Weksel własny ale bez klauzuli "bez protestu"

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
capitalist
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:38

Weksel własny ale bez klauzuli "bez protestu"

Post autor: capitalist » 31 sty 2012, 10:53

Witam,

Osoba z rodziny wystawiła mi weksel własny o treści:

"Weksel własny,
Łódź, dn. Takiego a takiego

Dnia 27 stycznia 2012 r. zapłacę za ten weksel na sumę XYZ zł (słownie XYZ PLN) na rzecz ABC sumę XYZ zł (słownie XYZ PLN) w Warszawie.

DEF
Zamieszkała pod adresem takim a siakim w Łodzi
Podpis DEF"

Koleżanka zwróciła mi uwagę, że popełniłem błąd, gdyż ja (ABC na wekslu) powinienem od wystawcy weksla (DEF) zarządać, aby na wekslu znalazła się klauzula "bez protestu" a takowej nie ma. I że w takim wypadku konieczne jest, żebym (po nieotrzymaniu płatnosci dn. 27 stycznia) zlożył protest wekslowy.

Z kolei dwie inne osoby z którymi sprawę konsultowałem twierdzą, że to koleżanka nie ma racja, gdyż klauzula "bez protestu" bądź jej brak jest tu bez znaczenia, bo protest jest potrzebny tylko przy poszukiwaniu zwrotnym wekslu, w sytuacji gdyby weksel był odstępowany osobom trzecim, a nic takiego nie ma tu miejsca, toteż mogę należności dochodzić bezpośrednio od wystawcy weksla (skoro żadne inne osoby nie były w żaden sposób zaangażowane) i że protest jest nie potrzebny.

W zwiazku z powyższym proszę o odpowiedź na pytania:
1. Kto ma rację, i czy potrzebuje składać protest czy też po pisemnym wezwaniu wystawcy weksla do zapłaty następnym krokiem może być od razu pozew do sądu w trybie nakazowym?
2. Jakie implikacje pod względem wezwań, przedstawiania weksla, miejsca płatności (osobiście czy przez bank??) rodzi fakt, że weksel jest wystawiony w Lodzi, wystawca mieszka w Warszawie, miejsce płatności określone w wekslu to Warszawa, a posiadacz weksla jest zameldowany w Lodzi ale faktycznie mieszka w Warszawie? I w wypadku sprawy sądowej właściwy sąd jest w Łodzi czy Warszawie?


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel własny ale bez klauzuli "bez protestu"

Post autor: Lech » 31 sty 2012, 11:06

"Dwie inne osoby", z którymi się Pan konsultował mają rację, protest nie jest potrzebny, jeśli dochodzi się należności wyłącznie od wystawcy weksla własnego.

http://www.remitent.pl/po-co-wierzyciel ... rotestu/82
http://www.remitent.pl/czym-naprawde-je ... ekslowy/57

Sądem właściwym do dochodzenia należności z weksla jest do wyboru przez powoda:
- sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego
- sąd właściwy dla miejsca płatności weksla.

Skoro wystawca mieszka w Warszawie, i weksel płatny jest w Warszawie, to jeśli żadnego innego warszawskiego adresu do przedstawienia nie ustalano (a zapewne nie ustalano), wówczas stosuje się słuszną regułę, że weksel należy przedstawić wystawcy w miejscu jego zamieszkania (tudzież w miejscu siedziby przedsiębiorstwa).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
capitalist
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:38

Re: Weksel własny ale bez klauzuli "bez protestu"

Post autor: capitalist » 31 sty 2012, 11:14

Dziękuje uprzejmie za odpowiedź w pierwszej sprawie. Natomiast co do drugiej może źle zostałem zrozumiany ale:
Lech pisze:Skoro wystawca mieszka w Warszawie, i weksel płatny jest w Warszawie, to jeśli żadnego innego warszawskiego adresu do przedstawienia nie ustalano (a zapewne nie ustalano), wówczas stosuje się słuszną regułę, że weksel należy przedstawić wystawcy w miejscu jego zamieszkania (tudzież w miejscu siedziby przedsiębiorstwa).
otóż nie, wystawca mieszka w Łodzi, i w Łodzi wystawił weksel. Ja, posiadacz weksla, mieszkam w Warszawie (choć zameldowany też jestem w Łodzi), i na wekslu jest napisane że jest płatny w Warszawie. Co w takiej sytuacji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel własny ale bez klauzuli "bez protestu"

Post autor: Lech » 31 sty 2012, 11:19

Cóż, pisał Pan, że
wystawca mieszka w Warszawie
i to mnie zmyliło :)

Skoro zatem wystawca mieszka w Łodzi, a podpisał weksel płatny w Warszawie, to faktycznie rodzi się pytanie "co teraz".

Przede wszystkim należy je skierować do wystawcy i remitenta, ponieważ to oni najlepiej powinni wiedzieć, gdzie się umówili na zapłatę, skoro określili ją na Warszawę :)

Jaka była zatem intencja tego, że określiliście miejsce płatności jako Warszawę? Czy chodziło o Twoje miejsce zamieszkania? Zatem tego się trzymajmy :)

Dodam, że w postępowaniu sądowym powód nie musi wykazywać poprawności przedstawienia weksla do zapłaty. Jest przeciwnie - pozwany - jeśli chce - powinien dowodzić nieprawidłowego przedstawienia lub jego zupełnego braku. Spory takie raczej się nie toczą, zwłaszcza jeśli miałby być to jedyny spór pomiędzy wystawcą i remitentem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
capitalist
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:38

Re: Weksel własny ale bez klauzuli "bez protestu"

Post autor: capitalist » 31 sty 2012, 11:24

Lech pisze:Cóż, pisał Pan, że

wystawca mieszka w Warszawie

i to mnie zmyliło :)
Tak, przepraszam, zagmatwałem się;) Chodziło o posiadacza, czyli mnie. Wystawca w Łodzi.
Lech pisze:Skoro zatem wystawca mieszka w Łodzi, a podpisał weksel płatny w Warszawie, to faktycznie rodzi się pytanie "co teraz".

Przede wszystkim należy je skierować do wystawcy i remitenta, ponieważ to oni najlepiej powinni wiedzieć, gdzie się umówili na zapłatę, skoro określili ją na Warszawę :)

Jaka była zatem intencja tego, że określiliście miejsce płatności jako Warszawę? Czy chodziło o Twoje miejsce zamieszkania? Zatem tego się trzymajmy :)
Dokładnie, chodziło o to żebym nie musiał przyjeżdzać do Łodzi specjalnie po to by wystawca był łaskaw wykupić ode mnie weksel :) Czy jestem w takim wypadku "chroniony"? :)
Lech pisze: Dodam, że w postępowaniu sądowym powód nie musi wykazywać poprawności przedstawienia weksla do zapłaty. Jest przeciwnie - pozwany - jeśli chce - powinien dowodzić nieprawidłowego przedstawienia lub jego zupełnego braku. Spory takie raczej się nie toczą, zwłaszcza jeśli miałby być to jedyny spór pomiędzy wystawcą i remitentem.
Czyli zakładam że z mojego punktu widzenia jest wszystko ok?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel własny ale bez klauzuli "bez protestu"

Post autor: Lech » 31 sty 2012, 11:29

Trzymajmy się treści weksla. Skoro wystawca przyrzekł zapłatę 27 stycznia w Warszawie, to tego dnia powinien do Warszawy przyjechać. Nie widzę potrzeby jechania do Łodzi. Można ewentualnie wysłać kurtuazyjne wezwanie do zapłaty przedsądowe:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
capitalist
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:38

Re: Weksel własny ale bez klauzuli "bez protestu"

Post autor: capitalist » 31 sty 2012, 11:32

Lech pisze:Trzymajmy się treści weksla. Skoro wystawca przyrzekł zapłatę 27 stycznia w Warszawie, to tego dnia powinien do Warszawy przyjechać. Nie widzę potrzeby jechania do Łodzi. Można ewentualnie wysłać kurtuazyjne wezwanie do zapłaty przedsądowe:)
Tak też zrobiłem (z wezwaniem). Dziękuje uprzejmie za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 96 gości