla i postępowania nakazowego.

Nawet w przypadku wniesienia zarzutów może być tak, że sąd nada klauzulę wykonalności (http://www.remitent.pl/natychmiastowa-w ... aplaty/499).

Nawet jak nie nada (bo pozwany wniesie o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty i sąd się do wniosku przychyli), to na podstawie nakazu zapłaty w nakazowym, jeszcze bez klauzuli, można prowadzić postępowanie zabezpieczające (co by np. nie sprzedał tego domu, co posiada itp.).

Ale nie przejmuj się na zapas, udowodnić takie zarzuty, o jakich piszesz, to nie jest taka prosta sprawa, zwłaszcza jak są one nieprawdziwe :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości