weksel in blanco - przeniesienie

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
emdope85
Posty: 3
Rejestracja: 18 wrz 2012, 18:40

weksel in blanco - przeniesienie

Post autor: emdope85 » 19 wrz 2012, 09:01

Witam,

opiszę swój stan faktyczny i prawny, bardzo proszę o skorygowanie ewentualnych błędów w moim rozumowaniu.

Posiadam 1os sp. z o.o. X, która wynajmuje niewielką powierzchnie użytkową. Mam również 1 os. spółkę z oo Y, która weszła w prawa wynajmującego od spółki X (gdyż X niebawem zostanie zlikwidowana). Obie spółki są "moje". Umowa najmu została zabezpieczona wekslem własnym in blanco najemcy.

Chciałbym przenieść wierzytelność wekslową na spółkę Y ze spółki X. (zakładając, że w przyszłości weksel może być przeniesiony na jeszcze inne podmioty, umożliwić spółce Y ew. zaspokojenie z weksla w przypadku uchybienia przez najemcę umowie najmu i w miarę możliwości ograniczyć swą odpowiedzialność jako spółka X i jako spółka Y, gdybym chciał obrócić wekslem w przyszłości dalej)

Jeśli przeniosę weksel in blanco (dotąd nieuzupełniony, gdyż zgodnie z deklaracją mam prawo go uzupełnić na kwotę należną z umowy najmu + odsetki oraz koszty [do max. sumy wartości czynszu] i przedstawić do zapłaty gdy najemca będzie zalegał ze zobowiązaniami z umowy najmu; mam też powiadomić wystawcę o wypełnieniu weksla nie później niż siedem dni przed datą płatności wpisaną przeze mnie na wekslu) przez indos, to w zasadzie ma to skutki przelewu z KC a nie indosu, zaś indosatariusz nie ma uprawnień z 16 i 17 pr. wekslowego. A może przeniesienie weksla in blanco przez indos ma skutki indosu (???)

Jeśli przyjąc, że przeniesienie weksla in blanco będzie mieć skutki tylko przelewu, to spółka Y może go potem wypełnić zgodnie z deklaracją wekslową wystawioną na spółkę X, gdyby najemca uchybił obowiązkom z umowy najmu???

Czy będzie działał art. 10 pwekslowego?

Jak będzie przestawiać się kwestia z zarzutami nieprawidłowego uzupełnienia weksla in blanco jeśli dojdzie do cesji a weksel będzie uzupełniony zgodnie z deklaracją / dojdzie do indosu a weksel będzie uzupełniony zgodnie z deklaracją?

Słyszałem, że bezpieczniej przenieść uzupełniony weksel in blanco, ale nie wiem czy obecnie (póki co najemca nie zalega z najmem i wywiązuje się z umowy) jako spółka X mogę weksel uzupełnić częściowo (czy będzie to zgodne z opisaną powyżej treścią deklaracji wekslowej, tj. czy będzie to odpowiadać zawartemu porozumieniu) - tj. nie wpisując np. daty płatności i wtedy taki wypełniony weksel indosować na Y?

Jeśli tak, to rozumiem, że jako indosant przystępuje solidarnie do zobowiązania wekslowego i teoretycznie spółka Y mogła by dochodzić ode mnie (jako spółki X) zapłaty gdyby wystawca nie zapłacił?
Póki co problem ten ma znaczenie teoretyczne, bo obie spółki są moje, ale jeśli spółka Y indosuje weksel na osobę trzecią to ten problem nabiera znaczenia.

Dowiedziałem się ,że w takim przypadku mógłbym wyłączyć się z odpowiedzialności.
Jeśli indosując weksel opatrzę go klazulą: ustępuje na rzecz spółki Y, ale nie na zlecenie. To moja odpowiedzialność wobec Y też będzie wyłączona, czy będzie tylko wyłączona w przypadku dalszych indosów ale nie wobec Y?

Jeśli spółka Y będzie przenosiła weksel na osobę trzecią to jak ona może wyłączyć swoją odpowiedzialność wobec kolejnych indosatariuszy?

Czy mogę opatrywać weksel klauzulami wyłączającymi odpowiedzialność indosanta skoro porozumienie wekslowe nic na temat nie wspomina?Czy muszę do tego uzyskać zgodę wystawcy- dłużnika???

A może najlepiej uzgodnić z najemcą, że wystawi on nowy weksel na Y i się nie męczyć?


Dziękuje
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco - przeniesienie

Post autor: Lech » 19 wrz 2012, 09:26

Na temat poruszonego przez Ciebie problemu rzeczywiście można by sążnistą opinię prawną napisać. Jeśli jednak wybrać najbardziej bezpieczne rozwiązanie, to jest ono takie, jak napisałeś na końcu. Czyli wraz z podpisaniem nowej umowy (zakładam, że jest to właśnie czynione), zażądać nowego weksla, albo (jeśli weksel in blanco nie wymienia remitenta) przynajmniej podpisać nowe porozumienie wekslowe, określające nowy sposób wypełnienia starego weksla.
która weszła w prawa wynajmującego od spółki X
W jaki sposób weszła? Czy Y jest następcą prawnym X?
A może przeniesienie weksla in blanco przez indos ma skutki indosu (???)
Przenoszony przez indos weksel musiałby być już uzupełniony.
Jeśli przyjąc, że przeniesienie weksla in blanco będzie mieć skutki tylko przelewu, to spółka Y może go potem wypełnić zgodnie z deklaracją wekslową wystawioną na spółkę X, gdyby najemca uchybił obowiązkom z umowy najmu???
Tu zdania są podzielone. Ostatnio SR w Tarnobrzegu stwierdził, że nie może, ale -jak widać w komentarzach do tego wpisu - zdania są podzielone - http://www.remitent.pl/kupil-od-banku-w ... egral/4843
nie wpisując np. daty płatności i wtedy taki wypełniony weksel indosować na Y?
Skoro wystawca nie jest nic winien, wypełnienie weksla w takich okolicznościach będzie wbrew zawartemu porozumieniu.
Jeśli indosując weksel opatrzę go klazulą: ustępuje na rzecz spółki Y, ale nie na zlecenie. To moja odpowiedzialność wobec Y też będzie wyłączona, czy będzie tylko wyłączona w przypadku dalszych indosów ale nie wobec Y?
Klauzula bez obliga.
Czy mogę opatrywać weksel klauzulami wyłączającymi odpowiedzialność indosanta skoro porozumienie wekslowe nic na temat nie wspomina?Czy muszę do tego uzyskać zgodę wystawcy- dłużnika???
Możesz, ponieważ klauzule te nie wpływają na odpowiedzialność wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
emdope85
Posty: 3
Rejestracja: 18 wrz 2012, 18:40

Re: weksel in blanco - przeniesienie

Post autor: emdope85 » 20 wrz 2012, 08:07

Witam,

chciałem podziękować za merytoryczną odpowiedź. Pana wiedza jest godna uznania.

Chyba rzeczywiście nie będę "kombinował" i wybiorę najprostszą opcję.

Jednak mam jeszcze pytanie dot. odpowiedzialności indosanta i jej wyłączenia - zupełnie z czystej ciekawości.

Jeśli będę indosował weksel i nie wyłączę swojej odpowiedzialności to odpowiadam wobec bezpośredniego indosatariusza oraz poźniejszych posiadaczy weksla. Jednocześnie nie odpowiadam wobec moich poprzedników.

Załóżmy jednak, że zdecydowałem się wyłączyć swoją odpowiedzialność jako indosant.
Według mojej wiedzy klauzula wyłączająca odpowiedzialność nie dotyczy bezpośredniego następcy indosanta. Czy jest to możliwe?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco - przeniesienie

Post autor: Lech » 20 wrz 2012, 10:20

Proszę skorygować swoją wiedzę. Klauzula "bez obliga" całkowicie wyłącza odpowiedzialność indosanta za zapłatę, również wobec bezpośredniego nabywcy (indosatariusza).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
emdope85
Posty: 3
Rejestracja: 18 wrz 2012, 18:40

Re: weksel in blanco - przeniesienie

Post autor: emdope85 » 20 wrz 2012, 15:53

III. Wyłączenie odpowiedzialności indosanta
11

1. Indosant może wyłączyć swoją odpowiedzialność za przyjęcie i za zapłatę weksla przez zamieszczenie na wekslu klauzuli "bez obliga" lub "bez odpowiedzialności" i podpisanie jej. Zastrzeżenie to wyłącza odpowiedzialność indosanta za przyjęcie i za zapłatę wobec następnych indosatariuszy.
12

2. Wyłączenie odpowiedzialności za zapłatę zwalnia indosanta z odpowiedzialności w razie niewypłacalności przed terminem płatności. Wykluczenie odpowiedzialności za zapłatę mieści w sobie wykluczenie odpowiedzialności za przyjęcie. Z odpowiedzialności tej nie zwalnia wykluczenie odpowiedzialności tylko za przyjęcie.
13

3. Wyłączenie odpowiedzialności zwalnia wobec wszystkich posiadaczy weksla tylko tego indosanta, który klauzulę zwalniającą zamieścił, nie zwalnia natomiast późniejszych indosantów. Klauzula taka nie zwalnia jednak indosanta z odpowiedzialności wobec swego bezpośredniego indosatariusza.


W komentarzu autorstwa Czarnecki/Bagińska do prawa wekslowego znalazłem taki fragment, stąd moje zdziwienie i pytanie do Pana.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco - przeniesienie

Post autor: Lech » 20 wrz 2012, 16:39

Dziękuję za cytat.

Jestem zdumiony, że Cz/B tak to napisali. Mimo że mam bardzo wysokie mniemanie o ich komentarzu, to z tym nie mogę się zgodzić.

Wyłączenie odpowiedzialności indosanta jest opisane w art. 15 prawa wekslowego:
Indosant odpowiada w braku przeciwnego zastrzeżenia za przyjęcie i za zapłatę weksla.
Czyli a contrario w przypadku obecności zastrzeżenia, indosant nie odpowiada w ogóle. Nie ma przepisu, z którego by można wywodzić, że wyłączenie odpowiedzialności nie dotyczy bezpośredniego indosatariusza indosanta.

Ten bezpośredni indosatariusz pojawia się tylko w zdaniu drugim ww. artykułu:
Indosant może zabronić dalszego indosowania; w tym przypadku nie odpowiada wobec następnych indosatariuszy.
Co oznacza, że jeśli indosant zbędzie weksel z zakazem dalszego indosowania, a nowy nabywca mimo to weksel zbędzie na drodze indosu, wówczas tenże pierwotny indosant odpowiada wyłącznie wobec swojego indosatariusza, a nie wobec kolejnych.

Są to jednak dwie różne klauzule (bez odpowiedzialności i bez dalszych indosów) i łączenie jednego z drugim uważam za niepoprawne.

Przejrzałem kilka innych komentarzy, ale potwierdzenia zdania Cz/B nie znalazłem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco - przeniesienie

Post autor: kutyjka » 20 maja 2014, 07:22

Ten komentarz CB sieje ferment w środowisku zwz wekslami...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco - przeniesienie

Post autor: Lech » 20 maja 2014, 07:43

Zatem być może zapowiada się na kilka ciekawych spraw sądowych.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco - przeniesienie

Post autor: kutyjka » 20 maja 2014, 08:14

Będzie kolejne "bój się weksla".

A jeśli w tak uznanym podręczniku są takie błędy i to przez nikogo dotąd nie zgłoszone, to nasze środowisko ma poważny problem ze sobą...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości