Dziwne wezwanie - co odpowiedzieć?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
capitalist
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:38

Dziwne wezwanie - co odpowiedzieć?

Post autor: capitalist » 04 cze 2012, 12:53

"Witam,

Złożyłem taki pozew:


Wartość przedmiotu sporu: 2000 zł
(dwa tysiące złotych)

POZEW O ZAPŁATĘ

Działając w imieniu własnym wnoszę, na postawie art. 484indeks 1 par 2 Kodeksu Postępowania Cywilnego, o rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym oraz proszę o wydanie, na podstawie art. 485 par 2 Kodeksu Postępowania Cywilnego, nakazu zapłaty i orzeczenie w nim, że pozwana – ABC – ma zapłacić powodowi XYZ kwotę 2000 złotych z odsetkami od 27 lutego 2012 r. do dnia zapłaty oraz o zasądzenie na rzecz powoda zwrotu kosztów procesu według norm przepisanych. Zgodnie z art. 37indeks 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego oddaję sprawę do rozpoznania przed sąd miejsca płatności weksla (Warszawa).

UZASADNIENIE

Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwaną na kwotę 2000 złotych. Termin płatności upłynął 25 lutego 2012 r., a miejscem jego płatności była Warszawa. Treść weksla brzmiała:

„Weksel własny
Łódź dn. 22 stycznia 2012 roku

Dnia 25 lutego 2012 r zapłacę za ten weksel na sumę 2000 zł (dwa tysiące PLN) na rzecz XYZ sumę 2000 zł (dwa tysiące PLN) w Warszawie.

ABC
zamieszkała przy ul. Takiej A Siakiej Łódź
posiadająca nr PESEL 0000000000
[Podpis wystawcy weksla]”

Weksel w terminie płatności został przedstawiony do zapłaty, pozwana jednak go nie wykupiła ani w tym terminie, ani też do dnia złożenia niniejszego pozwu. Pozwana była wielokrotnie wzywana do zapłaty: raz drogą elektroniczną (wydruk maila z dn. 1 marca 2012 r. w załączniku) oraz wielokrotnie drogą telefoniczną. Pozwana dwukrotnie obiecywała wywiązanie się z należności: początkowo twierdziła, że należność ureguluje rano w dniu 1 marca 2012 r., zaś gdy ten termin upłynął, twierdziła, że zrobi to na pewno dn. 5 marca 2012 r. Również i w tym ostatnim terminie pozwana nie wywiązała się z należności.
Pragnę zaznaczyć, iż niniejsza sprawa dotyczy osobnego weksla, niż tego, o którego zapłatę składałem pozew dn. 15 lutego przeciwko tej samej dłużniczce (w tamtym wypadku dłużniczka nie wykupiła innego weksla, wystawionego na moją rzecz również dn. 22 stycznia 2012 r. w Łodzi, ale na kwotę 6500 zł, płatnego w Warszawie dn. 27 stycznia 2012 roku), w której to sprawie toczy się już postępowanie (Sygn. akt ABCDEF). Zaznaczam to dlatego, że pozwana wystawiła na rzecz powoda łącznie 11 różnych weksli, na łączną kwotę 26400 zł (1 weksel na kwotę 6500 zł, 10 weksli na kwotę 2000 zł i 1 weksel na kwotę 1900 zł, w różnych terminach płatności pomiędzy 27 stycznia a 25 listopada 2012 r.) toteż każdy z tych weksli, w przypadku ich niewykupienia, będzie przedmiotem osobnego postępowania.
Weksel, o którym mowa w tym pozwie do tej pory nie został wykupiony, pomimo że minął ponad tydzień od terminu jego płatności. W związku z powyższym wnioskuje jak na wstępie.


Załączniki i wnioski dowodowe:
1. Oryginał weksla
2. Potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej
3. Wydruk wiadomości e-mail z dn. 1 marca 2012 r. wzywający dłużniczkę do niezwłocznego wykupu weksla
4. Kopia pozwu dla pozwanej

XYZ

Warszawa, dn. 6 marca 2012 r."


=================


Teraz natomiast dostałem z sądu wezwanie o takiej treści (z 17 maja 2012 r.):

"Sekretariat Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi - Południe I Wydział Cywilny w sprawie z powództwa XYZ, przeciwko ABC zgodnie z zarządzeniem Sędziego wzywa do sprecyzowania jakich żąda odsetek w termini 7 dni pod rygorem stwierdzenia braku podstaw do wydania nakazu zapłaty i przekazania sprawy do trybu zwykłego.

Na zarządzenie Sędziego

Protokolant Sądowy-Zastępujący
Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe W Warszawie
ABCDEF"

Przyznam że nie bardzo wiem co mam odpisać (a coś muszę) - czyż nie jest tak że to sąd powinien wiedzieć jakie odsetki z mocy prawa mi przysługują? Mogę prosić o to co napisać? Dosłownie 2 - 3 zdania ale w takiej formie że mogę zrobić kopiuj-wklej i wysłać do Sądu (muszę zrobić to dzisiaj bo potem wyjeżdzam i termin 7 dni minie)

Pozdrawiam i z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dziwne wezwanie - co odpowiedzieć?

Post autor: Lech » 04 cze 2012, 12:59

Rany Boskie, ale zagmatwany pozew, nie dało się prościej? :)
początkowo twierdziła, że należność ureguluje rano w dniu 1 marca 2012 r., zaś gdy ten termin upłynął, twierdziła, że zrobi to na pewno dn. 5 marca 2012 r.
Hm... Ciśnie mi się jedno pytanie:

WTF???
:)
wzywa do sprecyzowania jakich żąda odsetek
W pozwie nie napisałeś, że żądasz odsetek ustawowych. Może to o to chodzi?

A tak ogólnie - Twój pozew to "burdel i serdel" ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
capitalist
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:38

Re: Dziwne wezwanie - co odpowiedzieć?

Post autor: capitalist » 04 cze 2012, 13:02

Lech pisze:Rany Boskie, ale zagmatwany pozew, nie dało się prościej? :)
początkowo twierdziła, że należność ureguluje rano w dniu 1 marca 2012 r., zaś gdy ten termin upłynął, twierdziła, że zrobi to na pewno dn. 5 marca 2012 r.
Hm... Ciśnie mi się jedno pytanie:

WTF???
:)
wzywa do sprecyzowania jakich żąda odsetek
W pozwie nie napisałeś, że żądasz odsetek ustawowych. Może to o to chodzi?

A tak ogólnie - Twój pozew to "burdel i serdel" ;)
A jak pisać prościej (pytam serio, bo jeszcze pewnie nie raz będę musiał, przeciw tej samej osobie)?

Dobra, ale poza zagmatwaniem i serdelami, czy na to pismo mam po prostu odpisać że "W odpowiedzi na wezwanie z dn. 17 maja 2012 r. doprecyzowuję, że odsetki jakich żądam w pozwie to odsetki w ustawowej wysokości, Z poważaniem, XYZ" czy coś jeszcze?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dziwne wezwanie - co odpowiedzieć?

Post autor: Lech » 04 cze 2012, 13:04

"W odpowiedzi na [...bla bla bla...], informuję, że żądam odsetek ustawowych od dnia [...] do dnia zapłaty."

No i prostszy pozew:

"Powód Capitalist jest posiadaczem weksla wystawionego przez pozwaną. Weksel ten nie został wykupiony w terminie płatności. Właściwość sądu uzasadniam miejscem płatności weksla".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
capitalist
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:38

Re: Dziwne wezwanie - co odpowiedzieć?

Post autor: capitalist » 04 cze 2012, 13:06

Lech pisze:"W odpowiedzi na [...bla bla bla...], informuję, że żądam odsetek ustawowych od dnia [...] do dnia zapłaty."

No i prostszy pozew:

"Powód Capitalist jest posiadaczem weksla wystawionego przez pozwaną. Weksel ten nie został wykupiony w terminie płatności. Właściwość sądu uzasadniam miejscem płatności weksla".
OK, dzięki :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot] i 75 gości