miejsce płatności po raz kolejny...

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
joanna
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2012, 19:55

miejsce płatności po raz kolejny...

Post autor: joanna » 15 lip 2012, 20:02

Dobry wieczór,
przeczytałam większość wpisów i nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie:
jeżeli jako miejsce płatności weksla własnego będzie wpisany numer rachunku bankowego remitenta ( razem z miejscowością tj: płatny w banku PEKAO S.A. I Oddział w Łodzi nr .........................) , w jaki sposób ma być w takim przypadku wykonane przedstawienie weksla do zapłaty? I czy ma znaczenie ( jakie ?) wpisanie samego banku - bez numeru rachunku?
Bardzo liczę na pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: miejsce płatności po raz kolejny...

Post autor: Lech » 15 lip 2012, 20:23

Podawanie rachunku bankowego remitenta jako miejsce płatności to raczej błąd, ponieważ:

- to nie remitent ma płacić za weksel
- jeśli już wskazuje się bank-domicyliata, to jest to bank wystawcy
- weksel taki nie może być w praktyce przedmiotem obrotu, bowiem posiadacz weksla inny niż remitent nie mógłby otrzymać zapłaty inaczej jak za pośrednictwem remitenta

Jednak w praktyce wystarczy, jak remitent przedstawi weksel do zapłaty wystawcy, a ten mu zapłaci na konto, zgodnie z obietnicą. Zapłata gotówką za wydaniem weksla też będzie akceptowalna. Nawet jak teoretycznie coś w takim przedstawieniu będzie "nie tak", to w relacji remitent-wystawca będzie to miało drugorzędne znaczenie. Poprawność przedstawienia weksla do zapłaty nabiera bowiem szczególnej wagi dopiero wówczas, jeśli na podstawie prawidłowego przedstawienia weksla chcemy dochodzić należności od indosantów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
joanna
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2012, 19:55

Re: miejsce płatności po raz kolejny...

Post autor: joanna » 15 lip 2012, 20:31

Bardzo dziękuję. Pytanie tylko, jak przedstawić weksel do zapłaty? Sytuacja wygląda tak, że zawiadomiłam o wypełnieniu weksla zgodnie z deklaracją oraz wezwałam do jego wykupu w terminie płatności. Jako miejsce płatności w zawiadomieniu podałam tylko miejscowość , w której znajduje się oddział banku. Czy zatem teraz mam przesłać informację, że weksel przedstawiam do płatności w tym właśnie oddziale banku? Wiem, że sama sobie narobiłam problemów, ale chodziło o możliwość skierowania pozwu do konkretnego sądu ( takiego, który szybko wydaje nakazy ) ...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: miejsce płatności po raz kolejny...

Post autor: Lech » 15 lip 2012, 20:35

To jest weksel płatny w danym dniu? Czy termin zapłaty już upłynął?
Czy zatem teraz mam przesłać informację, że weksel przedstawiam do płatności w tym właśnie oddziale banku?
Jeśli faktycznie byś chciała przedstawić weksel bankowi jako domicyliatowi, powinnaś zrobić to w ramach usługi bankowej inkasa weksla.
chodziło o możliwość skierowania pozwu do konkretnego sądu ( takiego, który szybko wydaje nakazy )
A umowa wekslowa zezwala na uzupełnienie domicylu przez remitenta?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
joanna
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2012, 19:55

Re: miejsce płatności po raz kolejny...

Post autor: joanna » 16 lip 2012, 06:10

Według umowy remitent może opatrzyć weksel miejscem płatności według swojego uznania.
Termin płatności minął w piątek.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: miejsce płatności po raz kolejny...

Post autor: Lech » 16 lip 2012, 06:37

Zatem dlaczego nie opatrzyłaś weksla miejscem płatności (miejscowość, adres), tylko domicylem, co było przekroczeniem upoważnienia z umowy wekslowej? :)

Przedstaw weksel normalnie w siedzibie (pod adresem zamieszkania) wystawcy, a przy dochodzeniu przed sądem skreśl klauzulę domicyu i napisz w pozwie, że została omyłkowo wpisana przez remitenta bez odpowiedniej podstawy w postaci ustaleń między stronami,

albo

dochodź należności w sądzie bez zmian i licz na to, że kwestia miejsca płatności i przedstawienia weksla do zapłaty nie będzie przedmiotem zarzutów ;)

(i pamiętaj, odsetki od dnia przedstawienia, a nie od "piątku").
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
joanna
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2012, 19:55

Re: miejsce płatności po raz kolejny...

Post autor: joanna » 16 lip 2012, 06:56

weksel nie jest jeszcze wypisany. Czy zatem lepiej, żebym wpisała :"płatny w Łodzi, ul........ " - i podać ulicę, przy której znajduje się bank, czy też wpisać tylko "płatny w Łodzi" - bo w zawiadomieniu o wypełnieniu poinformowałam tylko o miejscowości jako miejscu płatności?
Ta miejscowość nie jest miejscem siedziby ani wystawcy, ani remitenta.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: miejsce płatności po raz kolejny...

Post autor: Lech » 16 lip 2012, 07:00

Wpisać miejscowość płatności, ewentualnie adres.

Jeśli adres, i nie będzie to ani adres wystawcy (aby pójść do niego i przedstawić mu weksel) ani adres remitenta (aby wystawca mógł przyjść do wierzyciela i zapłacić za weksel), wówczas posiadacz weksla powinien być w tym dniu cały dzień obecny z wekslem, pod adresem, który sobie ustalił, i czekać na ewentualne przyjście wystawcy i zapłatę weksla. Podmiotem czekającym na zapłatę nie może być bank (jako domicyliat), ponieważ nie ustaliliście takiej formy przekazania zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 87 gości