WEKSEL JAKO INSTRUMENT POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

WEKSEL JAKO INSTRUMENT POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Post autor: cypr1 » 30 sie 2012, 12:31

Chciałbym rozpocząć wątek poświęcony kwestii charakteru tego instrumentu do pozyskwiania kapitału przez firmę w kontekście prawa bankowego
1. Czy weksle jest pozyskiwaniem środków finansowych od osób fizycznych pod TYTULEM ZWROTNYM ?
2. Czy przyjęcie poprzez środków finansowych od osoby fizycznej przez weksel jest obarczaniem tych pieniędzy ryzykiem w rozumieniu Prawa bankowego ??

jednym słowem czy Państwa zdaniem firma, która w sposób zorganizowany pozyskuje kapitał dla swojej działalności gospodarczej poprzez emisję weksli Inwestycyjnych POZYSKUJĘ OD OSÓB FIZYCZNYCH ŚRODKI FINANSOWE POD TYTUŁEM ZWROTNYM I OBARCZAJ JE JAKIMKOLWIEK RYZYKIEM

Bo jeśli tak to grozi za to 5 mln zł i 5 lat więzienia :):)
Zadaliśmy to pytanie KNF i do dziś nie ma odpowiedzi

Będę wdzięczny za wypowiedzi na ten temat
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: WEKSEL JAKO INSTRUMENT POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Post autor: Lech » 30 sie 2012, 12:34

Rozumiem, że pytanie postawione na fali ostatnich afer z parabankami ;)

Sprawa jest następująca:

- pożyczasz pieniądze od kogoś na procent (czyli oferujesz "lokaty") - jesteś OK
- pożyczasz komuś na procent (czyli dajesz pożyczki) - jesteś OK

Za niedozwoloną działalność bankową uważana jest sytuacja, jeśli połączysz oba przedsięwzięcia w jednej firmie - czyli pozyskujesz pieniądze z rynku (poprzez "lokaty") i z tych pieniędzy udzielasz pożyczek.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: WEKSEL JAKO INSTRUMENT POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Post autor: cypr1 » 30 sie 2012, 12:45

witam jak pewnie się spodziewasz moje pytania mają związek z naszym projketem :)
Zwróciliśmy się z pisemnymi pytaniami do KNF które mogę Ci przesłać

Są dwie kwestie :
1. POŻYCZKA
2. WESKEL

i definicji :
a) depozyt
b) depozyt nieprawidłowy
c) przeniesienie własności
d) tytuł zwrotny instrumentu finansowego
e) zakres interpretacyjny pojęcia : obarczanie ryzykiem

na podstawie posiadanych opinii prawnych pozwoliłbym się nie zgodzić się z twierdzeniem że pożyczka to lokata
bo w ocenie kancelarii prawnych
lokata to deponowanie a pożyczka to przeniesienie własności

i tu zaczyna się mały cyrk :):)

bo w prawie bankowym nie mówi się tylko o pożyczaniu pieniędzy ale o jakimkolwiek obarczaniu ryzykiem a to zmienia całą konstrukcję loginczą :):)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: WEKSEL JAKO INSTRUMENT POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Post autor: Lech » 30 sie 2012, 12:51

Ano właśnie

[bank jest uprawniony do] czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: WEKSEL JAKO INSTRUMENT POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Post autor: cypr1 » 30 sie 2012, 12:54

TO CO JEST TYTUŁEM ZWROTNYM
1. OBLIGACJA TEZ MA TYTUŁ ZWROTNY
2. WEKSEL TEZ MA TYTUŁ ZWROTNY
3. POZYCZKA TEZ MA TYTUL ZWROTNY

:):)

pożyczka przenosi na własność pieniądze a nie jest formą depozytu
kpując weksle inwestor płaci za niego wiec o jakim tytule zwrotnym tu mówimy i o jakim deponowaniu :)

chciałem załączyć pytania do knf i opis depozytu prawny ale mam to w pdf na jaki format zmienic zeby dodac jako załącznik ??

wyslałem na Twojego maila
o odpowiedzi KNF poinformuję na forum jak chcesz tam tez sa pytania o wekslu
Ostatnio zmieniony 30 sie 2012, 13:03 przez cypr1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: WEKSEL JAKO INSTRUMENT POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Post autor: Lech » 30 sie 2012, 12:59

cypr1 pisze:TO CO JEST TYTUŁEM ZWROTNYM
Wszystko, co zobowiązuje podmiot do zwrotu tego, co otrzymał :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: WEKSEL JAKO INSTRUMENT POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Post autor: cypr1 » 30 sie 2012, 13:05

czyli emisja weksli w celu pozyskania kapitału od osób fizycznych jest sprzeczna prawem i grozi za to 5 lat i 5 mln grzywny
z tego co piszesz Tak ??
i to samo dotyczy pożyczki :)
i to sam obligacji prywatnych

we wszystkich ww przypadkach mamy tytuł zwrotny
w obu przypadkach występuję obarczanie ryzykiem


czyli pozyskiwanie kapitału przez weksle jest fikcją i przestępstwem :):0
Tak ??

:):)

dodatkowo z tego co piszesz jak pożyczysz dzisiaj od Kowalskiego 100.000 to popełniasz przestępstwo bo :
obciążasz ryzkiem te pienaidze pod tytule zwrotnym


czyli na liscie kNF powinno wisiec z jakieś 20 mln ludzi :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: WEKSEL JAKO INSTRUMENT POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Post autor: Lech » 30 sie 2012, 13:10

Niepotrzebnie mieszasz w to weksle ;) Przecież możesz zapłacić wekslem za gram amfetaminy, i pójść za to do więzienia, co nijak nie oznacza, że "nie można płacić wekslem za towar" ;)

Tak samo z pozyskiwaniem i obciążaniem.
czyli na liscie kNF powinno wisiec z jakieś 20 mln ludzi :)
Nie sądzę, aby było wielu ludzi biorących pożyczki w celu udzielania pożyczek :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: WEKSEL JAKO INSTRUMENT POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Post autor: cypr1 » 30 sie 2012, 13:16

ja nie mówie o przypadku gdzie firma pożycza zeby pozyczac bo to istotnie może budzić kontrowersje
ja piszę czy firma może pożyczyć do 50 osób fizycznych po 2000 zl w celu finansowania własnej , produkcyjnej działalności gospodarczej i czy nie popełnia przestępstwa oraz pytam

czy firma może sprzedać 50 osobom 50 weksli w celu finansowania własnej , produkcyjnej dzialalności gospodarczej i czy nie popelnia przestępstwa z art 171
bywały96
Posty: 16
Rejestracja: 19 kwie 2012, 14:24

Re: WEKSEL JAKO INSTRUMENT POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Post autor: bywały96 » 31 sie 2012, 19:55

Weksel spełnia trzy funkcje: płatniczą (zwaną też kredytową), zabezpieczającą i obiegową.

Gdy wierzyciel udziela dłużnikowi kredytu i przyjmuje od niego weksel z zapisaną należną do zapłaty kwotą, to wówczas weksel spełnia funkcję płatniczą. Zapłata nastąpi dopiero po pewnym czasie od wystawienia weksla.

Weksel zabezpiecza zapłatę wystawionej na nim kwoty i na tym polega jego funkcja zabezpieczająca. Wekslem można obracać wielokrotnie aż do dnia jego płatności. Przenoszony jest przez indos z jednej osoby na drugą. Na takim obrocie wekslem polega trzecia funkcja weksla - obiegowa.
Jeżeli weksel wystawia osoba fizyczna wtedy musi podpisać go własnoręcznie.

Natomiast na wekslu wystawionym przez osobę prawną podpisać powinna podpisać się osoba upoważniona do reprezentacji tej osoby (najczęściej prezes zarządu). Dodatkowo na takim wekslu musi być umieszczona pieczątka firmy.

Gdyby weksel wystawili wszyscy wspólnicy spółki cywilnej, to powinni go wszyscy podpisać. Za zobowiązania spółki cywilnej odpowiadają wszyscy wspólnicy, ale za zobowiązania z weksla odpowiadają tylko osoby, które są na nim podpisane.
Posiadanie weksla ułatwia egzekucję należności, ponieważ pozwala szybko uzyskać sądowy nakaz zapłaty. Weksel jednak nie gwarantuje odzyskania pieniędzy, gdy dłużnik okaże się niewypłacalny.
Weksel najczęściej wystawiany jest w następujących przypadkach:

* Przy zaciąganiu kredytu
* Przy udzielaniu pożyczki
* W razie robienia zakupów, jeśli nabywca w tej chwili nie ma pieniędzy, a otrzyma je wkrótce i będzie mógł zapłacić.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości