Jaki weksel mozna zastosowac?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
banan0205
Posty: 5
Rejestracja: 08 cze 2012, 16:26

Jaki weksel mozna zastosowac?

Post autor: banan0205 » 08 cze 2012, 19:12

Witam.
jestem po rozwodzie. Z byla zona mamy kredyt mieszkaniowy na kwote 600 000(szescset tysiecy złotych) na 40 lat.
chce zostawic bylej mieszkanie ale chce zeby wziela je razem z kredytem. Niestety nie ma mozliwosci zmiany umowy w banku bo moja byla nie ma juz zdolnosci kredytowej i nikt nie chce Jej podzyrowac.
czyli na obecna chwile kredyt jest na nas dwoje. ja boje sie ze za kilka lat przyjdzie do mnie komornik gdy moja byla zona nie bedzie splacac kredytu a Ona boi sie ze ja za kilka lat bede chcial polowy mieszkania za ktore Ona bedzie splacac kredyt.
Moja byla zona chce mi podpisac notarialnie weksle.
I teraz własnie pytanie.
czy mozna tak zrobic? czy ja wtedy bede mogl czuc sie bezpiecznie? jezeli tak to jaki weksel i jak to wogole zrobic?
Dziekuje bardzo.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel mozna zastosowac?

Post autor: Lech » 08 cze 2012, 19:35

Uściślijmy - chcesz dać exżonie mieszkanie na samodzielną własność i ona dalej będzie je spłacać samodzielnie? Kredyt jednak będzie formalnie na was obojga?

I chcesz, aby jeszcze exżona wystawiła Ci jakieś weksle?

Jeśli faktycznie exż będzie spłacać kredyt, to nie widzę podstaw do tego, aby jeszcze Ci jakieś weksle wystawiała - jeśli mówimy o wekslach zupełnych, nie będących jedynie zabezpieczeniem jakiejś pozawekslowej umowy. Oznaczałoby to bowiem, że oprócz spłaty kredytu exż byłaby jeszcze Tobie winna jakieś pieniądze.

Tutaj bowiem trzeba pomyśleć nad jakąś sensowną umową między Wami, w której określilibyście, że exż ma spłacać kredyt, a jak nie będzie spłacać i będziesz Ty musiał to zrobić, to będziesz mógł potem od exż żądać zapłaty (i taka okoliczność może być zabezpieczona odpowiednim wekslem in blanco wystawionym przez exż na Twoją rzecz), a z Twojej strony zostanie oświadczone, że nie rościsz sobie żadnych praw do mieszkania, jako że spłata kredytu nie będzie się odbywała z Twoich pieniędzy.

Jeśli potrzebujesz pomocy radcy prawnego w skonstruowaniu umowy na najbliższe 40 lat ;) to zapraszam do skorzystania z zaprzyjaźnionych z blogiem prawników
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
banan0205
Posty: 5
Rejestracja: 08 cze 2012, 16:26

Re: Jaki weksel mozna zastosowac?

Post autor: banan0205 » 08 cze 2012, 22:16

Witam.
Tak chce chce dac exzonie mieszkanie i zeby je ona splacala samodzielnie. kredyt bedzie dalej formalnie na nas obojga bo nie ma mozliwosci zmiany umowy w banku(ex nie posiada takiej zdolnosci kredytowej zeby caly kredyt wziasc na siebie, nie ma tez zyrantow). nie chce zeby mojej ex bank w koncu wymowil kredyt. Wielkosc kredytu jest jednak duza. prowadzi ona teraz dzialalnosc gospodarcza(pizzeria) ale roznie to bywa. niech sie Jej mowiac potocznie podwinie noga za kilka lat i mnie bede tez scigac z banku. Taka umowe jaka Pan pisal najlepiej sporzadzic notarialnie i zabezpieczyc wekslem in blanco,tak? Jezeli powiedzmy doszloby do takiej sytuacji ze ja musialbym splacac kredyt to jak mam zadac od bylej zaplaty-sadownie? szczerze piszac rata kredytu jest dosc duza takze nie wiem czy wogole byloby mnie stac ja teraz splacac.prosze bardzo o napisanie cos wiecej o tym wekslu in blanco.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel mozna zastosowac?

Post autor: Lech » 09 cze 2012, 01:10

banan0205 pisze:Taka umowe jaka Pan pisal najlepiej sporzadzic notarialnie i zabezpieczyc wekslem in blanco,tak?
Forma notarialna nie jest niezbędna.
Jezeli powiedzmy doszloby do takiej sytuacji ze ja musialbym splacac kredyt to jak mam zadac od bylej zaplaty-sadownie?
Tak. I tu dochodzimy do sedna problemu - powodzenie egzekucji zależałoby od wypłacalności exżony w danym czasie. Dlatego warto również roszczenia z Waszej umowy zabezpieczyć na hipotece - tego właśnie mieszkania, albo innej nieruchomości należącej do exżony. Przez kilkadziesiąt lat wiele może się zmienić, exżona może faktycznie przestać być wypłacalna, a wówczas może się szybko okazać, że mieszkanie w dziwny sposób zostałoby sprzedane/darowane i egzekucja z niego byłaby niemożliwa.
szczerze piszac rata kredytu jest dosc duza takze nie wiem czy wogole byloby mnie stac ja teraz splacac.prosze bardzo o napisanie cos wiecej o tym wekslu in blanco.
Tu nie ma co pisać o wekslu in blanco, potrzebujesz porządnej umowy, weksel będzie tylko jej zabezpieczeniem (a właściwie kilka weksli in blanco, przynajmniej z 5, a może i 10, aby nie było tak, że po zaniechaniu spłat przez exż, wykorzystujesz jedyny weksel do ściągnięcia kilku rat i potem już nie masz z czego korzystać na kolejne zadłużenia).

W kwestii wysokich rat kredytu - żadna umowa (z wyjątkiem sytuacji, że prosisz exż o wpłatę jako kaucję przykładowo sumy 2-letnich rat) nie gwarantuje Ci, że nie będziesz musiał spłacać rat ze swoich pieniędzy. Taka sytuacja zawsze może się zdarzyć i powinieneś być na nią choćby psychicznie przygotowany. Dobra umowa pozwoli Ci na wyegzekwowanie roszczenia od ex, ale na pewno nie szybciej niż terminy płatności 1., czy nawet kilku rat. Weź również pod uwagę to, że o opóźnieniach w płatnościach możesz się dowiedzieć dopiero "po pewnym czasie".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
banan0205
Posty: 5
Rejestracja: 08 cze 2012, 16:26

Re: Jaki weksel mozna zastosowac?

Post autor: banan0205 » 09 cze 2012, 19:18

Witam
Dziekuje bardzo za szybkie odpowiedzi.
Daly mi one wieksza wiedze.Czy moglby Pan, bardzo prosze napisac taka przykladowa umowe?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel mozna zastosowac?

Post autor: Lech » 09 cze 2012, 19:35

Nie ma w tym przypadku czegoś takiego jak "przykładowa umowa". Trzeba by dokładnie się dowiedzieć jakie są Wasze oczekiwania, przemyśleć możliwe rozwiązania i przenieść to na odpowiednią umowę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
banan0205
Posty: 5
Rejestracja: 08 cze 2012, 16:26

Re: Jaki weksel mozna zastosowac?

Post autor: banan0205 » 09 cze 2012, 19:51

Czy jezeli dokladnie napisalbym Panu wszystko czyli nasze oczekiwania, mozliwosci to sklonny bylby Pan napisac taka umowe? Ja dzieki Pana sugestiom jestem bogatszy w wiedze takze przekaze ex swoje oczekiwania i zadania. poczekam na Jej reakcje,odpowiedz i napisze do Pana. Z drugiej strony to ja chcialbym rozdawac karty i miec przygotowana taka umowe wczesniej.
Mnie o nic nie chodzi. ja chce sie czuc bezpiecznie na dalsze lataw zwiazku ze splata kredytu a moja byla chce miec formalnie mieszkanie przepisane na siebie.
Z gory Panu bardzo dziekuje.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel mozna zastosowac?

Post autor: Lech » 09 cze 2012, 20:12

Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
banan0205
Posty: 5
Rejestracja: 08 cze 2012, 16:26

Re: Jaki weksel mozna zastosowac?

Post autor: banan0205 » 09 cze 2012, 21:57

Dziekuje Panu bardzo jeszcze raz.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości