wezwanie do zapłaty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
asika1401
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2012, 13:38

wezwanie do zapłaty

Post autor: asika1401 » 23 lip 2012, 13:45

Witam bardzo proszę o pomoc. Dostałam wezwanie do zapłaty na podstawie podpisanej umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej oraz wyrażeniu zgody na przeprowadzenie inwentaryzacji i akceptacji niedoboru. Podpisywałam weksel bez wpisanej kwoty, ale nie został on mi przedstawiony, ani nie zostałam wcześniej poinformowana o jego wypełnieniu.
Nie wiem czy kwota jest zgodna z wynikiem inwentaryzacji. Wspomnę też że miałam umowę zlecenie od 1 maja a 11 nastąpiło zerwanie umowy za porozumieniem stron.
Czy takie wezwanie do zapłaty jest ważne i czy muszę płacić?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 13:48

Samo wezwanie do zapłaty to tylko wezwanie.

Należy się zastanowić, czy ważne jest samo roszczenie, które chce od Ciebie druga strona. Tutaj wiele zależy od konkretnej sytuacji - czy to umowa zlecenie, czy o pracę, jak brzmi umowa, jak została zrobiona inwentaryzacja, nie tylko ta ostatnia, ale też i ta początkowa itp. itd. Na odległość trudno coś doradzić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asika1401
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2012, 13:38

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: asika1401 » 23 lip 2012, 14:05

powiem tak...kazano mi podpisać weksel bez kwoty. na inwentaryzacji były braki ale nie tyle co każą mi płacić. czy w takiej sytuacji powinni mi przedstawić dokumenty z inwentaryzacji i na jakiej podstawie wpisali taką kwotę?? czy mogą tak poprostu wysłać mi wezwanie do zapłaty z numerem konta i "obietnicą" zwrotu weksla i deklaracji wekslowej po zapłacie narzuconej kwoty??
co do umowy, to była to umowa zlecenie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 14:07

Co umowa mówi na temat Twojej odpowiedzialności za braki?

Kiedy została zrobiona początkowa inwentaryzacja?
Kiedy została zrobiona końcowa inwentaryzacja?
Kto brał udział w inwentaryzacjach?
Czy przez cały czas pomiędzy inwentaryzacją początkową i końcową zaginiony towar był pod Twoją opieką?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asika1401
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2012, 13:38

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: asika1401 » 23 lip 2012, 14:13

w umowie nie ma nic o odpowiedzialności . w tym celu był sporządzony jakiś osobny dokument. na inwentaryzacji początkowej 1 maja nie byłam ale kazano mi podpisać odbiór stanu który miał być wyzerowany, na ostatniej inwentaryzacji 11 maja byłam tylko ja koleżanką, z która pracowałam i koordynatorka, nikt więcej. Koordynatorka sporządziła spis towaru który miał być wyrzucony i nie liczony do inwentaryzacji, ponieważ te straty nie były z naszej winy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 14:17

asika1401 pisze:w umowie nie ma nic o odpowiedzialności .
Zatem za braki nie odpowiadasz. Chyba ze...
w tym celu był sporządzony jakiś osobny dokument.
Szklanej kuli nie mam :) Nie wiem do czego się zobowiązałaś w "osobnym dokumencie".
na inwentaryzacji początkowej 1 maja nie byłam ale kazano mi podpisać odbiór stanu który miał być wyzerowany, na ostatniej inwentaryzacji 11 maja byłam tylko ja koleżanką, z która pracowałam i koordynatorka, nikt więcej. Koordynatorka sporządziła spis towaru który miał być wyrzucony i nie liczony do inwentaryzacji, ponieważ te straty nie były z naszej winy.
Niewiele z tego wynika...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asika1401
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2012, 13:38

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: asika1401 » 23 lip 2012, 14:24

mam niewiele informacji jedyne co posiadam to umowę zlecenie.umowy o odpowiedzialności nie mam... wszystko oni mają.
Proszę mi tylko powiedzieć czy po 2 miesiącach od zwolnienia się z pracy mogą kazać mi płacić?? jeżeli tak to czy mam przelać im pieniądze na wskazane konto z nadzieją że mi oddadzą weksel??
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 14:26

2 miesiące od zakończenia pracy nie oznacza jeszcze przedawnienia, więc mogą żądać. Inną sprawą jest to, czy faktycznie roszczenie wobec Ciebie jest zasadne.

Weksel powinien być zwrócony w chwili jego wykupu, a jeśli jest to weksel in blanco, w chwili ustania potrzeby takiego zabezpieczenia, co powinno być określone w umowie wekslowej, której pewnie nie masz, więc znów nic nie wiemy...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asika1401
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2012, 13:38

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: asika1401 » 23 lip 2012, 14:31

no tak niestety nie mam...człowiek uczy się na błędach za które często musi płacić:( ja pierwszy raz spotkałam się z wekslem i byłam w tej sprawie zielona podpisałam bo przedstawili to jako warunek konieczny...:(więc chyba poprostu muszę zapłacić za swoją głupotę:( bardzo dziękuję za chęć pomocy...rozumiem że mam za mało informacji żeby mógł mi Pan pomóc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 14:35

Rozwiązania są trzy:

- zapłacisz dobrowolnie (tak w ogóle ile chcą?)
- nie zapłacisz i sprawa się rozejdzie "po kościach"
- nie zapłacisz i Cię pozwą, wówczas zobaczysz w sądzie na podstawie jakich dokumentów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asika1401
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2012, 13:38

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: asika1401 » 23 lip 2012, 14:37

kwota to 900 zł ale dla bezrobotnej to dużo...myślałam o tym żeby nie płacić i liczyć na szczęście, ale...wiem że to skończyłoby się w sądzie a tego wolałabym uniknąć...więc zostaje mi jedno...muszę zapłacić:( bardzo bardzo dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 14:41

To dużo. Zakładając, że nic nie kradłaś, ja bym nie płacił.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asika1401
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2012, 13:38

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: asika1401 » 23 lip 2012, 14:42

i co sądzić się z dużą firmą...zwłaszcza że nie mam pewności co jest w dokumentach które podpisywałam?? marne szanse:(
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 21:55

Nawet jak Cię pozwą, to ryzykujesz tylko 30zł opłaty sądowej i 180zł kosztów zastępstwa. A 900zł piechotą nie chodzi. Trochę asertywności nie zawadzi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
asika1401
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2012, 13:38

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: asika1401 » 24 lip 2012, 19:30

bardzo dziękuję:) spróbuję zawalczyć:) dzięki:)
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 25 lip 2012, 09:34

Witam,
Mam weksel własny z terminem płatności 2 miesiące po okazaniu,
Bardzo proszę o pomoce w kwestii:
1. Jak mam przedstawić weksel do okazania? (czytałam niejednokrotnie, iż osobiście, jak również, że można wysłać pismo, w którym będzie zawarte info. o miejscu i czasie okazania) Jak ma takie pismo wyglądać?? Gdzie to okazanie mam mieć miejsce??
2. Czy jeśli dłużnik mi potwierdzi na wekslu,iż został on okazany mam czekać określony na wekslu termin do przedstawienia do zapłaty??
3. Kiedy pisać pozew? (mogę pominąć kwestie okazania i przedstawienia do zapłaty czy będzie to zarzut, który wykorzysta dłużnik i powództwo zostanie oddalone?)
4. Jakie czynności muszą być dokonane, aby skutecznie dochodzić wierzytelności z weksla przed sądem?
Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 09:49

Jeśli masz weksel płatny w 2 miesiące po okazaniu, to:

1. Najpierw musisz pójść do dłużnika, okazać mu weksel i poprosić o podpisanie wizy. Wiza to oświadczenie, że weksel został okazany i od tego terminu liczy się 2-miesięczny termin, kiedy weksel będzie płatny. Wiza może mieć postać:

"widziałem - data - podpis wystawcy".

Jeśli wystawca nie chce umieścić wizy na wekslu lub opatrzyć ją datą, należy sporządzić protest wekslowy na tę okoliczność, nawet jak weksel zawiera klauzulę "bez protestu" (http://www.remitent.pl/protest-w-wekslu ... tujmy/3102

2. Jak już mamy wizę datowaną lub protest, wówczas po 2 miesiącach przychodzimy do dłużnika i okazujemy mu weksel do zapłaty.

3. Jeśli zapłata wówczas nie nastąpi, możemy dochodzić należności w sądzie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 25 lip 2012, 09:55

A czy jest możliwość załatwienia okazania pisemnie? [w sensie wysłania do dłużnika pisma (jak ona ma wyglądać), że w tym i tym dniu będzie miało miejsce okazanie?]
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 10:05

Okazanie musi się odbyć osobiście, ponieważ wystawca musi mieć możliwość podpisania swojej wizy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 25 lip 2012, 10:15

Ok, Dziękuję.
Proszę jeszcze o odpowiedź gdzie mam się udać na okazanie, gdyż miejscem zapłaty jest Szczecin (inna miejscowość niż miejsce zamieszkania i miejsce przedsiębiorstwa dłużnika)
Czy mam wcześniej powiadomić, że wybieram się? Co jeśli nie zastanę dłużnika? Będzie moja wizyta traktowana jako prawidłowa do okazania?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 10:20

Jest taki kawał, który się kończy morałem "Ty myśliwy, ty tu chyba nie na polowanie przychodzisz..."

Zatem musisz się zastanowić PO CO chcesz iść do dłużnika.

Bo możesz pojechać do Szczecina, pocałować klamkę, mieć konieczność zrobienia protestu, generalnie upierdliwość i koszty.

Albo pojechać tam, gdzie dłużnik jest, i normalnie odebrać od niego wizę.

Poza tym czegoś nie rozumiem - dlaczego wystawca wystawił weksel płatny w Szczecinie, skoro w Szczecinie nie przebywa?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 25 lip 2012, 10:40

Ma siedzibę kilka km od Szczecina,
Więc tak: Nic nie piszę (żadnych pism nie wysyłam tylko idę do niego i proszę o tzw.wizę, jak podpisze to super a jak nie to muszę udać się do notariusza i sporządzić protest) termin liczy mi się od datowania, jeśli minie idę jeszcze raz przedstawić do zapłaty??
A jeśli nie zapłaci (w tym dniu, w który udam się do niego?) do składam pozew, tak?
I jeszcze jedno: czy na pewno nie mogę nic załatwić listownie? Wszędzie muszę się fatygować?
Czytałam: Wyrok z dnia 21 marca 2001 r., III CKN 322/00.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 10:53

Listownie? No niby możesz mu wysłać weksel, ale pewnie pieniędzy wówczas nie zobaczysz.

Tak w ogóle gdzie w tym Szczecinie byś chciała przedstawiać weksel do zapłaty, skoro z weksla nie wynika żaden adres, a dłużnik tam ani nie mieszka, ani nie ma siedziby?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 25 lip 2012, 10:55

Czyli muszę jechać do domu ew. do siedziby - rozumiem...
Bardzo dziękuję za pomoc. Życzę miłego dnia.
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 25 lip 2012, 11:05

Jeszcze chciałam zapytać czy mogę wezwać dłużnika do okazania a później wykupienia weksla pisemnie?
I czy to będzie prawidłowe (w sensie jeśli nie wstawi się w określone miejsce w wyznaczonej dacie)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 11:11

A w jakie "określone miejsce" chcesz go wezwać? Czy wystawca zobowiązał się (na wekslu), że będzie jeździł pod jakiś adres? Jeśli tak, to tak.

No i najważniejsze - jak wystawca się tam nie pojawi w celu położenia wizy, to protest musisz wykonać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 25 lip 2012, 11:19

Np. moja siedziba, ew. miejsce zamieszkania.
Nie, nie ma tego zaznaczonego w wekslu.
Jest tylko zaznaczone, że płatne w mieście, w którym ja przebywam. (więc może to mnie zmyliło)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 11:25

No, przekombinowałaś.

Pierwsze przekombinowanie to to, że masz weksel płatny w pewien czas po okazaniu, i teraz jest ryzyko konieczności wykonywania protestu (wystarczyłby weksel płatny za okazaniem, jeśli faktycznie data płatności była nieprzewidywalna w chwili wystawienia).

Drugie przekombinowanie to to, że chciałaś, aby weksel był płatny w Twojej siedzibie. Można tak, ale nie potrafiłaś tego poprawnie określić na wekslu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 25 lip 2012, 11:30

Czyli poprzestajemy na kilu postach wyżej ;)
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 25 lip 2012, 11:37

A jeszcze jedno gdybym nie okazała weksla i nie przedstawiła go do zapłaty tylko od razu napisała pozew - to czy sąd uzna go za niezasadny?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 13:12

To zależy, czy trafisz na sędziego, który zorientuje się o co chodzi, czy nie. A w dalszej kolejności - czy trafisz na pozwanego, który też będzie coś wiedział, czy nie.

Bo weksel bez wizy i protestu to po prostu weksel, w którym termin zapłaty jeszcze nie nadszedł. Samo wydanie na tej podstawie nakazu zapłaty nie powinno się odbyć. Tak samo jakbyś chciała z weksla z terminem w grudniu dochodzić zapłaty w sierpniu tego samego roku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 25 lip 2012, 17:52

Dziękuję! :)
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 26 lip 2012, 08:09

Witam,
a co jeśli dłużnika nie zastanę w miejscu zamieszkania?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 26 lip 2012, 09:10

Wówczas albo będziesz szukać/czekać tak długo, aż go zastaniesz i dostaniesz wizę, albo... będziesz musiała zlecić sporządzenie protestu...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 22 sie 2012, 14:31

Witam,
Na jakiej podstawie prawnej mogę pójść do notariusza o sporządzanie protestu, gdzie do tego przepisy ewentualnie orzeczenia?
Nie zastałam dłużnika w miejscu zamieszkania i siedzibie firmy.
Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 22 sie 2012, 14:44

Podstawą prawną do konieczności sporządzenia protestu jest art. 104 prawa wekslowego
Jeżeli wystawca wzbrania się umieścić wizę lub zaopatrzyć ją datą, odmowę należy stwierdzić protestem
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 22 sie 2012, 15:14

Dodam jeszcze, że należy być przygotowanym na zbywanie ze strony notariusza, jeśli weksel zawiera klauzulę "bez protestu". Należy wówczas wyjaśnić, że nie chodzi nam o protest z powodu niezapłacenia (a z takiego jedynie zwalnia klauzula "bez protestu"), a protest z powodu odmowy położenia wizy.
Art. 46
Wystawca, indosant lub poręczyciel przez zastrzeżenie „bez kosztów”, „bez protestu” lub przez inne równoznaczne, napisane na wekslu i podpisane, mogą zwolnić posiadacza weksla od protestu z powodu nieprzyjęcia lub niezapłacenia, jako warunku zwrotnego poszukiwania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 22 sie 2012, 15:21

Weksel nie zawiera klauzuli "bez protestu".
Wystawca weksla jest niedostępny, nie można go zastać nigdzie, co w takiej sytuacji, przecież nie będę chodziła tam w nieskończoność... (nie to, że On odmawia, tylko fizycznie Go nie ma) I gdzie przepis na to, że mogę sporządzić protest? (bo jakby na to nie patrzeć to nie został okazany, lecz tylko zostały podjęte próby na te okoliczność)
Jak ma wyglądać protest? (w sensie co ma być napisane na tym wekslu?)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 22 sie 2012, 15:28

Nieobecność to też jest wzbranianie się od naniesienia wizy ;)

Treść protestu to już problem notariusza. Protest powinien stwierdzać, że weksel został przedstawiony wystawcy do naniesienia wizy w określonym miejscu i czasie, a wystawca wizy nie naniósł.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 06 lis 2012, 12:43

Witam ponownie,
Przypomnę sprawę..
Weksel płatny w określony czas po okazaniu,
weksel został oprotestowany i zbliża się termin płatności weksla.
Co teraz? Czy ma być oprotestowany? jeśli tak to kiedy (dokładna data),
gdzie? Cy też wystarczy w tym przypadku tylko wysłać wezwanie do zapłaty, a jeśli tak to kiedy?
POZDRAWIAM.
annakl1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:19

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: annakl1 » 06 lis 2012, 13:05

Weksel płatny jest w Szczecinie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 06 lis 2012, 14:23

Jeśli dochodzisz należności od wystawcy weksla własnego, nie musisz sporządzać protestu z powodu niezapłacenia weksla.

Czy możesz mi przesłać na priv skan protestu z powodu odmowy położenia wizy?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: kwiatek158 » 29 kwie 2013, 01:28

Panie Lechu, tak czytam sobie to całe forum i się bardzo w te weksle wciągnąłem, jestem pełen podziwu Pana dużej wiedzy.
Ale już zgłupiałem powiem szczerze, właśnie w tym wątku powyżej. Więc mam pytanie.

Jeśli ja mam weksel in blanco, który zamierzam wypełnić, w deklaracji wekslowej mam wskazane , że jako siedzibę płatności wskazuję swoją firmę. Jets to weksel NIE NA ZLECENIE. Czy ja też musze jakieś wizy robić i jechać do klienta okazać mu ten weksel? Czy wystarczy, że wyślę do niego wezwanie do zapłaty i przypomnę mu (bo ma to w deklaracji wekslowej) miejsce płatności weksla.
Czy jeśli będzie konieczność pojechania do klienta i on mi odmówi podpisania wizy to czy muszę chodzić po notariuszach?
Już jic z tego nie wiem...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 29 kwie 2013, 05:27

Wiza jest potrzebna, jeśli masz weksel płatny w jakiś czas po okazaniu. Podejrzewam, że takiego weksla nie masz (tylko masz weksel płatny w określonym dniu lub "za okazaniem").

Skoro ustaliliście Twój adres do przedstawienia weksla, to tam weksel się przedstawia i nie musisz nigdzie jechać.

Jednak z racji tego, że jest to weksel in blanco i wystawca nie wie (przy wystawianiu) kiedy i na ile weksel będzie płatny, należy o wypełnieniu weksla zawiadomić wystawcę i poinformować go, że zgodnie z wypełnioną datą płatności, powinien (jeśli chce zapłacić) przybyć w danym dniu w umówione miejsce płatności. W przypadku braku zapłaty "chodzenie po notariuszach" (czyli robienie protestu wekslowego) nie jest potrzebne, jeśli chcemy dochodzić należności wyłącznie od wystawcy i jego ewentualnych poręczycieli.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: kwiatek158 » 29 kwie 2013, 19:26

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: kwiatek158 » 06 maja 2013, 15:46

Witam, Panie Lechu, mam jeszcze takie pytanie, czy dobrze wypisałem weksel?

WEKSEL


Miejsce wystawienia weksla: WARSZAWA,

Data wystawienia weksla: 15-05-2010,

Kwota (suma wekslowa wyrażona cyframi): 3500,00 zł.

25-05-2013 (termin płatności: dd. mm. rrrr), zapłacę(-ą, -imy) ………………..


za ten własny weksel, na rzecz MGV MARCIN KOWALSKI z siedzibą w

Warszawie przy ulicy Kwiatowej 5/2, NIP: 4444447, REGON: 99999999, ale nie na

zlecenie sumę trzy tysiące pięćset złotych 00/100 (kwota

zapisana słownie).


Weksel płatny w Warszawie



Imię i nazwisko wystawcy


Czy w tym miejscu " zapłacę(-ą, -imy) ……………….." musze skreślić niepotrzebne końcówki czy pozostawiam tak jak jest - wystawców jest dwóch , czyli chyba muszę skreślić końcówki "ę" i "ą)? co wpisać na tych krpokach po słownie zapłacimy?

Patrzyłem na Pana stronie internetowej jak wypełnić pozew z weksla, czy w miejscu odsetek wpisać, że zgodnie z ustawowymi odsetkami i później komornik sam sobie obliczy czy ja muszę podac jakieś konkretne wartości?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 06 maja 2013, 15:52

Weksel poprany.
kwiatek158 pisze: Czy w tym miejscu " zapłacę(-ą, -imy) ……………….." musze skreślić niepotrzebne końcówki czy pozostawiam tak jak jest - wystawców jest dwóch , czyli chyba muszę skreślić końcówki "ę" i "ą)? co wpisać na tych krpokach po słownie zapłacimy?
Skoro wystawców dwóch, to ciśnie się na usta "zapłacimy" ale jak skreślisz "ę(-ą," to to będzie makabrycznie wizualnie wyglądać :) Zrób tak, że skreślisz to co w nawiasie, i będziesz miał weksel dwóch wystawców z przyrzeczeniem "zapłacę" - nie jest to niepoprawne. Ewentualnie nic nie skreślaj, skoro jest "zapłacę", to jest OK.
Patrzyłem na Pana stronie internetowej jak wypełnić pozew z weksla, czy w miejscu odsetek wpisać, że zgodnie z ustawowymi odsetkami i później komornik sam sobie obliczy czy ja muszę podac jakieś konkretne wartości?
Ustawowe i podać termin od: do:. Potem komornik wyliczy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: kwiatek158 » 06 maja 2013, 16:23

ale termin DO nie mogę podać bo nie wiem za jaki czas skończy się postępnowanie, kiedy komornik to wyliczy, a do tego czasu chyba są naliczane odsetki. Dobrze myślę? Jeśli źle to jaki okres jest do? Do złożenia pozwu czy jak?
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: kwiatek158 » 06 maja 2013, 16:24

Acha i jeszcze jedno, jesli w deklaracji wekslowej mam zapisane miejsce płatności weksla siedziba firmy np. WARSZAWA, a klient jest z Gdańska to wniosek o nadanie nakazu zapłaty składam w sądzie w Warszawie? tam gdzie jest wskazane miejsce płatności?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do zapłaty

Post autor: Lech » 06 maja 2013, 17:49

Termin odsetek: "Do: dnia zapłaty".

Sądem właściwym do sprawy wekslowej jest (do wyboru przez Ciebie) - sąd właściwy dla miejsca płatności weksla lub sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 73 gości